Pirátský koráb skončil v plamenech, když zaútočil na vlajkovou loď NATO

  9:37aktualizováno  10:37
Početná pirátská skupina zaútočila ve středu u somálského pobřeží na vlajkovou loď NATO, která v oblasti hlídkuje. Nizozemská válečná loď Rotterdam opětovala palbu a pirátský koráb rozstřílela. V boji byl jeden z pirátů zastřelen, dalších 25 zatčeno.

Hořící pirátský člun u pobřeží Somálska po přestřelce s nizozemskou válečnou lodí Rotterdam | foto: NATO

Incident se stal ve středu, když chtěli nizozemští námořníci u somálského pobřeží zkontrolovat podezřelou motorovou plachetnici. Podobné "rybářské" lodě totiž využívají somálští piráti jako své mateřské koráby pro nájezdy na obchodní plavidla.

Jakmile válečná loď spustila na hladinu výsadkový člun se zásahovým týmem, spustili piráti palbu. Námořníci palbu opětovali. V krátkém boji, kdy na válečnou loď střílelo také několik lidí z pobřeží, začala pirátská loď hořet.

Jeden z pirátů byl zabit, ostatní naskákali z lodi do vody, aby unikli plamenům. Posádka válečné lodi pak z moře vylovila 25 pirátů a zadržela je.

"V tomto případě piráti zvolili otevřenou konfrontaci. Nestává se to často a znamená to, že jsme překazili jejich operaci," uvedl velitel protipirátské mise NATO Ben Bekkering.

Posádky válečných lodí NATO podle něj běžně podobné plachetnice kontrolují, protože somálští piráti je využívají jako mateřské koráby. Vyplují s nimi daleko na moře, kde jim pak slouží jako plovoucí doky se zásobami paliva a jídla. K útokům na velká obchodní plavidla pak od mateřských korábů vyrážejí na malých rychlých člunech, vybavených často několika motory.

Podívejte se, jak NATO nahání somálské piráty

Únosů obchodních lodí ubývá

Díky neustálé přítomnosti válečných flotil NATO, EU, Číny nebo Ruska počty pirátských útoků u Somálska postupně klesají. Experti sice varují, že na vyhlášení vítězství nad pirátstvím je ještě příliš brzy, čísla jsou ovšem optimistická.

Zatímco v roce 2009 piráti u Afrického rohu unesli 46 lodí a o rok později 47 plavidel, loni se jim podařilo ukořistit už jenom 25 lodí a letos dokonce pouhých pět. V zajetí zůstává ještě šest lodí a 143 členů posádek, někteří jsou v zajetí i několik let.

Muži loví humry a lehké děvy mizí. Nastal soumrak somálských pirátů?

To je případ i posádky velké nákladní lodi MV Orna. Tu piráti o víkendu propustili ze zajetí po takřka dvou letech. Za propuštění lodi inkasovali 400 tisíc dolarů. Plavidlo plující ze Saúdské Arábie pod panamskou vlajkou unesli v prosinci 2010 u Seychelských ostrovů i s devatenáctičlennou posádkou.

Na svobodu se však nyní dostala jen část posádky. Kapitán lodi a dalších pět námořníků zůstává v zajetí pirátů, kteří za ně požadují další peníze. "Posádka se těší relativně dobrému fyzickému zdraví," oznámil lékař na válečné lodi Rotterdam, která propuštěnému plavidlu poskytla pomoc a doprovod.

Německo odsoudilo desítku pirátů

Kromě omezení počtu útoků se daří také zadržené piráty dostat před soud. Naposledy před týdnem padl v německém Hamburku verdikt v procesu s deseti somálskými piráty, kteří počátkem roku 2010 zajali kontejnerovou loď německého rejdařství plující pod německou vlajkou a s několika německými námořníky na palubě. Ve vězení stráví od dvou do sedmi let.

Předtím v polovině srpna byl zatím nepravomocně v USA odsouzen Somálec, který za piráty vyjednával při únosu americké jachty loni v únoru. Jachtu S/V Quest i se čtyřčlennou posádkou unesli piráti na cestě z Indie do Ománu. Po čtyřech dnech zajaté Američany zastřelili, když je pronásledovalo americké námořnictvo.

Mohammad Saaili Shibin byl odsouzen za pirátství, únos a zadržování rukojmí k deseti souběžným doživotním trestům, dvěma po sobě jdoucím doživotním trestům a dvěma dvacetiletým trestům. Měl by také zaplatit náhradu škody ve výši 5,4 milionu dolarů. Jeho právník však oznámil, že se odvolá. Kromě Shibina stojí před soudem několik dalších pirátů, kteří se na únosu americké jachty podíleli. Jedenáct z nich již dostalo doživotní tresty, dalším třem, kteří jsou obviněni z vraždy, hrozí trest smrti.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Největší cvičení NATO od studené války končí. Další začíná v Polsku

Formace 24 plavidel NATO na závěr cvičení Trident Juncture v Norsku

V Norsku skončila hlavní fáze největšího cvičení Severoatlantické aliance od konce studené války. Do manévrů Trident...

Kvůli novým ruským střelám jaderné zbraně nerozmístíme, ujistil šéf NATO

Rusko odpálilo ze Středozemního moře rakety Kalibr na pozice IS u syrské...

Na vývoj, výrobu a nasazování nových ruských střel SSC-8 nebude NATO reagovat rozmístěním nových jaderných zbraní na...

VIDEO: Ruská přepadová stíhačka se prohnala těsně kolem amerického letounu

Ruská stíhačka ohrozila nad černým mořem americký hlídkový letoun

Ruská přepadová stíhačka Su-27 neobvyklým manévrem nad Černým mořem ohrozila posádku námořního průzkumného letounu,...

Najdete na iDNES.cz