Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO řeší, jak dostat zásoby do Afghánistánu. Pomoc hledá v Číně

  11:04aktualizováno  11:04
Jedním z hlavních témat čtvrteční schůzky ministrů zahraničí NATO v Bruselu bude mise v Afghánistánu. Aliance už několik týdnů řeší, jak spolehlivě zajistit zásobování svých jednotek. Uvažuje dokonce o tom, že požádá Čínu o to, aby konvoje se zásobami mohly jezdit přes její území.

NATO - Vlajka Severoatlantické aliance. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

O možném oslovení Číny se ale stále ještě jedná a žádné rozhodnutí Aliance zatím nepřijala, uvedla agentura AP s odvoláním na významného amerického představitele.

Čína s Afghánistánem sdílí 76 kilometrů dlouhou hranici táhnoucí se koridorem Wakhan do provincie Badachšán, což je řídce osídlený pruh afghánského území oddělující Pákistán a Tádžikistán. Po této dva tisíce let staré cestě v hornatém a těžko přístupném regionu kdysi projížděl i Marco Polo.

Čína, která také čelí problému s islámskými povstalci na západě svého území, až dosud alianční operaci v Afghánistánu podporovala, nicméně sama se do ní přímo nezapojovala.

"NATO a Spojené státy musí hledat nové cesty, jak řešit nepříjemnou situaci v souvislosti s rozhodnutím o uzavření základny Manas v Kyrgyzstánu. Nabízí se i možnost, že Aliance bude jednat s Čínou. Otázkou je, a ukáže to až budoucnost, do jaké míry případná dohoda s Čínou omezí manévrovací pole Aliance a některých členů včetně USA v celé řadě dalších oblastí, například ohledně dodržování lidských práv v Číně," řekl politolog Petr Suchý z Fakulty sociálních studí Masarykovy univerzity v Brně.

Jisté ale podle něj je, že pokud bude chtít NATO zásobovat své jednotky v Afghánistánu touto cestou, bude muset přikročit k určitým ústupkům ve vzájemných vztazích. "Bez toho v této zeměpisné oblasti asi nelze dosáhnout nějaké dohody," dodal Suchý.

Zásoby už proudí i přes Rusko

NATO i Spojené státy už několik týdnů hledají alternativní cesty pro zásobování svých jednotek v Afghánistánu. Stávající cesty především přes Pákistán, z přístavu Karáčí, přes Péšávar a Chajbarský průsmyk jsou velmi nebezpečné a zásobovací konvoje se stále častěji stávají terčem útoků ozbrojenců.

Právě tudy přitom donedávna proudilo až 70 procent všech zásob a vybavení. Kvůli zvýšené aktivitě povstalců na pákistánsko-afghánské hranici pákistánské úřady často zásobovací trasy uzavírají.

Američané navíc koncem února přišli o strategicky důležitou leteckou základnu Manas v Kyrgyzstánu. Do šesti měsíců musí Spojené státy základnu opustit, což podle expertů může zkomplikovat americké plány na posílení sil v Afghánistánu. - Kyrgyzstán definitivně potvrdil uzavření klíčové základny USA

Aliance se už dohodla o tranzitu materiálu s Kazachstánem, Turkmenistánem a Uzbekistánem. Tento týden poprvé začaly zásoby pro alianční jednotky proudit i přes Rusko. - Ruskem projel první americký konvoj se zásobami pro vojáky v Afghánistánu

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz