Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO prozkoumá balkánský syndrom

  18:31aktualizováno  18:31
Evropu zachvátila horečka tzv. balkánského syndromu. Jeden stát za druhým oznamuje, že své vojáky, kteří přišli do kontaktu s municí s ochuzeným uranem na Balkáně, důkladně prošetří. Přibývá ohlášených případů rakoviny u bývalých vojáků, která je dávána do spojitosti s vystavením se radiokativnímu záření kontroverzní munice. Podle posledních zpráv příslušníci německého kontingentu Stabilizačních sil NATO v Bosně nalezli v místě uložení munice, kterou NATO užívalo v roce 1995 a jež byla objevena u Sarajeva, stopy radioaktivity.
NATO v úterý odmítlo návrhy na vyhlášení dočasného moratoria na zákaz použití ochuzeného uranu. Balkánským syndromem se zabývají i čeští vědci.

Speciální jednotka německého kontingentu provedla v úterý dozimetrická měření u velké bedny obsahující přibližně 150 dělostřeleckých granátů. Bedna byla nalezena na dvoře bývalé muniční továrny v Hadžiči, 20 kilometrů východně od Sarajeva.

"Jistá míra radioaktivity byla zjištěna 50 centimetrů kolem místa, kdy byla bedna nalezena," oznámil německý důstojník a dodal: "I když zjištěná míra radioaktivity není nebezpečná, zóna byla izolována."

Podle bosenského tisku byly v bedně přechovávány dělostřelecké granáty ráže 30 milimetrů, které byly před koncem bosenské války nasbírány mezi ruinami muniční továrny. Ta byla v roce 1995 terčem intenzivního dělostřeleckého ostřelování sil NATO, jež pomáhaly chorvatsko-muslimským úřadům při přebírání kontroly nad oblastí u Sarajeva, kterou do té doby ovládali Srbové.

Co se dělo s ochuzeným uranem v Bosně a Kosovu?
Podle většiny zdrojů bylo v Bosně v létě 1995 vystřeleno 10 800 nábojů s pláštěm z ochuzeného uranu, které lépe prorážejí tvrdé překážky, zejména pancíř. V Kosovu jich bylo na jaře 1999 použito 31 000. Předtím byly nasazeny také za války proti Iráku v Zálivu - symptomy onemocnění mnoha veteránů z Balkánu se podobají těm, jimiž trpí bývalí účastníci války v Zálivu.

Důstojník rovněž prozradil, že německý kontingent SFOR požádal německou vládu, aby do Bosny zaslala kvalitnější přístroje pro přesnější měření a pro zjištění míry a původu radioaktivity.

Ochuzený uran dodává nábojům větší průraznost zejména při překonávání pancéřů.

NATO zahájí vyšetřování
Severoatlantická aliance vytvoří zvláštní výbor, který bude studovat možné účinky munice s ochuzeným uranem na zdraví vojáků za války v Bosně a v Kosovu, řekl  ve středu v Bruselu generální tajemník NATO George Robertson.

Aliance ale trvá na tom, že riziko je pouze minimální. "Věříme, že u munice s ochuzeným uranem je jen malé riziko, ale nepodléháme sebeuspokojení," pravil Robertson.

"Nyní panuje jasný lékařský konsensus: nebezpečí spojené s ochuzeným uranem je velmi omezené a je omezené na zvláštní okolnosti. NATO učiní vše pro to, aby zajistilo odpovídající informaci pro uveřejnění."

Robertson poznamenal, že výbor, který aliance hodlá vytvořit, bude spolupracovat s mezinárodními organizacemi a bude koordinovat vědecké bádání.

Politický výbor NATO v úterý odmítl vyhlásit dočasné moratorium na užívání munice s ochuzeným uranem, jak navrhovala Itálie, s tím, že zatím chybí důkazy k tomu, že je to skutečně nutné.

Evropa obrátil balkánský syndrom vzhůru nohama

Na leukémii zemřel i pilot českého vrtulníku, který sloužil v Bosně.
Záhadnými úmrtími a symptomy nemocí vojáků se intenzivně zabývá 12 evropských zemí. 

V Itálii, kde bylo dosud zaregistrováno 30 případů vojáků, jejichž onemocnění nebo smrt na leukémii by mohly souviset s nasazením munice s ochuzeným uranem,  ohlásilo ministerstvo obrany, že plánuje také zdravotní kontroly civilních zaměstnanců, kteří působili v mírových misích na Balkáně a mohli utrpět zdravotní problémy stykem s ochuzeným uranem. Zjistilo se, že stejnou nemocí jako vojáci trpí údajně i jedna Francouzka, která působila v Bosně jako novinářka.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Do Česka míří silné bouřky a déšť, mohou zasáhnout většinu území

(Ilustrační snímek)

Většinu České republiky mohou ve středu ojediněle zasáhnout silné bouřky. Výjimkou je pouze severozápad a jihozápad...

Další z rubriky

Policie ve Španělsku zadržela dealery drog, je mezi nimi i Čech

Kokain.

Čtyři lidi včetně jednoho českého občana zadržela španělská policie kvůli prodeji drog v jednom z barů pobřežního města...

Likvidaci severokorejské střelnice pokrývají i jihokorejští novináři

Vůdce KLDR Kim Čong-un při prohlídce severokorejského jaderného centra...

Severní Korea nakonec umožnila, aby likvidaci tamního jaderného testovacího střediska zpravodajsky pokrývali i novináři...

Policie vyšetřování zpackala, tvrdí Kuciakův otec. Ve hře je albánská stopa

Novináři zapalují ve slovenském Trenčíně svíčky na památku zavražděného kolegy...

Otec zavražděného slovenského novináře Jozef Kuciak kritizuje policii za průběh vyšetřování. Podle něj hrozí...

Najdete na iDNES.cz