Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO předalo první afghánskou provincii místním bezpečnostním silám

  12:06aktualizováno  14:55
NATO předalo afghánským bezpečnostním silám relativně klidnou centrální provincii Bamján. Jde o první ze sedmi oblastí, které Aliance podle plánu prezidenta Hamída Karzáího předá místní armádě.

Americký voják a vojačka jdou nedaleko vesnice Shir Ghazay v provincii Hílmand (17. července 2011) | foto: AP

Úmysl zahájit předávání afghánských provincií lokálním armádním složkám oznámilo NATO v první polovině června po jednání ministrů obrany v Bruselu (čtěte zde).

Afghánská armáda a policie

V lednu měla afghánská armáda 152 tisíc vojáků a policie 118 tisíc příslušníků, dohromady 270 tisíc lidí. Do října mají mít bezpečnostní jednotky až 307 tisíc příslušníků.

Už tehdy se členové Severoatlantické aliance dohodli, že předávání afghánským úřadům zahájí v červenci. Přesné datum nezveřejnili, ačkoli se hovořilo o 20. červenci. "Předání je založeno na podmínkách, ne na kalendáři," prohlásil tehdy generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

A první provincie, v níž afghánské vládní síly převzaly odpovědnost, je celkem poklidný Bamján na západě země. Dosud tam působí mezinárodní jednotka z Nového Zélandu, jejíž vojáci v místě ještě zůstanou. Nově však budou pod kontrolou afgánské policie (nikoli armády, ta v Bamjánu nemá žádné jednotky).

Bamján je velice chudá oblast, která je ve velké míře závislá na humanitární pomoci ze zahraničí. Dostatek jídla chybí takřka polovině místních obyvatel, kteří se bojí, že současné změny přinesou jen více korupce a méně bezpečnosti.

Hlavně neprovokovat - ceremonie se skoro nikdo nezúčastnil

Slavnostní ceremonii nikdo nečekal ani neohlásil. Země pod Hindúkušem dlouhodobě trpí krvavými útoky militantních bojovníků z hnutí Tálibán a dalších povstaleckých skupin, takže pozvání do Bamjánu dostala kromě některých afghánských ministrů a zahraničních diplomatů sotva hrstka novinářů.

Vojáci USA opouštějí Afghánistán

V půli týdne zemi opustili první američtí vojáci

Dalšími oblastmi ze seznamu provincií, za které Afghánci v brzké době ponesou odpovědnost, jsou Pandžšír a Herát, dále okolí hlavního města Kábulu a část provincie Laghmán.

Pokud bude platit plán, o kterém v červnu hovořili ministři obrany zemí NATO, afghánské síly by v nejbližší době měly převzít odpovědnost za bezpečnost ve dvou provinciích a pěti provinčních metropolích. Celý proces předávání odpovědnosti za bezpečnost v zemi by měl podle plánu Aliance skončit v roce 2014.

Přebírání zodpovědnosti v Bamjánu ale doprovodily zprávy o dalších bojích. Na východě země v provincii Nangarhár afghánské a alianční jednotky zabily nejméně 13 bojovníků Tálibán, informovala ČTK. A v sobotu v provincii Hílmand zahynul britský voják při incidentu, který afghánské úřady popsaly jako útok muže v uniformě afghánské armády. Jeho smrt potvrdilo britské ministerstvo obrany,

Bamján, Afghánistán

Bamján, Afghánistán

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Najdete na iDNES.cz