Libyjská armáda hlídkuje v ulicích Benghází (24. září 2012)

Libyjská armáda hlídkuje v ulicích Benghází (24. září 2012) | foto: Reuters

NATO vyšle do Libye speciální tým. Posoudí, jak na teroristy na jihu

  • 1
Severoatlantická aliance vyšle do Libye expertní tým, který posoudí, jak by spojenci mohli pomoci k zajištění bezpečnosti v africké zemi. Libye má potíže především na jižních hranicích. Hovoří se zejména o pomoci při výcviku libyjských bezpečnostních sil.

Jsou to takřka dva roky, co s přispěním Aliance padl režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Teď Libye žádá NATO o pomoc se zajištěním své bezpečnosti a spojenci cítí zodpovědnost.

Operace v Libyi

Od března do října 2011 podle mandátu Rady bezpečnosti OSN zajišťovala Aliance a několik spojenců dodržování zbraňového embarga a bezletové zóny a ochranu civilního obyvatelstva před útoky. Během sedmi měsíců letouny NATO podnikly přes 26 tisíc startů a provedly 9 658 úderů proti jednotkám svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

NATO proto vyšle v nejbližších dnech do Libye speciální expertní tým, který možnosti pomoci posoudí přímo na místě. Během zasedání ministrů obrany v Bruselu to oznámil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Do konce června by tým měl vypracovat zprávu, v jakých oblastech by Aliance mohla pomoci. Nejčastěji se hovoří o výcviku libyjských bezpečnostních sil. Podle Rasmussena to však neznamená, že NATO do Libye vyšle své jednotky. "Výcvik může probíhat i mimo Libyi," konstatoval Rasmussen.

Libye má potíže především se zajištěním svých jižních hranic, kde se pohybují ozbrojené milice a teroristické bojůvky al-Káidy. Nedávné sebevražedné útoky islamistů v sousedním Nigeru byly vedeny právě z jižních oblastí Libye.

Pomoc se zajištěním hranic už přislíbila Evropská unie. Západ má obavy, aby se země nestala "bezpečným nákupním centrem" a úkrytem, kde se islámští radikálové mohou vyzbrojit a připravovat další akce na africkém kontinentu. Po zabezpečení hranic důrazně volají také Spojené státy.

Americký prezident Barack Obama nastínil, že NATO by mělo pomáhat libyjské vládě v jejím úsilí střežit své hranice. Jinak by se jižní oblasti mohly stát baštou terorismu. "Myslím, že NATO má v tomto ohledu důležitou roli," prohlásil Obama s odkazem na skutečnost, že právě vojenské letecké operace NATO pomohly libyjské opozici v roce 2011 svrhnout Kaddáfího diktátorský režim.

Kyberhrozby a Afghánistán

Dvoudenní schůzka ministrů obrany NATO pokračuje ve středu. Hlavními tématy jednání, na kterém zastupuje Česko první náměstek ministra obrany Daniel Koštoval, jsou rozvoj obranných schopností a působení v Afghánistánu v nadcházejícím období.

Ministři se věnují také problematice kybernetické obrany. Shodli se, že do podzimu by měla být plně funkční účinější společná obrana počítačových systémů před kyberútoky.

"Kybernetické útoky se nezastaví na hranicích států. Naše obrana by neměla také," naznačil Rasmussen s tím, že počítačové útoky jsou čím dál častější a nebezpečnější. Aliance proto musí jednat rychle. Diskutuje se také o možnostech, jak by mělo NATO jako celek reagovat a jednotliví spojenci si navzájem pomáhat, když se terčem takových útoků stanou.

, natoaktual.cz

Video