Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO posílí bezpečnost při olympiádě

  9:18aktualizováno  9:18
Severoatlantická aliance vyhověla žádosti Řecka a bude se podílet na zajištění bezpečnosti během srpnových olympijských her v Aténách. Kvůli možným teroristickým útokům budou oblast střežit průzkumné letouny AWACS, námořní flotila i chemici.

"Jsem potěšen jasnou manifestací solidarity NATO," uvedl generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer v reakci na středeční rozhodnutí Severoatlantické rady o pomoci Řecku.

Jak dodal, rozhodnutí však neznamená, že by NATO zajišťovalo kompletně bezpečnost během olympiády i následné paralympiády. Hlavní díl zůstává na bedrech pořádajícího Řecka a "aliance pouze pomůže svému členovi," dodal Scheffer.

Řecko požádalo alianci o pomoc už na jaře po teroristických útocích v Madridu. Plán pomoci, který velvyslanci členských zemí schválili, počítá s vysláním speciálních průzkumných letounů AWACS, které budou nepřetržitě monitorovat dějiště her ze vzduchu.

Vody kolem Řecka pak bude střežit Středomořská flotila válečných lodí a ochranu před zbraněmi hromadného ničení zajistí protichemický prapor NATO, kterému velí Češi.

Česká vláda ve čtvrtek rozhodla, že do Atén může na dva měsíce odletět až sto českých chemiků. Návrhem se bude zabývat ještě parlament. Dopravu vojáků by mělo zaplatit NATO, pobyt pak Řecko. Více čtěte ZDE

Řecká vláda vyčlenila na zajištění bezpečnosti během olympijských her takřka jednu miliardu eur. Do největší bezpečnostní operace se má zapojit až 70 tisíc osob.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Najdete na iDNES.cz