Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO posílá vojáky i mimo Kábul

  9:01aktualizováno  9:01
Severoatlantická aliance začala s plánovaným rozšiřováním mírové mise v Afghánistánu. Dosud působili vojáci NATO jen v hlavním městě Kábulu. První rozšíření se týká města Kunduzu na severu země, kde od prosince působí němečtí vojáci.

Jak informovala tisková služba aliance, Severoatlantická rada na úrovni velvyslanců pověřila vrchního velitele aliančních sil Jamese Jonese, aby rozšiřování mise ISAF v Afghánistánu zahájil.

NATO převzalo velení mise ISAF v Afghánistánu letos v srpnu. V současnosti působí pod mandátem OSN v hlavním městě Kábulu asi 5700 vojáků aliance.

Aliance plánuje, že by do oblasti mohla vyslat dalších až 12 tisíc vojáků, kteří by byli rozmístěni i v dalších velkých městech, jako právě v Kunduzu, kde již působí v rámci rozšíření německý rekonstrukční tým. Ten v rámci rozšíření mise přešel pod velení mise ISAF.

"Očekávám, že ISAF v brzké době převezme pod své velení více rekonstrukčních týmů," uvedl při slavnostním ceremoniálu velitel mise ISAF, německý generál Götz Gliemeroth.

Jak podotkl s rozšířením mise ISAF i mimo Kábul se nijak nemění hlavní cíl: "Dosáhnout trvalé stability v oblasti a podporovat svrchovanou afghánskou vládu."

Venkovské rekonstrukční týmy (PRTS) jsou malé skupiny civilistů a vojáků, které pracují v jednotlivých afghánských provinciích na obnově země. Pomáhají humanitárním organizacím s rozdělováním pomoci a rekonstrukcí poválečného Afghánistánu.

V současnosti působí v oblasti 6 takových týmů. Aliance předpokládá, že letos by v zemi mohlo podobných týmů postupně přibývat i v dalších velkých městech.

Rekonstrukční tým v severoafghánském Kunduzu pod německým velením čítá dosud 170 osob. Letos by se měl rozrůst o dalších 70 vojáků a expertů, podle potřeby. Aliance považuje právě tento projekt za pilotní. Podle výsledků a zkušeností by pak postupovala při dalším rozšiřování mise.

Aliance kromě plánovaného rozšiřování do odlehlejších provincií během posledních týdnů zostřila bezpečnostní opatření v samotném hlavním městě Kábulu, kde před týdnem skončilo velké shromáždění kmenových náčelníků a nejrůznějších zájmových frakcí, zvané loya jirga. Na 500 zástupců ze všech částí země se dohodlo na znění nové afghánské ústavy.

Vojáci NATO zajišťovali hladký průběh jednání. "Ústavní loya jirga je klíčový prvek k přechodu Afghánistánu ke stabilní společnosti. NATO bylo odhodlané pomoci afgánským úřadům při zajištění bezpečnosti," oznámil mluvčí NATO Jamie Shea.

Přísná bezpečnostní opatření zahrnovala rozmístění speciálních jednotek v Kábulu nebo pravidelné kontroly obyvatel i automobilů. Do bezpečnostní akce byly nasazeny skupiny specialistů se psy, kteří dokáží odhalit nastražené výbušniny.

K přijetí nové afghánské ústavy blahopřál bezprostředně i nový generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. "Afghánistán ratifikoval novou ústavu, která připraví půdu pro vytvoření demokratických institucí a otevře cestu letošním svobodným a regulérním národním volbám," uvedl.

<span style='color:red;background-color:yellow;'>natoaktual</span>.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz