Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svět se mění a NATO musí reagovat, shodli se generálové

  11:27aktualizováno  11:27
Severoatlantická aliance řeší, jak se v souvislosti s ruskými akcemi na Ukrajině přizpůsobit do budouvna podobným hrozbám a čelit jim. Právě situace na Ukrajině i odchod z Afghánistánu a příprava nové mise, to byla hlavní témata jednání náčelníků štábů zemí NATO v Bruselu.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel na zasedání Vojenského výboru NATO v Bruselu | foto: NATO Photos

"Jedním z nejpalčivějších problémů jsou důsledky ruských akcí na Ukrajině. Ruská anexe území, v suverénní zemi, na hranicích NATO vrhá stín nejistoty ve východním křídle NATO a má potenciálně závažné důsledky pro region i mimo něj," uvedl šéf Vojenského výboru NATO Knud Bartels.

"Je to velmi důležitý bod v historii. Jsme na křižovatce a musíme se rozhodnout, jak se přizpůsobíme situaci s agresivním sousedem," uvedl vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove. Ukrajinská krize a anexe Krymu podle něj mění evropské bezpečnostní prostředí a aliance se musí na nové hrozby adaptovat.

Vojenský výbor

Nejvyšší vojenský orgán aliance, který sídlí v Bruselu a který se zpravidla dvakrát ročně schází na úrovni náčelníků generálních štábů. Předkládá návrhy a doporučení nejvyššímu orgánu aliance, Severoatlantické radě, a převádí do vojenské praxe politická rozhodnutí rady.

Vojenský výbor NATO sdružuje náčelníky generálních štábů všech členských zemí. Českou republiku zastupoval armádní generál Petr Pavel. Podle něj končí období zřejmě jen jednostranně vnímaného partnerství NATO a Moskvy, kdy aliance brala Rusko jako partnera, ale ruské strategické dokumenty o ní stále uvažovaly jako o protivníkovi.

"Já nevím, proč my jsme na to nereflektovali. Možná v naději, že partnerství to překoná. Nepřekonalo a ruské vidění světa je trochu jiné, než jsme si mysleli," citovala Pavla agentura ČTK.

Aliance bude i nadále podporovat deeskalaci a politické řešení současné rusko-ukrajinské krize. "Nicméně bude odhodlanější k politice odstrašování a závazku kolektivní obrany," prohlásil Bartels. Nelze však prý i přes jednání s Ruskem jednoduše na ruské akce zapomenout. "Nelze nastavit hodiny zpátky a předstírat, že se v posledních dvou měsících nic nestalo," řekl místopředseda Vojenského výboru Mark Schissler.

Aliance připouští, že například se způsobem, jakým došlo k ruské anexi Krymu, mají spojenci problém popsat, definovat a reagovat na něj. "Není to válka. Je to konfrontace. Je to agrese," konstatoval Schissler.

Rozmístění spojeneckých stíhaček, válečných lodí, průzkumných letounů a stovek vojáků v Pobaltí, Polsku a Rumunsku v důsledku chování Ruska je pak důkazem, že aliance je odhodlána plnit závazek kolektivní obrany.

Šéfové spojeneckých armád jednali také o pomoci Ukrajině s obrannou reformou a transformací tamějších ozbrojených sil na moderní jednotky.

Afgháncům budeme radit

Dalším z důležitých bodů schůzky je připravované stažení aliančních jednotek z Afghánistánu na konci roku a příprava nové nebojové mise, ve které se mají vojáci NATO zaměřit výhradně na výcvik, poradenství a pomoc afghánským bezpečnostním složkám.

Konec operace v Afghánistánu navíc přináší pro alianci výzvu, aby své schopnosti a zkušenosti získané za uplynulých dvanáct let "přetavila" pro celé spektrum možných budoucích hrozeb. "Jak jsme viděli v posledních měsících, globální bezpečnostní situace zůstává nestabilní a nepředvídatelná," konstatoval Bartels.

Spojenci nadále podle něj zůstávají obklopeni pomyslným obloukem nestability - od Ukrajiny, přes Sýrii až po africký Sahel. "Státy NATO musí investovat do schopností a výcviku nezbytného k rozvoji připravenosti a udržení si kvalitativní výhody, což jsou nejlepší způsoby pro odstrašení potenciálních protivníků," dodal Bartels.

"Svět se změnil a kvůli tomu musí být prioritou chránit východní a jižní křídlo NATO," uvedl šéf sboru amerických náčelníků Martin Dempsey.

Už zářijový summit NATO se podle něj jednoznačně zaměří na měnící se bezpečnostní prostředí v souvislosti s akcemi Ruska nebo vnitřně nestabilními oblastmi, které vzešly z "Arabského jara" na Blízkém východě a v severní Africe.

Zatímco na východní hranici NATO přichází "nebezpečná a provokativní" hrozba ze strany Ruska, jižní křídlo čelí ohrožení v podobě terorismu, zločineckých sítí, obchodování s drogami a lidmi.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Finsko plánuje prověrku své obrany. Zapojí se USA i další země NATO

Letouny F-18 Hornet finských vzdušných sil

Finsko připravuje plány na vojenské cvičení, které by za účasti Spojených států i dalších zemí NATO prověřilo obranu...

Armádní speciál s týmem lékařů zachránil tříměsíční dívenku ze Slovenska

Novorozeně cestuje letounem CASA ve speciálním inkubátoru do Prahy

Unikátní záchranný let má za sebou armádní letoun CASA. Se speciálním týmem lékařů a zdravotnickým vybavením na palubě...

NATO chce nová velitelství kvůli ruským aktivitám v Arktidě a Evropě

Flotila válečných lodí NATO během cvičení Steadfast Jazz na Baltu

NATO připravuje po letech reformu velitelských struktur. Kvůli ruským aktivitám v Arktidě a v Atlantiku má vzniknout...

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou PtáčkovouNajdete na iDNES.cz