Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO ocenilo vědce z kazašské jaderné střelnice

  10:17aktualizováno  23. března 8:54
Prestižní vědecké ceny NATO letos získali vědci z Kazachstánu a Velké Británie. Aliance ocenila jejich společný výzkum kazašské oblasti Semipalatinsk, kde bývalý Sovětský svaz čtyřicet let testoval nukleární zbraně.

Jaderný test. Ilustrační foto. | foto: archiv Alana Hájka

Cenu, kterou aliance uděluje každoročně od roku 2002, převzali kazašský profesor Mukaš Burkitbajev a jeho britský kolega Nick Priest v bruselském sídle NATO.

Součástí ocenění je i vědecký grant v hodnotě 10 tisíc eur pro každého.

"Projekt vznikl už před deseti lety po uzavření bývalé sovětské nukleární testovací oblasti," připomněl britský vědec Nick Priest.

Aliance letos za vítěze prestižních vědeckých cen vybrala právě tyto vědce za vynikající spolupráci při výzkumu radiačního nebezpečí a znečištění v Kazachstánu.

Oba vědci za finanční podpory NATO pracují na zmapování nukleárního zamoření v kazašské oblasti Semipalatinsk, kterou Sovětský svaz používal jako testovací zónu pro jaderné zbraně.

Oblast o rozloze zhruba 18 tisíc čtverečných kilometrů sloužila k testování až do roku 1989. Kazašská vláda oblast definitivně uzavřela v roce 1992. Za čtyřicet let zde Sověti uskutečnili přes 450 jaderných zkoušek.

"Výzkum je důležitý především pro místní obyvatele, kteří žijí v okolí," konstatoval kazašský profesor.

V uplynulých měsících vědci vybudovali v Kazachstánu moderní laboratoř, kde budou analyzovat vzorky z oblasti a získávat cenné informace o stavu zamoření. Laboratoř má v budoucnu sloužit i jako výukové centrum pro mladé kazašské vědce.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Najdete na iDNES.cz