Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO obnoví výcvik kosovských ozbrojených sil

  11:38aktualizováno  11:38
Severoatlantická aliance obnoví výcvik Kosovských bezpečnostních sil (KSF). NATO pozastavilo budování nových jednotek tento týden, když se ozbrojení příslušníci KSF zúčastnili přehlídky k výročí smrti někdejšího vůdce Kosovské osvobozenecké armády.

Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK)

Kosovský prezident Fatmir Sejdiu i premiér Hashim Thaçi se s velením mezinárodních jednotek KFOR v zemi nakonec dohodli na obnovení výcviku a podpory nově budovaných jednotek.

Aliance výcvik pozastavila poté, co se příslušníci KSF objevili jako čestná stráž na přehlídce k dvanáctému výročí smrti někdejšího vůdce Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) Adema Jashariho.

Tím byla podle NATO porušena dohoda, že se nové bezpečnostní síly budou soustředit pouze na stavy civilní pohotovosti. Podle nové dohody by se v budoucnu mohla čestná stráž na slavnostech objevovat se souhlasem velení KFOR a pouze se "znehodnocenými zbraněmi", tedy například se zatavenými hlavněmi.

Nově budované Kosovské bezpečnostní síly mají v současné době asi 2 500 příslušníků. Jsou vyzbrojeny jen lehkými zbraněmi a za jejich výcvik zodpovídají specialisté NATO. Od poloviny loňského roku mohou do jednotek vstoupit i někteří bývalí bojovníci rozpuštěné Kosovské osvobozenecké armády (UÇK).

Bezpečnostní jednotky vznikly před rokem. Plány počítají s tím, že budou multietnické, složené z kosovských Albánců i Srbů. Příslušníci KSF se mají zapojovat například do řešení krizí, civilní ochrany, odstraňování nevybuchlé munice nebo potlačování nepokojů.

Výstroj a výzbroj jednotkám dodali Američané a Němci. Výcvik mají na starost především britští specialisté. Podle Aliance nejde o armádní oddíly, příslušníci KSF zastávají spíše policejní práci.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Najdete na iDNES.cz