Americký radar

Americký radar

NATO nemá nemá námitky k protiraketové obraně

  • 10
Spojené státy zahájily se spojenci rozhovory o svém protiraketovém systému. Jeho součástí mají být i základny v Polsku a České republice. Na schůzku do bruselské centrály NATO pozvali Američané i představitele Ruska, které je hlavním odpůrcem protiraketového štítu.

Protiraketový radar

Představitelé Spojených států chtějí během konzultací evropské spojence ujistit, že z jejich protiraketového štítu bude mít užitek celá Severoatlantická aliance.

Zároveň pak na schůzce NATO - Rusko hodlají ubezpečit Moskvu, že protiraketový systém není namířen proti ní.

Členské státy NATO se shodly, že jednání o případném umístění amerických základen protiraketové obrany v Polsku a České republice musí být maximálně průhledná nejen pro alianční země, ale i vůči Rusku.

Po jednání Severoatlantické rady v bruselském sídle Aliance to oznámil mluvčí NATO James Appathurai. Jak uvedl, představitelé všech 26 členských států konstatovali, že hrozba raketového útoku existuje.

Zároveň se shodli na tom, že musí být zachována bezpečnost pro celou Alianci i z hlediska protiraketové obrany a americký protiraketový systém a protiraketová obrana NATO by se proto měly navzájem doplňovat.

USA chystají další kola jednání
Podle českého náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara, který se spolu s náměstkem ministerstva obrany Martinem Bartákem za Česko jednání účastní, Američané v NATO odprezentovali detailnější zprávu o chystaném systému.

Spojence v NATO informovaly o stavu bilaterárních jednání o základnách i česká a polská delegace. "Jsme velmi spokojeni s debatou. Nepadlo tam jediné kritické slovo," řekl podle ČTK Pojar.

Jednotlivé státy NATO se zatím k případnému umístění amerických základen v Polsku a Česku stavěly zdrženlivě. Například Německo a Francie chtějí, aby se o protiraketové obraně jednalo v rámci celé Aliance a Evropské unie.

Diskuse v NATO o protiraketovém systému bude zřejmě pokračovat už příští týden na schůzce ministrů zahraničí Aliance v norském Oslu.

Americký ministr obrany Robert Gates se navíc příští týden chystá do Polska k diskuzím o umístění raketové základny.

Rusko odmítlo spolupráci s USA
Podle USA má štít ochránit americké území a Evropu před raketovým útokem Íránu. Největším odpůrcem systému zůstává Rusko, které se cítí být ohroženo.

"Státy jako Írán, Sýrie a další vidí tyto zbraně jako velmi platné, protože v minulosti proti nim nebyla obrana," řekl před setkáním v Bruselu pro agenturu AP šéf amerického projektu protiraketové obrany Henry A. Obering.

Místopředseda ruské vlády Sergej Ivanov při návštěvě Jekatěrinburgu odmítl americkou nabídku na spolupráci při budování americké protiraketové obrany.

"Upřímně řečeno, nevidím důvod k debatám o možnosti spolupráce ve strategické protiraketové obraně," citovala Ivanova agentura ČTK.

Ivanov označil protiraketový systém za "chiméru" s tím, že na jakýkoliv takový systém lze najít levnější protiopatření.

Spojené státy tento týden nabídly, aby Rusko spolupracovalo při vývoji protiraketového štítu. Nabídku přijel osobně do Moskvy přednést americký diplomat John Rood, který má koncem května jednat v Praze o umístění radaru pro tento systém.

, natoaktual.cz

Video