Madeleine Albrightová

Madeleine Albrightová - Bývalá americká ministryně zahraničí na konferenci k desátému výročí vstupu Česka do NATO. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

NATO nebude světovým četníkem, naznačila vývoj „Skupina moudrých“

  • 36
NATO dnes veřejnosti představilo první přípravnou zprávu k nové strategické koncepci, na které rok pracoval tým expertů pod vedením bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové. Klíčový dokument má definovat směřování Aliance v budoucích letech.

Zprávu představila šéfka expertní skupiny Madeleine Albrightová spolu s generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem dnes dopoledne v Bruselu.

Téměř šedesátistránkový dokument pod názvem "NATO 2020" je už k dispozici na internetu a připomíná historické úspěchy NATO a neměnné základy, na nichž Aliance stojí. Zároveň konstatuje, že "historické úspěchy Aliance nejsou žádnou zárukou do budoucna".

Předložená zpráva představuje body, kterým se NATO bude muset věnovat v následujících deseti letech, do roku 2020, a to za předpokladu, že připravovaný nový Strategický koncept zůstane v platnosti nadcházejících deset let, stejně jako stávající koncept z roku 1999. Zpráva klade zvláštní důraz na veřejnou podporu Alianci a jejím operacím.

"I přesto, že NATO je nyní zaneprázdněnější, než kdy bylo, jeho hodnota je mnoha lidem méně zřejmá, než tomu bylo v minulosti," připomínají experti riziko, že nedostatek veřejné a s tím související finanční podpory by mohl Alianci znemožnit vykonávat její funkce.

NATO nebude globální organizace

Experti také zdůrazňují, že Aliance musí ve své nové Strategické koncepci najít správnou rovnováhu mezi reakcí na nové výzvy, přizpůsobením se novému prostředí a potvrzením a obnovením původních závazků a ideálů, které drží Alianci pohromadě.

Kromě stávajících závazků plynoucích ze strategie z roku 1999, které zůstávají v platnosti, upozorňují experti na dalších 15 oblastí, jimž by se Aliance ve své nové koncepci měla věnovat. Kromě poučení z Afghánistánu a vztahů s Ruskem mezi ně patří například také stanovení pravidel pro operace mimo alianční území.

V této souvislosti zpráva striktně odpovídá na některá doporučení, aby se Aliance stala orgánem zasahujícím po celém světě: "NATO je regionální, nikoli globální organizací," píší suše experti s tím, že alianční autorita a zdroje jsou limitované a NATO by nemělo vykonávat mise, které mohou úspěšně zvládnout jiné instituce a země.

V doporučeních expertní skupiny nechybí ani otázka protiraketové obrany. "Protiraketová obrana je nejefektivnější, pokud je společným podnikem, proto spolupráce napříč aliancí a mezi NATO a jejími partnery je vysoce žádoucí," píše se v návrzích. Aliance musí zajistit bezpečnost všech svých členů.

"Potřebujeme opravdovou ochranu proti reálným hrozbám, proto potřebujeme efektivní protiraketový obranný systém, který bude pokrývat všechny obyvatele ve všech členských státech aliance," řekl Rasmussen na tiskové konferenci. Aliance ale podle něj musí být schopna účinně působit i mimo své teritorium. V žádném případě ale podle něj NATO nebude mít ambice hrát "světového četníka".

Očekávané je i stanovisko ohledně dalšího udržování jaderných zbraní v Evropě. "Dokud existují jaderné zbraně, tak by NATO dál mělo udržovat zabezpečené a spolehlivé jaderné síly," uvádí se v materiálu.

NATO se podle návrhů zřejmě nadále bude držet politiky "otevřených dveří", tedy že bude dále ochotna přijmout nové členy. Nová strategie by podle expertů měla také počítat s potřebou čelit novým hrozbám, jako jsou kybernetické útoky.

Dříve přísně tajné, dnes na internetu

Dokument, který má nahradit alianční strategickou koncepci z roku 1999, připravovala skupina dvanácti význačných expertů, označovaných jako "skupina moudrých", právě pod vedením bývalé americké šéfky diplomacie. Ve skupině jsou zástupci především "velkých" zemí včetně USA, Kanady, Francie, Velké Británie nebo Německa. Z nových členských států v týmu pracují zástupci Polska a Lotyšska.

Skupina byla vytvořena loni, aby pomohla Alianci s definováním nejdůležitějších bezpečnostních výzev pro nadcházející desetiletí a s návrhy, jak jim čelit. Schválení nové koncepce se očekává na summitu NATO v listopadu v Lisabonu.

Strategická koncepce je klíčovým oficiálním aliančním dokumentem, který zejména specifikuje úkoly, jimiž se má NATO zabývat. Nastavuje tak směr, jakým se má budoucí politický a vojenský vývoj Aliance ubírat.

"Poslední koncepce byla přijata před deseti lety. Od té doby se NATO zdvojnásobilo, přibylo misí a hrozeb, které si předtím nikdo nedokázal představit," uvedl politický šéf NATO Anders Fogh Rasmussen.

Do diskuse o dalším směřování NATO a nových výzvách se mohl během roku zapojit prakticky každý prostřednictvím zvláštního fóra na internetu. V minulosti, v dobách studené války, byly přitom strategické koncepty přísně tajné.


Video