Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Než válčit s Ruskem, vraťme se ke kořenům, zní z Česka před summitem

  17:04aktualizováno  17:04
Na blížící se summit NATO ve Walesu odcestuje česká delegace podle šéfa Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka s jasným postojem. Násilná ruská anexe Krymu si sice zaslouží, aby Severoatlantická aliance přijala opatření na obranu svých členů, válčit s Ruskem si však nikdo nepřeje.

Summit NATO. Ilustrační snímek. | foto: NATO Photos

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) je patrně prvním vrcholným českým politikem, který otevřeně naznačil, s čím konkrétně česká delegace na summit NATO do Walesu pojede. Situace na Ukrajině a vztahy s Ruskem budou podle něj patřit mezi hlavní témata nadcházející schůzky osmadvacítky. Bylo by však prý chybou, kdyby dominovala.

Hybridní válce jako na Krymu by Česko dokázalo vzdorovat

"Použití vojenské síly k násilné změně hranic bylo bezpochyby rázným varováním ohledně křehkosti evropské bezpečnosti. Proto je namístě, jak Aliance v současné době kolektivně činí, přijmout opatření odpovídající na některé kroky Kremlu, ale s Ruskem bojovat zcela nepochybně nebudeme – ani nechceme," uvedl Hamáček.

Aliance v posledních měsících přijala opatření, která mají ve světle ruského chování na Ukrajině zajistit lepší obranu členských zemí především na východní hranici, které s Ruskem bezprostředně sousedí. Hovoří se také o trvalejší přítomnosti jednotek NATO v Pobaltí či budování nových základen, například v Polsku.

Podle Hamáčka však Moskva z dlouhodobé perspektivy zůstává významným hráčem na poli evropské bezpečnosti a bez vzájemného dialogu se Západem o bezpečnostních otázkách se dále nikdo nepohne. "Koneckonců vyvolávání stínů studené války neprospěje ani jedné straně. Až totiž ukrajinská krize odezní, budou zde stále přítomny hrozby, které chtě nechtě bude muset NATO s Ruskem řešit společně," konstatoval Hamáček.

Do budoucna bude podle jeho slov ve vztahu k Rusku stačit vyvarovat se "naivních představ o nadstandardním partnerství, neboť to povede jen k přehnaným očekáváním".

Obrana stojí peníze

Za klíčové téma pro českou delegaci bude podle Hamáčka na summitu platit přesun pozornosti k podstatě Aliance. Tedy k zajištění obrany vlastního teritoria.

"NATO nikdy nepřestalo být organizací kolektivní obrany. V předchozích letech však došlo k přesunu pozornosti téměř výhradně na zahraniční mise či politické konzultace a to hlavní, co spojuje členské státy – tedy vojenská spolupráce a schopnost jednotlivých členů přispět rozvoji Aliance – bylo opomenuto," řekl Hamáček. Masivní zahraniční angažovanost pak podle něj stála za odcizením Aliance občanům jednotlivých zemí.

S hlavním smyslem NATO a schopnostmi čelit novým i starým hrozbám pak souvisí výdaje na obranu. Česká republika i další země byly v uplynulých měsících ostře kritizovány, že na svou i kolektivní obranu nedávají ani tolik, kolik se při vstupu do Aliance zavázaly. A důsledkem pokračujícího propadu výdajů na obranu je, že evropští členové zaostávají v klíčových vojenských schopnostech pro expediční operace.

S čím jedou čeští politici na summit NATO ve Walesu

Komentář Jana Hamáčka na portále natoaktual.cz

"Bez nadsázky je možno konstatovat, že Evropa příliš zlenivěla a otázky obrany přestala brát vážně," uvedl Hamáček. Zvrácení propadu výdajů evropských členů by proto mělo být zcela klíčovým bodem jednání summitu. Současná česká vláda už avizovala, že příští rok by měl rozpočet na obranu dosáhnout 43,5 miliardy korun, což představuje nárůst o 1,5 miliardy oproti letošnímu roku.

Zároveň je kabinet podle Hamáčka připraven zavázat se k postupnému navyšovaní výdajů na obranu z dnešních zhruba 1,08 procenta HDP na 1,4 procenta do roku 2020. Se vstupem do Aliance se však Česká republika zavázala dávat stejně jako ostatní členské země 2 procenta. Odpovídající výše však dosahuje jen zlomek zemí osmadvacítky.

Podle Hamáčka však navýšení výdajů na obranu zároveň předpokládá, že Ministerstvo obrany bude vědět, jak tyto prostředky co nejefektivněji vynaložit. "Navyšování musí vést k návratu alespoň elementární jistoty a předvídatelnosti vývoje obranných rozpočtů, který by umožňoval plánovat, připravovat a hlavně realizovat dlouhodobé akviziční projekty. To zároveň předpokládá, že i na straně armády a politické reprezentace bude konkrétnější představa, co od ozbrojených sil očekáváme a co potřebují," dodal Hamáček.

Podotkl, že by k tomu měly přispět dva připravované strategické dokumenty - Dlouhodobý výhled pro obranu do roku 2030 a Koncepce výstavby Armády ČR.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Rusko porušuje smlouvu o raketách středního a kratšího doletu, tvrdí USA

Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení během vojenské přehlídky v...

Spojené státy znovu obvinily Rusko, že porušuje smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu z roku 1987. Šéf...

Počítače do boje. NATO zařazuje kyberprostor do misí a operací

Cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields 2017 v Estonsku

Obrana před kybernetickými útoky, ale také schopnost ve světě počítačů udeřit budou nedílnou součástí všech vojenských...

Ruský „důkaz“ o americké podpoře IS byl podvrh. Šlo o záběr z videohry

Srovnání: vlevo údajný záběr konvoje islamistů zveřejněný ruským ministerstvem...

Ruské ministerstvo obrany obvinilo USA z podpory Islámského státu a dokládalo to v úterý na svých facebookových a...Najdete na iDNES.cz