Anders Fogh Rasmussen

Anders Fogh Rasmussen | foto: AP

Do Sýrie musí kvůli chemickým zbraním inspektoři OSN, naléhá šéf NATO

  • 1
Svět dal svým postojem jasně najevo, že použití chemických zbraní v Sýrii je nepřijatelné a porušuje mezinárodní právo, řekl v Bruselu šéf NATO Anders Fogh Rasmussen. Syrský režim má podle něj umožnit inspektorům OSN přístup do země, aby okolnosti použití nebezpečného sarinu prošetřili.

Generální tajemník Aliance reagoval na aktuální vývoj kolem syrského konfliktu poté, co Spojené státy potvrdily, že syrský režim použil chemické zbraně proti opozičním povstalcům. Bílý dům chce proto pomoci vyzbrojit opoziční bojovníky.

Vy chemické zbraně, my větší podporu. USA se postavily za syrské rebely

"Je to velmi znepokojivé. Mezinárodní společenství jasně dalo najevo, že každý použití chemických zbraní je naprosto nepřijatelné a jednoznačně porušuje mezinárodní právo," uvedl Rasmussen.

Americké prohlášení o podpoře syrské opozice přivítal. Co to bude znamenat pro ostatní spojence NATO a jaká bude reakce Aliance, však nenaznačil. Už dříve však Rasmussen i další představitelé NATO prohlašovali, že Aliance nemá v úmyslu vojensky zasahovat do syrské občanské války.

Sarin

Sarin patří ke klasickým bojovým plynům, které byly ve skladech armád již v době studené války a postupně se stal zbraní hromadného ničení "chudých" i v současné době. Nervově paralytický plyn zabíjí člověka po několika nadechnutí smrtící koncentrace, při nižší koncentraci vážně poškozuje nervovou soustavu člověka. Látka označovaná jako GB působí velice rychle. Podle intenzity zasažení nastane zúžení zornic, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvracení, pocit úzkosti a neklid. Při větším zasažení dochází ke křečím. Způsobuje obrnu dýchacích svalů a zástavu srdce. Existují domněnky, že některé bojové látky byly do Sýrie přestěhovány před spojeneckou invazí do Iráku v roce 2003.

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že americké zpravodajské služby došly k závěru, že vládní jednotky prezidenta Bašára Asada použily proti opozičním povstalcům v několika případech a v malém měřítku chemické zbraně. O život mělo přijít 100 až 150 lidí. Zprávu o užití bojového plynu sarin předtím potvrdila i Francie. Vzorky ze Sýrie propašovali novináři.

Rasmussen řekl, že "je naléhavé, aby syrská vláda umožnila OSN přístup do země k prošetření všech zpráv o použití chemických zbraní".

Za správné považuje politické a diplomatické řešení syrské krize. Vyzval syrskou vládu i opoziční síly k účasti na připravované mezinárodní konferenci o Sýrii, kterou pořádají USA a Rusko.

Politický šéf NATO také připomněl, že Aliance zajistí účinnou ochranu svého člena Turecka před případnými raketovými útoky ze Sýrie.

K tomu je už od počátku roku na tureckém území rozmístěno šest baterií protiraketového a protiletadlového systému Patriot.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue