Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muži v černém pracují pro NATO, chrání sítě před kyberútoky

  14:06aktualizováno  14:06
Šestice expertů se obléká do černého, za což si vysloužili přezdívku Muži v černém podle známé filmové trilogie. Špičkové technologie však nevyužívají k mazání paměti lidí, kteří spatřili mimozemšťany, ale k ochraně počítačových sítí NATO i jednotlivých členských zemí před kyberútoky.

Kybertým rychlé reakce NATO | foto: NATO Photos

K dispozici mají nejmodernější počítačovou a komunikační techniku pro detekci průniků do systémů, forenzní analýzy a zabezpečení sítí. To vše vměstnané do příznačně černých kufrů, které do akce nosí s sebou. 

A také proudové letadlo a celou armádu expertů za zády. Ať už na velitelství NATO v belgickém Monsu nebo napříč členskými zeměmi.

Útok po síti je jako bomba

Země NATO loni na summitu ve Walesu rozhodly, že v otázce masivních kybertútoků na kritické prvky státní správy nebo infrastruktury jednotlivých států (od elektráren, armádních systému nebo bank) mohou nahlížet podobně jako na útok konvenčními zbraněmi a v případě závažných důsledků může být v takovém případě uplatňován článek 5 Washingtonské smlouvy. Tedy že útok na jednoho člena je považován za útok na všechny členy Aliance. Kyberobrana se tak stala pevnou součástí kolektivní obrany osmadvacítky.

Řeč je o novém kybertýmu rychlé reakce NATO (RRT - Rapid Reaction Team), který aliance nedávno odhalila veřejnosti a jehož hlavním úkolem je kromě ochrany systémů a sítí Severoatlantické aliance v případě potřeby okamžitě vyrazit na pomoc spojenecké zemi postižené masivním kybernetickým útokem.

„Tým může jednat ve velmi krátkém časovém horizontu a vypořádat se s útokem, který by ovlivnil provozní schopnosti systému NATO, nebo přispěchat na pomoc některé členské zemi, na její žádost, v případě velkého kybernetického útoku na národní úrovni,“ řekl jeden ze členů týmu Jean-François Agneessens, expert na kybernetickou bezpečnost Komunikační a informační agentury NATO (NCIA).

Krizový tým podléhá přímo Severoatlantické radě, tedy nejvyššímu orgánu NATO, která experty v případě potřeby může vyslat prakticky kamkoliv na světě, aby přímo pomohli s obranou před kybernetickým útokem, poskytli technickou podporu, analyzovali slabá místa a doporučili či zajistili opravu a zabezpečení systému.

Denně 200 milionů útoků

Jde o experty v první linii, kteří cestují přímo na místo, kde je umístěn napadený systém. Podle NCIA musí NATO denně čelit zhruba 200 milionům nejrůznějších počítačových útoků. Jen ale zhruba desítka z nich přitom patří mezi ty větší a sofistikovanější, které vyžadují mimořádnou pozornost.

Tým se pravidelně zapojuje do specializovaných cvičení, které simulují různé scénáře vývoje během útoku. „Snažíme se představit, kam bychom mohli být přivoláni, jaké vybavení by bylo zapotřebí, jaké dovednosti a kde je sehnat. Zkoumáme všechny nejpravděpodobnější scénáře,“ konstatoval Agneessens.

Například naposledy během dubnového cvičení „Locked Shields“ v estonském Tallinnu se s další patnáctou expertů zapojili do dvoudenní „válečné hry“, která simulovala nasazení ve fiktivní zemi čelící masivnímu kyberútoku. Za úkol měli dostat pod kontrolu vojenskou základnu s bezpilotními letouny, kterou na dálku ovládl neznámý útočník.

Předtím zase řešili cvičný úkol, kdy se hackerům podařilo nabourat systém včasné výstrahy NATO a ovládnout antény jednoho z letounů AWACS. Museli kvůli tomu okamžitě vystartovat do Řecka a na místě dát letoun zpět do pořádku v co nejrychlejším čase.

„Musíme být připraveni na akci v neznámém prostředí. Nemůžeme vědět, jakou infrastrukturu síť má nebo jakému softwaru budeme čelit... dělá to naši práci ještě atraktivnější,“ dodal Agneessens.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz