Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO loví mateřské koráby somálských pirátů, ti neváhají střílet

  12:18aktualizováno  12:18
NATO tvrdě zakročilo proti somálským pirátům. Poslední alianční akce piráty připravily o několik mužů i mateřských korábů, které používali jako plovoucí přístavy pro své nájezdy na obchodní plavidla.

Piráti se vzdávají dánské válečné lodi Esbern Snare. | foto: NATO

Nekompromisně si počínala posádka dánské fregaty Esbern Snare, která jednu z pirátských mateřských lodí sledovala od somálských břehů. Když se válečná loď přiblížila, spustili piráti palbu z ručních zbraní. Vojáci palbu opětovali a donutili piráty se vzdát.

Operace Ocean Shield

NATO má v současnosti v rámci operace Ocean Shield v oblasti flotilu pěti válečných plavidel - nizozemskou vlajkovou loď Tromp, americký torpédoborec USS Bainbridge, americkou fregatu USS Stephen W. Groves, dánskou válečnou loď HDMS Esbern Snare a tureckou TCG Giresun. Ze vzduchu aktivity pirátů odhalují průzkumné letouny P3 Orion, které poskytlo Portugalsko. Aliance protipirátskou operaci prodloužila až do prosince roku 2012.

Výsadkový tým pak na palubě našel čtyři mrtvé, deset zraněných a 14 dalších pirátů, kteří z přestřelky vyšli nezraněni. Na lodi bylo také 16 íránských námořníků, které piráti drželi jako rukojmí. 

Byl to jeden z prvních případů, kdy piráti neváhali proti vyzbrojeným válečným lodím střílet. "Jsme velmi znepokojeni, že se piráti rozhodli útočit na otevřeném moři na naše síly. Ztráty na životech jsou politováníhodné. Okolnosti každé takové události důkladně prošetřujeme," řekl v reakci admirál Hank Ort, náčelník štábu na velitelství protipirátské operace Ocean Shield v britském Northwoodu. "Byl to rušný týden. Pirátství je trestná činnost a mezinárodní společenství ho nebude tolerovat," dodal admirál.

Při další akci zadržela americká válečná loď USS Stephen W. Groves tchajwanskou rybářskou loď Jih Chun Tsai 68, která sloužila pirátům jako plovoucí dok pro nájezdy na obchodní plavidla už delší dobu. I tentokrát se piráti vzdali až po krátké přestřelce. Zvláštní zásahový tým pak na palubě objevil čtyři mrtvoly a dva zraněné. Identifikace ukázala, že mezi mrtvými je i kapitán rybářské lodi. Ostatní byli piráti. Zda byl kapitán unesené lodi zabit během přestřelky, ale není jasné. Okolnosti jeho smrtí zatím NATO vyšetřuje.

Flotila pročesává pobřeží

Dva úspěšné zásahy proti pirátům má na kontě také posádka amerického torpédoborce USS Bainbridge, která má za úkol hlídkovat u somálského pobřeží a bránit pirátům vyplout na širé moře. Nejprve torpédoborec přispěchal na pomoc nákladní lodi MSC Ayala, která díky ochranným opatřením útok pirátů a pokus o únos odrazila. Posádka Bainbridge objevila nedaleko mateřský koráb pirátů, kteří uprchli na svých rychlých člunech. Loď, která byla ukradena jen pár dní předtím, vrátili námořníci majitelům.

Při druhém zásahu USS Bainbridge sledoval několik hodin podezřelou obchodní loď, která v noci vyplula z piráty ovládaného pobřeží. Vojáci loď pomocí vrtulníku donutili zastavit a piráti na palubě se okamžitě vzdali, bez jediného výstřelu.

Zásahová jednotka zadržela na palubě sedm pirátů a osvobodila patnáctičlennou pákistánskou posádku, která byla s lodí unesena před půl rokem. Celou tu dobu plavidlo sloužilo pirátům jako mateřský koráb. Na palubě vojáci našli útočné pušky AK-47, ruční granáty, protitankové střely, zásobu nábojů a velké množství barelů s palivem.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz