Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO k poválečnému Iráku vyčkává

  11:02aktualizováno  11:02
Brusel - Severoatlantická aliance zatím nemá jasno v tom, zda přijme jakoukoliv roli při obnově poválečného Iráku. V Bruselu to oznámil generální tajemník NATO George Robertson. "Neslyšel jsem od žádného ze členů aliance ne, ale rovněž jsme zatím nenašli všeobecný konsenzus," řekl.

Podle Robertsona zatím 19 členů aliance nenašlo společnou řeč, zda a jakým způsobem se v poválečném Iráku angažovat. NATO je však podle něj připraveno o mírové úloze NATO v Iráku jednat, pokud to bude zapotřebí.

"Samozřejmě, pokud alianci světové společenství požádá o pomoc, aliance okamžitě zváží své možnosti," podotkl Robertson.

Sled událostí konfliktu v Iráku je podle něj velmi rychlý a proto by nyní bylo velmi předčasné spekulovat o možném nasazení mírových sil NATO či jiné angažovanosti aliance v oblasti. "Vývoj teprve ukáže, jak by se aliance mohla, pokud bude požádana, v poválečném Iráku zapojit," prohlásil.

Zároveň připomenul, že ačkoliv se Severoatlantická aliance přímo na konfliktu v Iráku nepodílí, situaci nepřetržitě monitoruje. Především kvůli ochraně jednoho ze členských států - Turecka. Situaci nad Tureckem nepřetržitě sledují čtyři průzkumné letouny včasné výstrahy AWACS a na obranu území aliance vyčlenila pět protiraketových systémů Patriot.

O své ochotě uvažovat o spolupráci při obnově Iráku ubezpečila aliance i Spojené státy už minulý týden při návštěvě amerického ministra zahraničí Colina Powella v Bruselu. Šéf americké diplomacie po jednáních se členy NATO i EU to ocenil, když prohlásil, že je "potěšen přinejmenším příznivým přístupem k tomu, že NATO je ochotno tuto úlohu zvážit."

Na konkrétní posouzení možné úlohy NATO však nedošlo a podle expertů se to ani všeobecně neočekávalo. Otevřená tak zůstává i otázka, zda by měla účast NATO v poválečném Iráku vyplývat z mandátu Rady bezpečnosti OSN.

Experti na bezpečnostní problematiku soudí, že na tahu je nyní právě OSN, jaký postoj k obnově Iráku zaujme. "Společný postup při obnově Iráku může přivodit opětovné posilování kooperace mezi členy Aliance. Takový vývoj by mohl mít pozitivní dopad na vylepšení vztahů mezi jejími členy a současně posílení její soudržnosti," konstatoval politolog Petr Suchý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...Najdete na iDNES.cz