Síly rychlé reakce NATO během cvičení Steadfast Jazz v Polsku

Síly rychlé reakce NATO během cvičení Steadfast Jazz v Polsku | foto: SHAPE

Mozky Aliance pilovaly v Ostravě plány na jednotky rychlé reakce

  • 100
Do nových zvláštních jednotek NATO, které mají být v řádu hodin schopné přispěchat na pomoc kterékoliv členské zemi, mají přispívat všichni spojenci osmadvacítky. Vyplývá to z jednání zástupců Aliance v Ostravě.

Právě budování zvláštních jednotek, na jejichž vytvoření se dohodly členské země počátkem září na summitu ve Walesu, bylo jedním z hlavních témat zasedání politických ředitelů ministerstev obrany členských zemí v Ostravě.

Z jednání vyplývá, že by do hrotových sil měly nějakým způsobem přispět všechny alianční země. "Toho se dnešní jednání v Ostravě týkala, že důležitým principem tohoto úsilí je 28 za 28," uvedl zástupce generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow.

Ten jednání osobně, jako „dvojka“ v Alianci, řídil. Schůzce, která se koná na okraj Dnů NATO v Ostravě, přikládá velkou důležitost. Od spojenců se podle Versbowa očekává snaha. Nová jednotka rychlého nasazení, na jejímž vytvoření se Aliance dohodla, by mohla začít fungovat do roka.

Hrotové síly o síle 4 až 5 tisíc vojáků mají být připraveny v řádech hodin přispěchat na pomoc ohrožené členské zemi. K tomu mají mít připravené také potřebné logistické zázemí ve východních státech.

Zasedání ředitelů pro obrannou politiku v Ostravě je prvním krokem v tomto procesu. Cílem jednání bylo identifikovat případné problémy a překážky s tím spojené a nasměrovat civilní i vojenské orgány NATO k jejich řešení.

Jednání se účastnily všechny členské země kromě Islandu. Spojenci se scházejí poprvé od summitu ve Walesu, kde přijali řadu opatření kvůli agresivní politice Ruska.

Nesmíme ztrácet čas

„Aliance nesmí ztrácet čas a musí začít okamžitě pracovat na vytvoření Sil velmi rychle reakce, na posílení alianční infrastruktury na území Polska a Pobaltí a na dalších opatřeních. Dnešní jednání tomuto cíli výrazně napomohlo,“ uvedl český zástupce na jednání Jan Jireš.

Účelem opatření je podle něj posílení obranných kapacit Aliance a zvýšení její schopnosti odstrašit případného útočníka. „NATO teď nesmí riskovat svou věrohodnost a působit tak, že po summitu nenásleduje reálná snaha uvést přijatá opatření do praxe,“ dodal Jireš.

Summit ve Walesu

NATO vytvoří síly pro okamžitou obranu, ČR nabízí speciály a vrtulníky

Dokumenty summitu jsou podle něj jen obecné, cílem jednání v Ostravě bylo sednout si, projít výsledky summitu a zaměřit se na jejich implementaci. Ministři obrany zemí NATO se sejdou v únoru, do té doby už musí být připraveny konkrétní kroky. V historii České republiky jde teprve o druhé takové společné jednání spojenců, první proběhlo v roce 2007 v Praze.

Souběžně s tímto zasedání v Ostravě proběhla specializovaná supersonická konference. "Řešili jsme, jak prohloubit mezinárodní spolupráci v oblasti nadzvukového letectva, abychom dokázali s těmi prostředky, co máme, být lepší," konstatoval státní tajemník ministerstva obrany Daniel Koštoval.

, natoaktual.cz

Video