Anders Fogh Rasmussen

Anders Fogh Rasmussen | foto: AP

NATO je připraveno v Libyi okamžitě zasáhnout, prioritu má ale evakuace

  • 71
NATO je připraveno okamžitě reagovat na vývoj situace v Libyi, zásah v oblasti ale zatím neplánuje. Za hlavní úkol Aliance považuje evakuaci cizinců. Vyplývá to ze schůzky velvyslanců členských zemí, kterou mimořádně kvůli Libyi svolal generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

"Nejvyšší prioritu má evakuace cizinců z Libye. V tuto chvíli není možné podnikat žádné kroky, jež by ohrozily cizince, kteří se snaží dostat ze země," řekl natoaktual.cz po jednání český velvyslanec Martin Povejšil.

Podle něj panuje mezi spojenci shoda, že Aliance má vývoj v Libyi pečlivě monitorovat a koordinovat svou činnost s OSN a Evropskou unií. Členské země jsou podle jeho slov připraveny na celé spektrum rolí. Od pomoci při evakuaci, přes zajištění lékařské péče a asistenci při následné humanitární pomoci, až po případné vojenské prosazení opatření přijatých Radou bezpečnosti OSN. "Pokud OSN například rozhodne o vytvoření bezletové zóny nad Libyí, bude to úkol právě pro NATO," vysvětlil Povejšil.

Mimořádnou schůzku Severoatlantické rady (nejvyššího politického orgánu NATO) za účasti velvyslanců 28 členských států.na dnešní pozdní odpoledne do Bruselu naléhavě svolal generální tajemník NATO Anders Fogh Ramussen. "Situace v Libyi je velmi znepokojující. NATO může působit jako prostředník a koordinátor, pokud se členské státy rozhodnou k akci," oznámil Rassmusen.

"Krize je v našem bezprostředním sousedství. Ovlivňuje životy a bezpečnost libyjských civilistů a tisíce občanů z členských států NATO. Mnoho zemí se snaží evakuovat své občany z Libye - pochopitelně za obrovských problémů," řekl před schůzkou.

Ta podle očekávání neměla přinést žádná zásadní rozhodnutí. Měla jen konzultační charakter. Naprosto mimo diskuzi podle Povejšila zůstává případný vojenský zásah Aliance v Libyii. Představitelná je ale podle Povejšila "jakási viditelnější role" válečných lodí NATO, které brázdí Středozemní moře v rámci protiteroristické operace Active Endeavour.

"Panuje shoda, že Aliance má ve Středomoří dost vojenských prostředků, námořních i vzdušných, a v případě potřeby jsou k dipozici," dodal Povejšil.

Vojenský zásah by musel mít mandát OSN

Libyí poslední dny otřásá povstání a střety mezi demonstranty a zbytkovými silami věrnými libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Severoafrickou zemi chtějí opustit desítky tisíc cizinců. Šéf Aliance Rasmussen kvůli tamější situaci jednal v Budapešti s ministry obrany Evropské unie. Českou delegaci vedl ministr obrany Alexandr Vondra.

"Setkám se s ministry obrany EU, abychom se poradili, jak můžeme pragmaticky pomoci těm, kteří to potřebují, a jak zmírnit dopady," uvedl Rasmussen.

Podle šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové Evropská unie zatím neuvažuje o nějaké vojenské akci vůči Libyi nebo o operaci na pomoc svým občanům, kteří ji chtějí opustit. Pokud by se pro takovou akci ale odhodlala, technickou podporu by mohla poskytnout právě Severoatlantická aliance.

Už ve čtvrtek šéf Aliance připustil, že násilí v Libyi by mohlo vést například k rozsáhlému přílivu uprchlíků do Evropy. Ujistil ale, že NATO vojenský zásah v zemi neplánuje. K případnému vyslání jednotek by podle jeho slov byl potřeba jasný mandát OSN a Aliance do té doby neobdržela ani žádost.

"V tuto chvíli nebudu zacházet do podrobností, ale samozřejmě prioritou musí být evakuace a případně také humanitární pomoc," sdělil Rasmussen.

, natoaktual.cz

Video