Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO hledá 120 výcvikových týmů pro afghánské síly

  13:11aktualizováno  16:44
Alianci chybí až 120 výcvikových týmů pro afghánské bezpečnostní složky. Chybějící počty vojáků se snažili najít ministři obrany osmadvacítky na neformálním zasedání v Istanbulu. Zatím marně.

NATO potřebuje pro výcvik afghánských sil až 4 tisíce instruktorů | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V operaci Severoatlantické aliance v Afghánistánu nyní chybí oproti plánům 21 týmů na výcvik afghánské armády a sto týmů na výcvik policie.

Celkem chybí podle odhadů až čtyři tisíce vojáků, kteří by se výcviku Afghánců věnovali.

Podle amerického velvyslance při NATO Ivo Daaldera je důležité udělat v tomto směru maximum nyní, abychom si ušetřili práci v budoucnu. "Letos uděláme vše, co budeme moci, abychom později mohli dělat méně. Čím více dosáhneme v roce 2010, tím více se budeme moci v letech příštích stáhnout," řekl novinářům Daalder.

Spojené státy oficiálně nabídly, že spojencům pro Afghánistán poskytnou obrněná vozidla, speciální radary a další zařízení, která pomáhají chránit vojáky před nástražnými výbušnými systémy.

"Řekl jsem spojencům, že Spojené státy budou schopny nabídnout více zpravodajských informací, výcvik a vybavení, včetně rušiček, robotů na čištění cest, sledovacích systémů a radaru, který vidí pod zem," řekl americký ministr obrany Robert Gates.

Podle Rasmussena je taková nabídka prvním důležitým krokem, který by mohl přesvědčit spojence, aby do mise vyslali více instruktorů a poradců, kteří by na vycvičené afghánské bezpečnostní jednotky pak dohlíželi v boji. "Potřebujeme víc, mnohem víc," prohlásil Rasmussen.

Rasmussen připomněl hlavní myšlenku, že je potřeba dokončit bojové akce proti Talibanu a vycvičit afghánské vládní síly tak, aby se již v roce 2011 mohly začít stahovat tamní mezinárodní jednotky ze 44 zemí.

Velitel mise ISAF v Afghánistánu, americký generál Stanley McChrystal, uvedl, že situace v Afghánistánu je sice nadále vážná, ale že si už nemyslí, že by se dále mohla zhoršovat. Spojenecké jednotky dosáhly významného pokroku a letos podle jeho slov zaznamenají další.

Těsně před schůzkou v Istanbulu NATO rovněž zveřejnilo, že jeho rozpočet se kvůli nečekaně vyšším nákladům na operaci v Afghánistánu a ekonomické krizi propadl do červených čísel. Podle italského ministra obrany Ignazia La Russa, kterého citovala agentura DPA, jde o částku zhruba 400 milionů eur.

Tuto otázku se na politické rovině podařilo na čtvrteční večeři ministrů obrany vyřešit. "Jsem rád, že včera ministři odsouhlasili balíček opatření, které zajistí, že naši vojáci v poli dostanou podporu, kterou potřebují," řekl dnes ráno před další částí jednání Rasmussen.

Podle vyjádření NATO ministři souhlasili s navýšením letošních příspěvků svých zemí do aliančního rozpočtu.

I když přesné částky nebyly zveřejněny, podle ministra La Russa však tato navýšení celý deficit stejně nepokryjí a budou se muset hledat další způsoby šetření a vůbec transformace způsobu financování NATO.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Najdete na iDNES.cz