Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO chystá operaci k zatčení Karadžiče

  0:01aktualizováno  0:01
Banja Luka - NATO se opět chystá na Radovana Karadžiče. Velení mírových jednotek NATO v Bosně informovalo Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) o připravované operaci na zadržení nejhledanějšího podezřelého válečného zločince Radovana Karadžiče. Podle akčního plánu, který předložil velitel SFOR, americký generál John Sylvester hlavní žalobkyni ICTY Carle Del Ponteové, zahájí jednotky operaci zřejmě 15. července až dvanáct dní.

O operaci informoval jako první bosenskosrbský časopis Ekstra s odvoláním na západní diplomatické zdroje v Sarajevu.

Zprávu zveřenil časopis jen den poté, co jednotky NATO vnikly do Karadžičova domu v Pale u Sarajeva, ale bývalého bosenskosrbského předáka v něm nenašly. NATO uvedlo, že cílem operace nebylo zadržet Karadžiče, ale odhalit pašeráckou síť.

Na 800 lidí, členů tajných služeb - amerických, srbských, muslimských a chorvatských, se už měsíc snaží zjistit místo úkrytu Radovana Karadžiče. 

Naposledy právě jednotka elitních francouzských vojáků vtrhla do Karadžičova domu v Pale, asi deset kilometrů od Sarajeva. Patnáctipokojový dům vojáci prohledali a zabavili velké množství zbraní a pevné disky ze dvou počítčů v domě. "Máme důkazy svědčící o organizované síti pašeráků, stopy vedou právě ke Karadžičovi," prohlásil po akci mluvší SFOR Scott Lundy.

Jakmile zpravodajci odhalí místo Karadžičova úkrytu, vstoupí do akce zvláštní jednotka Stabilizačních sil (SFOR) o síle 300 mužů podporovaná 20 vrtulníky, zablokuje všechny možné východy a pokusí se ho zatknout, uvádí časopis Ekstra.

Vrtulníky mezinárodních mírových sil SFOR vedených Severoatlantickou aliancí shazovaly nad východobosenskými městy letáky nabízející obyvatelům odměnu pět milionů dolarů za informace vedoucí k zatčení bývalého bosenskosrbského vůdce.
 
Síly NATO v Bosně rozšiřují letáky nabízející odměnu za informace o podezřelých z válečných zločinů. Letáky jsou šířeny v rámci amerického vládního programu "Reward for Justice" (odměny za spravedlnost).

Letáky byly několikrát shozeny u měst Srebrenica, Vlasenica a Han Pijesak ve východní Bosně. SFOR nyní rozšířily oblast, kam letáky směřují.

Karadžič je, stejně jako bývalý šéf bosenskosrbské armády Ratko Mladič, obviněn Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) z genocidy a válečných zločinů spáchaných za bosenské války z let 1992-1995. Oba stále unikají spravedlnosti a o místě jejich pobytu kolují dohady.

Letáky připomínají peníze
Aby byl vzbuzen zájem obyvatelstva o letáky, Američané je nechali zhotovit ve velikosti bankovek místní měny o hodnotě 50 konvertibilních marek, což představuje zhruba 25 dolarů. Na jedné straně letáku byla kromě toho vytištěna faksimile bankovky. Na druhé straně je ovšem fotografie Karadžiče, detaily nabídky pěti milionů dolarů a telefonní číslo.

"Myšlenka spočívá v tom, že lidé budou zvědaví a seberou letáky a jakmile je obrátí, uvidí informaci," vysvětlil mluvčí NATO v Bosně major Scott Lundy a dodal: "Každý den po prvním shozu letáků 13. března přijímáme 50 až 80 telefonických hovorů."

Americká vláda se obrátila na Severoatlantickou alianci, aby šířila informace o odměně za informace o Karadžičovi poté, co bosenskosrbské televizní stanice odmítly odvysílat inzerát na toto téma a co plakáty o nabídce byly krátce po svém vylepení strženy.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz