Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NATO a EU slíbily předcházet sexuálnímu násilí ve válkách

  15:24aktualizováno  15:24
Více pozornosti problematice sexuálního násilí na ženách v moderních válečných konfliktech chtějí společně věnovat Severoatlantická aliance a Evropská unie. Organizace se minulý týden na konferenci shodly, že se budou snažit o zdůraznění zásadní úlohy žen při obnově stability válkou poničených zemí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

K problematice boje proti násilí na ženách vydali vysocí představitelé obou organizací, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, vysoká představitelka a místopředsedkyně Evropské komise Catherine Ashtonová a místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová, společné prohlášení.

Násilí čelí desetitisíce žen

Oběťmi sexuálního násilí ve válkách jsou ženy všech věkových kategorií včetně velmi mladých dívek, které pak nesou následky v podobě nechtěných těhotenství, nákazy virem HIV a navíc i společenské stigmatizace.

Podle odhadů bylo během války v Bosně v 90. letech minulého století znásilněno až 50 tisíc žen, v Libérii byly sexuálnímu násilí vystaveny tři ženy ze čtyř. Ženy by přitom mohly hrát důležitou roli při předcházení konfliktům.

Evropská unie a NATO se opírají o právní rámec, který v této oblasti před deseti lety vytvořila rezoluce Rady bezpečnosti OSN č.1325 o ženách, míru a bezpečnosti.

Naplňování bodů této rezoluce ovšem vázne, a to zejména pokud jde o odbornou přípravu vojenských a civilních pracovníků v otázkách rovnosti žen a mužů. "Naše vnímání bezpečnosti by mělo výrazně přesáhnout tradiční pojetí vojenské bezpečnosti," uvádí se v prohlášení.

NATO i EU zřizují speciální týmy

Velitelé Severoatlantické aliance nedávno vydali vojenskou směrnici pro provádění výše zmíněné rezoluce při všech aliančních operacích.

Aliance dále zřídila posty poradců pro otázky rovnosti žen a mužů, kteří budou asistovat vysokým velitelům NATO v Afghánistánu, kde probíhá největší alianční operace. Velké úspěchy také zaznamenaly specializované ženské týmy, které pomáhají budovat důvěru mezi jednotkami NATO a místními komunitami.

Mise Evropské unie EULEX Kosovo již zase začlenila genderová hlediska do svého působení vytvořením speciální jednotky pro lidská práva a genderové otázky a mise EUFOR Čad/RCA měla zvláštního poradce pro lidská práva a rovnost žen a mužů. EU také podporuje účast žen na mírových jednáních.

Evropská unie i NATO se však shodly, že v oblasti genderových otázek je potřeba udělat více. Obě instituce chtějí, aby všechny jejich operace nejen probíhaly v souladu s rezolucemi OSN týkajícími se postavení žen, ale aby navíc byly podpořeny vhodnými systémy vzdělávání, odborné přípravy, monitorování a hodnocení.

"Neposílíme-li práva a odpovědnost žen na celém světě, zůstane v důsledku mnoho z našich zahraničních politických cílů nedosažitelných a ty, kterých jsme již dosáhli, se ukážou jako neudržitelné. Pouze na základě vzájemné spolupráce budeme moci bojovat proti marginalizaci žen, která je skutečnou hrozbou pro světovou bezpečnost," uzavírají představitelky EU a generální tajemník NATO společné prohlášení.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...Najdete na iDNES.cz