Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nástup kmotra Nováka do cely se opět oddaluje, nyní kvůli posudku

  11:56aktualizováno  11:56
Rozhodnutí o tom, kdy nastoupí do vězení chomutovský exprimátor a exsenátor ODS Alexandr Novák, se opět oddaluje. Silný zákulisní hráč severočeské politiky měl čtyřletý trest za přijetí úplatku nastoupit už 6. prosince. Zažádal o odklad, soud však zatím nerozhodl. Nyní čeká na posudek z nemocnice.

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Karel PešekMF DNES

Novák si podal žádost o odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů. Vězeňská služba už doporučila posunout mu trest o půl roku, soud si však pro své konečné rozhodnutí ještě vyžádal posudek Novákova stavu od pražské Nemocnice Na Bulovce.

Soud požádal nemocnici o posudek počátkem ledna a jeho doručení očekával kolem 10. února, takže v těchto dnech už měl o Novákově žádosti rozhodovat. Jenže nemocnice ještě dokumentaci nezpracovala, naopak jí to ještě potrvá.

"Nemocnice Na Bulovce požádala o prodloužení lhůty k vypracování posudku. Očekáváme jej na začátku března," zdůvodnila další zdržení mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová.

Kauza Novák

Novákův případ spadá do roku 1999. Jako starosta Chomutova tehdy organizoval prodej akcií dvou energetických firem.

Akcie díky Novákovi získala německá firma VNG, starosta za to dostal úplatek ve výši 42 milionů korun.

Nováka nejprve odsoudil chomutovský soud v prosinci 2010 k pokutě 5 milionů a dvouleté podmínce, odvolací ústecký krajský soud však v červenci 2012 trest změnil na čtyři roky vězení.

Novák kromě žádosti o odklad trestu podal na ministerstvo spravedlnosti podnět k podání stížnosti pro porušení zákona, podal i dovolání k Nejvyššímu soudu. O ničem z toho dosud není rozhodnuto.

Mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek odmítl upřesnit důvody, proč má lékařská zpráva zpoždění. "Nemohu vám k tomu říct vůbec nic. Jakékoliv informace by byly zásahem do soudního procesu, a to nelze," řekl Šalek.

Jiní soudci by už vydali příkaz k dodání do výkonu trestu

Dokud soud o žádosti nerozhodne, zůstává Novák na svobodě. Podivují se tomu i někteří soudci. Například teplický soudce Miroslav Čapek uvedl, že on by v obdobném případu na žádné posudky nečekal.

"Jakmile by dotyčný nenastoupil do výkonu trestu, pokud by zrovna neležel v akutním stavu v nemocnici, bez dalšího bych vydal příkaz k dodání dotyčného do výkonu trestu," uvedl. Podle Čapka by nic nemělo bránit tomu, aby stav odsouzeného mohli lékaři posoudit přímo ve vězení.

Podobně mluví i soudkyně krajského soudu Kamila Elsnicová. "Pokud odsouzený do výkonu trestu nenastoupil v určené lhůtě a není hospitalizován, pevně doufám, že už je na jmenovaného vydán příkaz k dodání do výkonu trestu," podotkla.

Žádný takový příkaz však chomutovský soud nevydal.

Novákovy zdravotní komplikace jsou tajemné

Zjistit současný zdravotní stav Alexandra Nováka je prakticky nemožné. Politik nebere telefony a jeho advokát Jan Růžek také není příliš sdílný.

"Dotazy prosím směřujte buď přímo na klienta, nebo na jeho ošetřujícího lékaře," reagoval Růžek na otázky MF DNES. Na přelomu listopadu a prosince pouze zmínil, že Novák měl před časem mozkovou příhodu a byl hospitalizovaný s žaludečními vředy.

MF DNES koncem prosince zjistila, že Novák měl nastoupit na léčení do nemocnice v Teplicích. Server Lidovky.cz o pár dní později přinesl svědectví pracovníka nemocnice, že Novák se do špitálu chodí léčit jen ambulantně.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Najdete na iDNES.cz