Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nastává čas rychlých modemů

aktualizováno 
- Internetem vládnoucí zkratka www sice znamená World Wide Web, tedy něco jako světově rozprostřená síť, mnozí ji ale vykládají jako World Wide Waiting - světové čekání. Pomalost světové sítě není žádným tajemstvím, a tak se hledají cesty, jak přístup na internet zrychlit. Jednou z nich je i zvýšení maximální přenosové rychlosti modemů.
Modem je pro internetoplavce totéž co pro vodáka pádlo: bez něj to prostě nejde. Jednou z jeho základních vlastností je maximální rychlost, s jakou dokáže data přenášet. Udává se nejčastěji v bitech nebo kilobitech za sekundu (bits nebo kilobits per second, tedy bps nebo kbps). Všimněte si, že na rozdíl od údajů o kapacitě operační paměti počítače (RAM), či pevného disku udávaných v bytech a jejich násobcích je zde měkké "i". Nejde o překlep, ale skutečně o jinou jednotku. Tvrdé "y" dává jednomu bytu váhu osmi bitů. Bit se označuje malým "b", byte velkým "B".

SPĚCH NENÍ VŽDY NA MÍSTĚ
Dávno je tomu, co běžný modem nevytáhl svou rychlost nad 14,4 kbps a jen nejzasvěcenější optimisté pošilhávali po 28,8 kbps. Dnes jsou zcela běžné a cenově dostupné modemy s maximální přenosovou rychlostí 33,6 kbps. Mnohé také nasvědčovalo, že u toho nadlouho zůstane, protože telefonní síť stejně víc neunese. Přesto výrobci modemů drcení konkurencí ohlásili produkty s maximální rychlostí 56 kbps. Vzápětí je samozřejmě také vrhli na trh.
Existují uživatelé, kteří sáhnou po jakékoliv novince, jen když je "nej". Leckdy ovšem jde o vyhozené peníze a pro modemy 56 kbps to platí obzvlášť. Jejich výkon se totiž uplatní jen za určitých okolností.
Především ani nejnovější modem to na obyčejných analogových linkách na víc než přibližně 30 kbps opravdu nevytáhne. Musíte tedy být připojeni na digitální ústřednu - a totéž samozřejmě platí i pro druhý konec, tedy pro poskytovatele internetu (providera). Ten také musí být vybaven technologií pro 56 kbps.
Než tedy zalovíte v peněžence, ověřte si, že vaše připojení k internetu tyto podmínky splňuje. Nenechte se přitom ovlivnit tím, že na digitální ústředně už Telecom pracuje, nebo že provider o technologii 56 kpbs vážně uvažuje. Při rychlém pádu cen všech počítačových novinek se vyplatí na splnění těchto slibů počkat i kdyby mělo jít jen o pár měsíců. Spěchat ale nemusíte ani z jiného důvodu: kvalita linek v České republice roste na mnoha místech podstatně pomaleji než výkony modemů.

KDYŽ SE DVA PEROU
I při splnění podmínek pro rychlé připojení funguje přenos o rychlosti 56 kbps jen jedním směrem: od providera k uživateli. To, že obráceně to jde pomaleji, však nevadí, protože internet obvykle "teče" právě jen tímto směrem.
Horší je, že ani modemům 56 kbps se nevyhnul zlozvyk počítačových (a nejen počítačových) firem, které si vyvíjejí vlastní technologii v naději, že ji vnutí i ostatním. Protože totéž obvykle udělá i konkurence, rázem je na světě několik navzájem neslučitelných standardů. Teprve rozpaky kupujících pak přivedou rivaly k jednání o společném standardu.
U nejrychlejších modemů se také nejdříve narodily dvě neslučitelné technologie. Je to x2 firmy US Robotics a jejích spojenců a K56plus společnosti Rockwell. K dohodě došlo počátkem letošního roku a jmenuje se V.90. Pokud byste tedy rychlý modem chtěli mermomocí mít, uděláte nejlépe, když budete vedle číslice 56 hledat i toto označení.
Ti, kdo už mají připojení a modem 33,6 kbps, se zatím nemusí příliš vzrušovat, protože inovace by jim za současného stavu asi mnoho nepřinesla. Nepochybí ale, když budou další vývoj (nejen technologický, ale především cenový) bedlivě sledovat.
Pokud ale připojení ještě nemáte vůbec a chcete jej, nic nezkazíte, když už teď sáhnete po modemu 56 kbps - V.90 a vyberete si providera, který to s touto rychlostí myslí vážně. Totéž do určité míry platí i pro majitele starých pomalých modemů (zejména 14,4 kbps), kteří by chtěli své zařízení inovovat.

Modemy pro rychlost 56 kbps a standard V.9O si už nacházejí cestu i do přenosných počítačů. Například notebook Armada 1700 již jejich připojení plně podporuje.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz