Násilí v Leedsu vyvolala silniční kontrola

  12:30aktualizováno  12:30
Leeds - Prudké srážky, které v úterý večer propukly v anglickém Leedsu, zavinila silniční kontrola. Policista při ní obvinil motoristu bangladéšského původu, že má špatnou daňovou známku. Řidič byl údajně agresivní a policista jej na místě zadržel. Právě tento policejní zákrok vyvolal pouliční boje mezi stovkami demonstrantů asijského původu a policií, které skončily zraněním dvou policistů a dvou novinářů.

Zvláštním policejním jednotkám se podařilo situaci v ulicích Leedsu dostat pod kontrolu až po několika hodinách.

Podle listu The Independent ukazuje banální záminka k rozsáhlým nepokojům, jak napjaté jsou vztahy mezi komunitami v chudých částech Leedsu.

"Policisté zadrželi jednoho muže, zbili ho, nastříkali mu do obličeje slzotvorný plyn, čímž ho paralyzovali před mnoha Asiaty. Proto začaly v noci nepokoje," popsal ve středu situaci jeden obyvatel čtvrti.

Asijské gangy se mstily za řidiče
V Británii je majitel vozu povinen mít za sklem známku dokládající zaplacení silniční daně.

Poté, co policista řidiče zadržel, žádaly Asiaté od policie omluvu. Když ji nedostaly začaly gangy mladíků asijského a afrického původu zapalovat auta a obchody.

Úterní noc plná násilí
V úterý krátce po dvacáté hodině zaútočilo asi 300 mladíků převážně bengálského původu v oblasti Harehills na okraji města zápalnými také na policisty, kteří se snažili nastolit pořádek. Zadrženi byli nejméně čtyři lidé, 25 aut bylo zdemolováno a jeden obchod vypálen.

Severní Anglií zmítají nepokoje
Nynější nepokoje v Leedsu následovaly týden po třech nocích rasových srážek v Oldhamu, který je vzdálen necelých 70 kilometrů. Ty jsou považovány za nejhorší ve Velké Británii za posledních deset let. Při střetech znepřátelených bělošských a asijských skupin, které trvaly tři noci, bylo tehdy zraněno na dvacet lidí.

Podle některých svědků byli v Oldhamu i Leedsu spatřeni stejní lidé.

Napětí před volbami
Rasové napětí se vzhledem k těmto nepokojům stalo nečekaně jedním z témat volební kampaně před čtvrtečními parlamentními volbami. Etnické menšiny, především lidé pocházející z bývalých britských kolonií, tvoří asi dvacetinu z necelých 60 milionů obyvatel Británie.

Asi 300 000 z nich jsou Bengálci z Bangladéše - lidnatého, ale velmi chudého státu v jižní Asii. Většina se v Británii už narodila, protože jejich rodiče sem emigrovali koncem 60. let. Zatímco při nepokojích v Leedsu policie označila za viníky právě příslušníky bangladéšské menšiny, v Oldhamu vyprovokovali podle úřadů násilí bílí extremisté.

V úterý v noci propukly v Leedsu na severozápadě Anglie střety mezi stovkami asijských demonstrantů a policií, při nichž byli čtyři lidé zraněni. Policie vyšetřuje, zda násilí bylo rasově motivované. (6. června 2001)

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Maďaři poslali před soud prvního bezdomovce, který spal na ulici

Bezdomovci v Budapešti (14.10.2018)

Soud v Maďarsku poprvé potrestal člověka za porušení zákazu spát na ulici v blízkosti kulturních a dalších význačných...

Nechtěl jsem ji zabít. Vrah bulharské novinářky přiznal vinu

Severin Krasimirov podezřelý z vraždy Viktorie Marinovové se k její vraždě...

Jednadvacetiletý muž podezřelý z vraždy bulharské novinářky Viktorije Marinovové v pátek veřejně přiznal vinu za její...

Muž z podobizny v kauze Kuciak spáchal sebevraždu

Slovensko zveřejnilo identikit muže v případu zavražděného novináře Kuciaka

Ve středu večer si vzal život jeden z mužů, které v září zadržela slovenská policie v souvislosti s vraždou novináře...Najdete na iDNES.cz