Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Násilí v Kosovu řídili albánští extremisté

  10:42aktualizováno  10:42
Násilí v Kosovu, které si minulý týden vyžádalo osmadvacet mrtvých a šest stovek zraněných, řídili albánští extremisté. Prohlásil to ve správním středisku této jihosrbské provincie Prištině generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer.

"To, co se stalo minulý týden, řídily albánské extremistické skupiny. Tyto události jsou nepřijatelné a je třeba je odsoudit," řekl Scheffer, který přijel odpoledne do Prištiny v doprovodu velitele sil NATO v jihovýchodní Evropě Gregoryho Johnsona a šéfa Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Solomona Passiho.

Generální tajemník NATO vyzval představitele albánské komunity, aby bezvýhradně odsoudili tyto násilnosti, protože podkopaly veškerou důvěru, která existovala mezi srbskou a albánskou komunitou.

V Prištině včera jednal Scheffer s mezinárodním správcem Kosova Harrim Holkerim a před návratem do Bruselu ho čeká ještě setkání s místními činiteli a s lidmi, kteří se po násilnostech ocitli bez domova. Nepředpokládá se, že by navštívil srbské vesnice vypálené Albánci minulý týden během tří dnů násilností, které admirál Johnson a regionální správce mise OSN pro severní Kosovo David Mitchels označili za etnickou čistku.

"Nikdo v Kosovu, a už vůbec ne příslušníci albánské většiny, by si neměl myslet, že politických cílů lze dosáhnout rychleji za použití provokace a násilí," řekl Hoop Scheffer dnes v Budapešti před odjezdem do Prištiny.

Při krvavých střetech v Kosovu minulý týden uprchlo z domovů na 3600 Srbů a příslušníků dalších nealbánských národností, 28 lidí zahynulo a více než šest stovek jich bylo zraněno, mezi nimi i 61 vojáků mezinárodních sil. Nejméně sedm srbských vesnic, více než 280 domů a 30 srbských kostelů a klášterů bylo vypáleno.

Autor:


Témata: NATO

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz