Americký prezident Bush na zářijové návštěvě Iráku.

Americký prezident Bush na zářijové návštěvě Iráku. | foto: Reuters

Násilí v Iráku ubývá. Je to skutečný obrat?

  • 47
Situace v Iráku se dramaticky zlepšuje, otázka otázek však zní: Je to zlepšení trvalé? Objevuje se kdesi na vzdáleném horizontu vidina konce války? Stále více lidí je ochotno opatrně říci "ano".

Optimismus má několik příčin. První je výrazný pokles násilností (počtu mrtvých amerických vojáků i iráckých civilistů, útoků, přestřelek).

Druhou je zjevný úspěch nové americké taktiky, kombinující zvýšení počtu vojáků a snahu dostat na svoji stranu část bývalých teroristických skupin.

Třetím důvodem optimismu je obecně "lepší nálada“ lidí v Iráku, kteří změnu k lepšímu opravdu cítí. "Už se nebojím tak jako dřív,“ citovala agentura AP jedenačtyřicetiletého Muhammada Mghamiše z Bagdádu. "Zvuky výbuchů se staly vzácnou a mimořádnou věcí. Dříve byly zcela normální.“

Tuto náladu potvrzuje i OSN - v pondělí konstatovala, že do země se díky zlepšené bezpečnostní situaci každý týden vracejí tisíce uprchlíků. "Myslím, že z nejhoršího jsme venku,“ prohlásil minulý týden generál Richard Cody, jeden z nejvyšších armádních velitelů. "Chce to však ještě čas a trpělivost. Nepřítel trpělivost má, a tak ji musíme mít i my.“

Samozřejmě je stále brzy na konstatování, že trend je nezvratný. Návrat do dní nekonečných krveprolití je stále možný. I tak je tento zlom po letech beznaděje považován za bezmála zázrak.

Více vojáků a nová taktika
V lednu oznámil George W. Bush, že vyšle do Iráku dalších třicet tisíc vojáků. Smyslem navýšení bylo "zkusit vše ještě jednou“, tedy vybičovat americkou armádu k dalšímu pokusu získat zemi pod kontrolu.

Američané navíc změnili taktiku a začali se například důsledněji snažit o vyčištění Bagdádu od ozbrojenců. Jak však poznamenávají analytici, nový trend není pouze výsledkem většího počtu vojáků.

"Za zlepšením stojí nejen vojenská operace, ale také mnohem komplexnější a sofistikovanější přístup k Iráku,“ píše v analýze o novém vývoji George Friedman, zakladatel respektovaného centra Stratfor.

Sofistikovaný přístup především znamená snahu dohodnout se za každou cenu se svými někdejšími nepřáteli a dostat je na svoji stranu. "Zda vyjednáváme s lidmi, kteří mají na rukou krev? Doufám, že ano,“ citoval list Sunday Telegraph britského generála Paula Newtona. "Proč bychom se měli snažit dohodnout s těmi, kteří ji na rukách nemají?“ dodal pragmaticky.

Teror z dovozu
Koaliční síly především využívají fakt, že mnoho politických, kmenových i náboženských vůdců se stále více cítí v ohrožení "importovaným terorismem“, tedy bojovníky Al-Kajdy přicházejícími vést svatou válku ze zahraničí.

Američané přiznávají, že teprve v poslední době se naučili jednat s těmi ozbrojenci, s nimiž je možné se dohodnout. K nim například patří bojůvky složené z bývalých Saddámových věrných.

Vize návratu do legálních mocenských struktur je pro ně často obrovské lákadlo. "Odměna“ za to je opravdu vysoká: někdejší teroristé či šéfové polovojenských milicí se zapojí do politického procesu, získají tak pro sebe značný vliv, a lidé v jimi ovládané části země je navíc považují za mírotvorce, neboť to s nimi přišel mír, či alespoň klid.

Jeden příklad za všechny: minulý týden dostali američtí velitelé v Bagdádu vzkaz od sunnitských ozbrojenců, kteří proti nim ještě nedávno bojovali.

Vzkaz zněl: "Jižně od města Samara chceme v sobotu zničit buňku extremistů z Al-Kajdy, kteří terorizují místní obyvatele. Nepleťte se nám tam se svými vrtulníky, nepoznáte, kdo je kdo.“

A tak se i stalo: bývalí teroristé zlikvidovali asi 18 teroristů současných, kteří jim přerostli přes hlavu. A Američané se jim tam nepletli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video