Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Násilí nechceme, ale bránit se budeme

  0:01aktualizováno  0:01
I když sedí metr od vás, nevíte, s kým mluvíte. Představí se jako Jiří W. Křovínek a po celou dobu rozhovoru má nasazenu gumovou masku Václava Klause. Jeho oficiální funkce zní mluvčí platformy AntiNATO - hnutí, které sdružuje organizace protestující proti pražskému summitu Severoatlantické aliance.

"Dnes s vámi mluvím já, ale zítra se pod tou maskou může skrývat úplně někdo jiný," upozorní Jiří W. Křovínek s tváří Václava Klause a začne odpovídat na otázky. Vzorově. Mnohé odpovědi jako by četl přímo z anarchistických serverů.

Tak za prvé: proč se skrýváte za maskou?

Z několika důvodů: snažíme se vyhnout tomu, aby hnutí bylo shrnuto do postavy jednoho člověka, který by pak byl uváděn jako lídr. Druhým důvodem je, že mluvčím při podobných akcích - jak v zahraničí, tak u nás - bylo po protestech vyhrožováno smrtí. Nechceme své lidi zbytečně vystavovat nebezpečí. A navíc: na mluvčí bylo v médiích potom naházeno hodně svinstva.

Dobře, pojďme k problému. Proč vám NATO vadí?

My NATO považujeme za organizaci, jejímž jediným účelem je ochrana zájmů politických a ekonomických elit. Jsou to zájmy povětšinou obchodní. Tato vojenská organizace má jen za poslední rok na svědomí několik tisíc životů nevinných civilistů v Jugoslávii. V Afghánistánu byly zabity čtyři tisíce lidí.

Na jedné straně říkáte: protestujeme proti násilí. Na druhé nevylučujete, že vaše demonstrace násilné budou. Trochu alibistické, ne?

Nepopíráme, že incidenty se odehrát mohou. Deklarovali jsme, že my se na násilné demonstrace nechystáme. Připravili jsme určitý organizační rámec protestů a vybízíme jednotlivé skupiny k vlastní aktivitě. Pakliže nějaká skupina bude považovat za dobrý způsob protestu například ničení korporativního majetku, my jim v tom bránit nemůžeme ani nechceme. Pouze bychom byli rádi, aby se tak nechovali na našich akcích. Mají spoustu prostoru po celém městě.

Nahlásili jste na čtyřicet demonstrací po celém městě...

Pokud mluvím o našich akcích, mám na mysli ty všude námi propagované demonstrace: 17. listopadu na Albertově, dvacátého u Obecního domu a jednadvacátého na náměstí Míru s následným pochodem.

Podle všeho počítáte i se střety s pořádkovými jednotkami?

Střetnout s policií se nechceme na žádné z demonstrací, nicméně jedním dechem musím dodat: pokud se nás policie pokusí nějakým způsobem napadnout, jsme připraveni se bránit.

Jak napadnout?

Mám na mysli jak frontální policejní útok, tak provokaci. Policejní provokatéři nasazeni budou, známe je z jiných akcí. Občanské právní hlídky dokonce disponují videozáznamem policejního provokatéra, který během demonstrací proti MMF rozbíjel výlohu McDonalda, pak se prokázal svým kolegům odznakem a byl propuštěn přes policejní kordon.

Kde berete jistotu, že budou na připravovaných akcích policejní provokatéři?

Nemůžu to říci s jistotou. Policie tuto taktiku využívá na všech větších akcích. Nevidíme jediný důvod, proč by to najednou mělo být jinak.

Co si od protestů slibujete?

Hlavním cílem je propagace našeho pohledu na NATO. Jedním z dalších cílů je jasné a hlasité vyjádření protestu.

Není to spíš hra? Adrenalinový sport?

Nikdo z nás si nemyslí, že by demonstrace mohly přinést konkrétní, hmatatelný výsledek. Cílem je propagace našeho názoru a doufáme, že se podaří rozšířit naše myšlenky, že se nám podaří vyjádřit jasný a hlasitý protest.

Předložíte alespoň nějaké požadavky?

My se nedomníváme, že nějaké dílčí ústupky by někam vedly. Dokonce se ani nedomníváme, že by například zrušení NATO k něčemu vedlo. Jeho roli by okamžitě převzal jiný vojenský pakt.

Kdo celou vaši kampaň platí?

Náš rozpočet se pohybuje v řádech tisíců korun. Jsou to dary jednotlivých aktivistů, případně našich sympatizantů.

I zahraniční?

(Dlouhé váhání) Ano. Jsou to dary i sympatizantů ze zahraničí. 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Najdete na iDNES.cz