Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Násilí na Blízkém východě pokračuje navzdory rezoluci OSN

  19:49aktualizováno  19:49
Navzdory rezoluci Valného shromáždění OSN, která odsoudila Izrael za přílišné násilí proti palestinským civilistům, pokračují na Blízkém východě ozbrojené střety mezi Izraelci a Palestinci. Podle agentury AFP a s odvoláním na svědky přišli v sobotu o život zatím čtyři Palestinci a dalších nejméně 180 jich utrpělo zranění. Mezi oběťmi je i 15letý chlapec, který zemřel v Gaze na následky střelného zranění do břišní krajiny. V Káhiře mezitím začal celoarabský summit, na němž zaznívají ostré projevy včetně výzev ke svaté válce proti Židům.

Izrael vyšel z nočního zasedání Valného shromáždění OSN s diplomatickým šrámem. Dvaadevadesát členských zemí odsouhlasilo rezoluci, která odsuzuje přílišné násilí židovského státu proti palestinským civilistům i výstavbu izraelských osad na okupovaných územích. Proti bylo šest zemí - kromě Izraele i USA a malé ostrovní pacifické státy -, 42 se zdrželo hlasování, mezi nimi i Česká republika.

Valné shromáždění tak zhodnotilo srážky na Blízkém východě, při nichž v uplynulých dnech zahynulo přes 120 lidí, z nichž většina byli Palestinci nebo izraelští Arabové.

Kdo také hlasoval pro rezoluci (celkem 92)
Belgie, Francie, Finsko, Irsko, Lucembursko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Řecko, Španělsko, Ukrajina, Kuba a arabské státy
Kdo hlasoval proti (6)
Izrael, USA, Marhallovy ostrovy, Mikronésie, Nauru a Tuvalu
Kdo se také zdržel hlasování (celkem 46)
Česká republika, Dánsko,  Itálie, Japonsko, Německo, Nizozemsko, Slovensko, Švédsko, Velká Británie
Rezoluce odsuzuje osidlování okupovaných území Izraelci a považuje ho za překážku míru. Vyzývá rovněž obě strany k ukončení násilí a dalšímu jednání o míru.

Izraelský velvyslanec při OSN Jehuda Lancry přijetí rezoluce kritizoval. Označil ji za zbytečnou a prohlásil, že ji jeho země odmíta. "Rezoluce nic neříká o surových útocích v Ramalláhu a mrzačení izraelských vojáků," prohlásil. "Je to špatné poselství vůli izraelského lidu, kterýý usiluje o mír," dodal.

Už ve čtvrtek Komise OSN pro lidská práva přijala rezoluci o vytvoření mezinárodní vyšetřovací komise, jejímž cílem je zjistit porušování lidských práv Izraelem na okupovaných územích.

Barak: přerušíme proces

Pátek, který měl potvrdit tendenci, že násilí mezi Izraelci a Palestinci se stále zmírňuje, byl naopak znovu ve znamení střetů. Zatímco lhůta, kterou po "nouzovém" summitu v Egyptě dal Izrael Palestincům, aby zastavili protesty, v pátek vypršela, střety se naopak ještě zintenzivnily. Izraelský premiér Ehud Barak chce proto přerušit mírový proces s Palestinci, aby mohl zvážit další kroky.

"Můžeme nyní oficiálně konstatovat, že palestinská samospráva nesplnila svůj díl dohody, kterých bylo dosaženo v Šarm aš- Šajchu," řekl mluvčí izraelské vlády Načman Šai. Dodal, že po arabském summitu v Káhiře, které se bude konat o víkendu, Barak oznámí, že Izrael přerušuje mírový proces. Půjde prý o pauzu v diplomatickém procesu, v níž se budou zvažovat kroky, které mají být přijaty.

U města Salfit na Západním břehu Jordánu, kontrolovaného Palestinci, mezitím izraelští vojáci zabili při srážkách s davem třináctiletého chlapce. Další nepokoje se odehrály přímo ve starém Jeruzalémě, kde se Palestinci shromáždili k tradičním pátečním modlitbám. Celkem si včerejší srážky vyžádaly pět až sedm obětí.

Celý Izrael pak šokovala i večerní a noční přestřelka nad Nábulusem, kam si vyšla na riskantní výlet skupina osadníků a střetla se s ozbrojenými Palestinci. V noci na pátek přitom jak americký prezident Bill Clinton, tak i šéf OSN Kofi Annan apelovali na obě strany, aby zastavily násilí, které ohrožovalo příměří přijaté na egyptském summitu.

"Ať chceme nebo ne, nakonec musí být mír. Oni spolu musí jednat, musí spolu žít. Jsou odsouzeni k tomu, aby spolu žili," prohlásil Kofi Annan. Důrazný byl i Bílý dům.
"Došlo k incidentům. My nyní potřebujeme podpořit a přinutit obě strany, aby se pokusily udělat všechno, co mohou, a dostaly situaci pod kontrolu," prohlásil poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Sandy Berger.

Izraelský premiér Barak, který prožívá nejsložitější období své vlády, zatím v bojovném projevu prohlásil, že udělá vše pro to, aby při střetech s Palestinci ochránil životní zájmy Izraele.

"Jako Izraelci nyní čelíme zásadní výzvě. Pokud budeme pevně bránit své životní zájmy, zvítězíme," řekl premiér. "Vláda udělá vše pro to, aby uchránila naši zemi. V této zkoušce musíme všichni držet spolu, jedině tak vyhrajeme."

Politicky oslabený Barak se zatím marně pokouší sestavit většinovou vládu a ztrácí podporu veřejnosti na úkor lídra pravice Ariela Šarona. Právě tento politik vyprovokoval svým kontroverzním výstupem na Chrámovou horu v Jeruzalémě nepokoje, které si až dosud vyžádaly přes sto mrtvých, zejména Palestinců.

O nedávných násilnostech mezi Izraelci a Palestinci a o možnostech řešení má o víkendu jednat celoarabský summit v Káhiře.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Najdete na iDNES.cz