Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Našel se zmizelý index primátorky Řápkové. Prozkoumají jej odborníci

  8:40aktualizováno  8:40
Zajímavé překvapení zažil tento víkend rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša. Škola totiž našla záhadně zmizelý index bývalé studentky práv, chomutovské primátorky Ivany Řápkové. Respektive jeho kopii. Pravost dokumentu prozkoumají znalci písma.

Chomutovská primátorka Ivana Řápková - 2009: zdevastované chomutovské domy. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Vše začalo odvíjet od elektronického systému školy, kde měla primátorka zapsané všechny zápočty a zkoušky, přestože si ji nikdo ze zkoušejících nepamatoval, informovaly jako první Lidové noviny. Nesrovnalosti řešila komise rektora Průši.

Podle rektora Josefa Průši bude univerzita požadovat po Řápkové vysvětlení, jak se její známky dostaly do elektronické databáze fakulty. Zatím se ví, že je tam zapsala studijní referentka, jak již dříve Průša uvedl. Referentka mu vysvětlila, že jako podklad jí posloužil Řápkové index, jehož kopii vytáhla ze skříně.

Průša považuje postup referentky za nevídaný, protože všechna data jí měla nejprve potvrdit katedra, kde byla zkoušená.

Průša odmítl sdělit jméno referentky. Pouze doplnil, že do elektronické databáze dodávala referentka známky zřejmě postupně, ne najednou. Jinak by totiž fakulta nedostala na Řápkovou peníze na další rok.

"Data zadání známek do databáze jsou tam uvedené, já je ale neznám," uvedl Průša. Kopii Řápkové indexu, kterou si vyšetřovací komise univerzity vyžádala z univerzitního archivu, odmítl ukázat s tím, že to ještě zváží.

Pod zkouškami je podepsán Pipek

Kopie indexu potvrdila, že u zkoušky z trestního práva a minimálně u jednoho zápočtu je podepsán docent Jiří Pipek, na kterého se Řápková před několika dny odvolávala. - více o obhajobě primátorky Řápkové čtěte zde

"Je tam podpis, který jsme přečetli jako jeho jméno. Jeho podpis neznám, nemohu říci, zda mu podpis z kopie indexu odpovídá," uvedl pro Lidové noviny Průša.

Škola si zatím není jistá, jestli referentka index kopírovala sama, či zda kopii dostala už od Řápkové. Do kopie by se totiž dal podpis přefotit z jiného indexu. Škola se chce nyní s Řápkovou domluvit a tento týden ji vyzve, aby index předložila. Pak se pustí do zkoumání, zda jsou podpisy pravé. Porovná je s podpisovými vzory a ukáže odborníkům.

Řápková uvedla, že události se na fakultě daly do pohybu až poté, co dala věc k prošetření policii. Zopakovala, že ji škola chtěla jen mediálně očernit. "Je evidentní, že se někdo snaží odvádět pozornost od skutečných problémů fakulty," uvedla s tím, že se tu hraje velmi nečistá hra.

Chomutovská primátorka ještě dodala, že čeká, že nyní se ještě na škole objeví i její ztracená diplomová práce.

Tituly se zatím odebírat nebudou

Zatímco ještě před několika dny Průša tvrdil, že univerzita bude navrhovat odebrání titulů, nyní už začal couvat. Podle něj žádný návrh na odebrání titulů v nejbližší době nepadne.

Vše se podle něj musí ještě zkonzultovat s ministerstvem školství, které je odvolacím orgánem, bude tedy řešit odvolání případných stěžovatelů proti odebrání titulu.

Ministryně školství Miroslava Kopicová ale v Plzni před 14 dny uvedla, že počítá s odebíráním neoprávněně získaných titulů. Připomněla, že počítá i se soudními žalobami.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Babišova vláda chystá podat demisi. Přesto bude dál úřadovat

Zasedání vlády, na kterém má projednat svou demisi. V úterý totiž ve Sněmovně...

Ve středu ráno zasedla menšinová vláda hnutí ANO, aby podala demisi. Premiér Andrej Babiš (ANO) na ní chce také probrat...

Po 19 hodinách je D1 u Humpolce, zastavená nehodami, konečně průjezdná

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Najdete na iDNES.cz