Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Naše sledování je nezákonné, čílí se komunisté proti zapojení BIS

  15:17aktualizováno  15:17
Místopředseda komunistů Stanislav Grospič se dnes ostře ohradil proti informaci, podle níž by při přípravě návrhu na soudní zákaz KSČM mohla pomoci i Bezpečnostní informační služba. Označil to za porušení ústavy a demokratických principů.

Prvomájová akce KSČM na pražském Výstavišti (1. května 2009) | foto: iDNES.cz

Podle Grospiče je nepřípustné, aby se ministerstvo vnitra a civilní kontrarozvědka zabývaly "špehováním parlamentní strany, která respektuje a dodržuje právní řád ČR na rozdíl od stran vládní koalice". Grospič to řekl v reakci na informaci, že ministerstvo vnitra při shánění důkazů na případný soudní zákaz KSČM nevyloučilo využití informací od BIS.

O tom, že vnitro se chystá na případný zákaz KSČM se mluví již delší dobu. Radek John již zadal odboru bezpečnostní politiky, aby našel potřebné dokumenty. Údajně je to stejný tým, který připravoval i úspěšnou žalobu na zákaz extremistické Dělnické strany. (o týmu čtěte více zde

Účast BIS na akci je ale velmi sporná a o jejím zásahu do přípravy na zákaz strany se jen spekuluje. Zástupce šéfa odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Karel Bačkovský pouze deníku Právo řekl, že vnitro bude po nějakou dobu monitorovat veřejné aktivity a vyjádření zástupců KSČM v parlamentu i mimo něj. "Je možné v rámci spolupráce mezi státními orgány využívat i informací od zpravodajských služeb," poznamenal.

Sama kontrarozvědka není o nic konkrétnější. "Zpravodajsky se dlouhodobě zabýváme všemi aktivitami, u kterých je podezření, že směřují k destabilizaci a odstranění současného demokratického systému, ústavního pořádku a podporují rasismus, xenofobii a antisemitismus," řekl obecně iDNES.cz mluvčí služby Jan Šubert.

Podnětem pro obnovení jednání o zákazu KSČM bylo vystoupení komunistických poslanců při projednávání zákona o uznání protikomunistického odboje a jeho aktérů. Bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček v této souvislosti mluvil o "politické adoraci teroristických aktů minulosti". (více o projevu najdete zde)

Podle poslankyně KSČM Marty Semelové by si uznání a ocenění zasloužili spíše pohraničníci bránící komunistické hranice. Podle koaličních poslanců byly jejich projevy v rozporu se zákonem o protiprávnosti komunistického režimu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Najdete na iDNES.cz