Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nasazení jednotky URNA v IPB bylo legální, vyšetřování končí

  13:56aktualizováno  13:56
Inspekce ministerstva vnitra odložila vyšetřování červnového policejního zásahu při uvalení nucené správy na Investiční a poštovní banku. Učinila tak na pokyn Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které konstatovalo, že policie při zásahu nepochybila.
Rozhodnutí státního zastupitelství tak vpodstatě ukončilo polemiky o legálnosti zásahu jednotky URNA při předávání zkrachovalé IPB nucenému správci.
Jak zdůvodnilo státní zastupitelství své rozhodnutí:
Ve věci nejde o podezření z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele ani žádného jiného trestného činu.
Rozhodnutí o přidělení dvou policistů z ochranné služby Policie ČR k osobní ochraně nuceného správce žádné pochybnosti o zákonnosti nevzbuzuje.
Ve věci asistence 13 policistů z Útvaru rychlého nasazení Policie ČR je zřejmé, že policisté služebně zařazení v ÚRN PČR (URNA) a vyčlenění pro danou bezpečnostní akci „Správce“ nezasahovali jako ucelená jednotka ÚRN PČR, nýbrž byli pro tuto akci konkrétně vyčleněni.
Nelze připustit takový absurdní výklad zákona, že by policisté služebně zařazení v ÚRN PČR mohli být použiti pouze při zákrocích ve smyslu ust. § 42b Zákona o policii ČR (proti teroristům) a nemohli se podílet i na plnění jiných úkolů.

Zprávu o odložení vyšetřování potvrdil  zástupce ředitele inspekce ministerstva vnitra  Jiří Zábrodský.

Rozhodnutí státního zastupitelství je zadostiučiněním především pro ministra vnitra Stanislava Grosse, který červnový zásah ve zkrachovalé IPB nařídil.

"Jsem rád, že naše stanovisko bylo potvrzeno nezávislou autoritou a doufám, že ti, kteří náš postup tak razantně kritizovali, se nad svými výroky zamyslí," reagoval v písemném vyjádření gross.

Státní zastupitelství, na jehož pokyn přestalo ministerstvo zásah v IPB vyšetřovat, ve své zprávě odůvodňuje své rozhodnutí především tím, že ve věci nejde o podezření z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele ani žádného jiného trestného činu.

Zásah kritizovala hlavně opozice
Nasazení policistů z útvaru URNA se stalo terčem kritiky opozice, stínový ministr vnitra Ivan Langr (ODS) se dokonce vyslovil pro Grossovu rezignaci. "Já za tím rozhodnutím plně stojím a souhlasím s ním. Odstoupit nehodlám, protože není důvod," řekl ministr Gross.

Aby nuceného správce doprovázeli vybraní policisté, navrhnul a schválil policijní prezident Jiři Kolář.

"Byla tam složitá situace," komentoval důvody přítomnosti špičkově vycvičených a vyzbrojených policistů Stanislav Gross.

Ministr Gross i policejní prezident Kolář přiznali, že před příchodem nuceného správce do banky neměli žádné informace, podle nichž by ochranka nebo management IPB měli klást odpor.

Podle jejich názoru nedošlo ani k porušení zákona, protože nešlo o akci, na kterou by se vztahovaly zákonné podmínky, které nasazení elitní jednotky upravují.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...Najdete na iDNES.cz