NASA: Za tragédii Columbie může vada izolace

  • 6
V loňské tragédii amerického raketoplánu Columbia hrál hlavní roli kus izolační pěny, která se po startu odtrhla z palivové nádrže. Byla vadná, oznámil v pátek oficiálně americký Národní úřad pro letectví a vesmír. Loni 1. února na palubě raketoplánu zahynulo všech sedm členů posádky.

Podle úřadu testy potvrdily vadu izolační pěny i to, že NASA nevěděl, že postup jejího nanášení byl špatný.

Kus izolační pěny, veliký jako kufřík, se odlomil z podpěry palivové nádrže 61 sekund po startu loni 16. ledna. Pak prorazil tepelnou izolaci levého křídla Columbie. Tato vada pak způsobila zkázu stroje a smrt posádky při návratu z mise 1. února.

"Nyní po testech, které jsme provedli, věříme, že vady určitě hrály hlavní roli v této ztrátě. Jsme o tom přesvědčeni," řekl hlavní inženýr projektu Neil Otte.

Dodal, že chyba zřejmě nebyla v chemickém složení pěny, která izoluje palivovou nádrž s 1,9 milionu litrů kapalného vodíku a kapalného kyslíku, a brání vytváření ledu na její vnější straně.

Chybný byl způsob jejího nanášení ručními stříkacími pistolemi. Často při tom totiž vznikaly mezery nebo dutiny, kde se při startu mohl rozpínat plyn a odtrhovat tak kusy izolace. NASA přiznal, že se to stávalo při 60 procentech startů.

Při startu Columbie se odlomil kus pěny o váze 0, 75 kilogramu, ale pak nabral takovou rychlost, že po nárazu do křídla rozbil jeho vyztužené panely tepelné ochrany.

NASA již udělal rozsáhlé změny v aplikaci nanášení izolace. Ale bude muset proběhnout ještě řada testů než budou palivové nádrže opět připraveny pro let.

Po neštěstí Columbie NASA zastavil na neurčito všechny starty raketoplánů.

Chronologie pádu Columbia

(Údaje jsou ve východoamerickém čase, pro SEČ je třeba přičíst šest hodin.)

16. ledna 2003
-10:39
: Start Columbie na oběžnou dráhu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

1. února 2003 
-8:15
: Columbia zažehla brzdné rakety a začala klesat k Zemi. 

-8:53
: NASA přestala dostávat údaje o teplotách na levém hydraulickém systému raketoplánu.
-8:58
: NASA přestala dostávat údaje ze tří teplotních senzorů na levé straně raketoplánu.
-8:59 : NASA přestala dostávat údaje o osmi dalších měřeních teploty a tlaku na vnitřních a vnějších výškových klapkách levé strany raketoplánu. Jedno z měření ale zůstalo na displejích posádky, o čemž posádka informovala.
-8:59 : Poslední rozhovor s posádkou. Řídící středisko informuje: "Columbie, tady Houston, díváme se na vaše údaje o tlaku na výškové klapky a nemáme poslední."Columbia odpovídá: "Rozumím, uh..." Spojení bylo přerušeno.
-9:00 : NASA přišla o všechny údaje a o jakýkoli kontakt s raketoplánem v jeho výšce 62 140 metrů nad zemí.
-9:00 : Obyvatelé Texasu, Arkansasu a Louisiany informují, že zaslechli "velkou ránu" a zahlédli plameny na nebi.
-9:16 : Plánovaný čas přistání Columbie.
-9:29 : NASA vyhlašuje stav nouze.
-9:44 : NASA varuje obyvatelstvo, aby se nedotýkalo na zem spadlých trosek, které mohou být nebezpečné.
-11:00 : Kenendyho vesmírné středisko spouští vlajky na půl žerdi.
-14:05 : Prezident George Bush oznamuje: "Columbia je ztracena, nikdo nepřežil."

DÁLE ČTĚTE:
Další články o pádu raketoplánu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video