Trosky raketoplánu Columbia nad Texasem. (1. února 2003)

Trosky raketoplánu Columbia nad Texasem. (1. února 2003) - 9:00. Z šedesátikilometrové výšky padají na Texas hořící trosky raketoplánu. Žhavá plazma, která pronikla do poškozeného křídla, stroj zničila. | foto: NASA

NASA: Posádka Columbie zemřela rychle a bez možnosti něco řešit

  • 62
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír zveřejnil zprávu o katastrofě raketoplánu Columbia v únoru 2003. Popisuje poslední okamžiky posádky. Astronauti si uvědomili, že mají problémy, ale neměli šanci je řešit. Kosmické kombinézy a přilby je navíc neochránily ani v době před explozí.

Vše se seběhlo velmi rychle. Sedm členů posádky, mezi nimi i izraelský astronaut, nemělo čas ani zavřít hledí přilby, uvádějí autoři 400stránkové zprávy NASA, kterou se uzavřelo vyšetřování katastrofy Columbie.

Dokument přináší také třicet doporučení pro zvýšení šancí na přežití astronautů v přepravních modulech Orion, které nahradí od roku 2014 raketoplány.

"Astronaut na místě číslo dvě se snažil nahodit pomocný motor, když zjistil, že hydraulický tlak náhle poklesl. Tento pokus udělal těsně před tím, než posádka v důsledku dekomprese v kabině ztratila vědomí," uvádí zpráva.

. POSLEDNÍ MINUTY COLUMBIE

(Údaje jsou ve východoamerickém čase, pro SEČ je třeba přičíst šest hodin.)

8:15 - Columbia zažehla brzdné motory a začala klesat k Zemi.
8:53 - První senzory v levém křídle vypovídají službu.
8:54 - Raketoplán překročil pobřeží Kalifornie. Letí 23x rychleji než zvuk.
8:55 - NASA přestala dostávat teplotní údaje ze čtyř senzorů v levém křídle.
8:59 - Senzory tlaku v levém podvozku vypověděly službu. Systémy lodi se hroutí.
8:59 - Poslední rozhovor s posádkou. Řídící středisko informuje: "Columbie, tady Houston, nemáme vaše údaje o tlaku na výškové klapky." Columbia odpovídá: "Rozumím, uh..." Spojení je přerušeno.
9:00 - Pozorovatelé v Texasu, Arkansasu a Louisianě přinášejí první zprávy o padajících troskách.
11:00 - Vlajka v Kennedyho vesmírném středisku je stažena na půl žerdi.
14:05 - Projev prezidenta George W. Bushe: "Columbia je ztracena, nikdo nepřežil."

Columbia se rozpadla ve výšce 20 kilometrů nad zemí, když se vracela z šestnáctidenní vesmírné mise a měla přistát na Floridě. K neštěstí došlo kvůli trhlině v tepelném štítu levého křídla, do níž se dostal horký vzduch vznikající třením za vysoké rychlosti. Roztavil vnitřní hliníkovou strukturu. Trhlinu v křídle způsobil úlomek izolační pěny, který se utrhl z vnější palivové nádrže raketoplánu krátce po startu.

NASA ve zprávě uvádí, že nefungovaly dobře bezpečnostní pásy, kosmické kombinézy ani přilby. Astronauti ještě před rozpadem raketoplánu utrpěli fatální zranění.

Autoři zprávy doporučují, aby kombinézy astronautů byly koncipovány jako integrovaný celek, který by chránil slabá místa. Upozorňují mimo jiné na mimořádné teploty, dekompresi, vítr ve velkých výškách a možný kontakt s nebezpečnými chemickými produkty.

"Nové kombinézy, které se nyní vyvíjejí a budou se používat v nových přepravních modulech Orion, už nebudou působit problémy jako ty dosavadní, protože umožní astronautům naprostou izolaci od zbytku kabiny během všech kritických fází letu," řekl mluvčí NASA Wayne Hale při telefonické tiskové konferenci.

Při vyšetřování se také zjistily problémy s křesly v raketoplánu a s padáky, které musí astronauti otevírat manuálně. NASA proto plánuje pro budoucnost automatické otevírání padáků.

I kdyby lépe fungovala bezpečnostní opatření, astronauti neměli šanci přežít v důsledku extrémních podmínek v horní vrstvě atmosféry, cituje agentura Reuters ze zprávy NASA.

Katastrofa Columbie byla druhou nehodou raketoplánu od zahájení programu v dubnu 1981. Challenger explodoval po startu v lednu 1986 a zahynulo všech sedm členů posádky.

Od nehody Columbie NASA vyslala do vesmíru 11 misí a devět je jich ještě v plánu. Raketoplány budou dány do výslužby v roce 2010 poté, co bude dokončena výstavba Mezinárodní kosmické stanice (ISS).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video