Kusy kamene veliké od 140 do 1 000 metrů jsou schopny zdevastovat rozsáhlou oblast na zeměkouli. Ilustrační foto

Kusy kamene veliké od 140 do 1 000 metrů jsou schopny zdevastovat rozsáhlou oblast na zeměkouli. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

NASA jako jediná sleduje objekty nebezpečné Zemi. Chybějí jí ale peníze

  • 179
Miliony lidí po celém světě sledují noční oblohu, zda nezahlédnou padající hvězdy. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír pátrá rovněž po "padajících" vesmírných objektech – těch, které by mohly poškodit Zemi. Programu sledování potenciálně nebezpečných asteroidů však chybějí peníze.

Vládní zpráva, zveřejněná ve Washingtonu, upozorňuje, že kongresmani hned od schválení programu před čtyřmi lety nedali na projekt tolik peněz, aby mohl být splněn. Finance jsou potřebné zejména na vybudování teleskopů schopných zachycovat dění ve vesmíru, uvedla agentura AP.

Úkolem NASA je v tomto případě identifikovat do roku 2020 nejméně 90 procent potenciálně nebezpečných těles. Nikdo jiný to za ni neudělá – program sledování nebezpečných objektů mají pouze Američané. NASA však upozorňuje, že se současným systémem vesmírných dalekohledů je schopna tento požadavek splnit jen asi z jedné třetiny.

Kdy přiletí první stadion

NASA odhaduje, že ve sluneční soustavě se pohybuje okolo dvaceti tisíc asteroidů a komet, které mohou pro Zemi znamenat nebezpečí. Jde o objekty, jejichž průměr je více než 140 metrů (to je zhruba délka sportovního stadionu).

Dosud vědci shromáždili přesné informace o pohybu šesti tisíc takových těles.

"Kusy kamene veliké od 140 do 1 000 metrů jsou schopny zdevastovat rozsáhlou oblast na zeměkouli," upozornila manažerka projektu Lindley Johnsonová. "O větších objektech radši nemluvit," dodala. Vědci věří, že se jim podaří najít způsob, jak takové srážce zabránit.

Zrovna před měsícem byli astronomové překvapeni, když na zemského kolegu ve sluneční soustavě, na Jupiter, dopadlo těleso neznámé velikosti a původu. Na jeho povrchu se tak objevila "modřina" velikosti Země, která se ještě teď rozšiřuje.

Do Jupiteru se nicméně vesmírné "neřízené střely" trefují častěji než do Země – je totiž daleko větší a daleko přitažlivější, pokud rozumíme přitažlivostí gravitační sílu.

Američtí vědci si stěžují, že navenek vláda uklidňuje tímto programem lidi vystrašené sledováním filmů typu Armageddon, ale když dojde na finanční otázky, skutek uteče. "Ukazuje se, že nikomu na tom až tak nezáleží," uvedl Louis Friedmann, ředitel organizace Planetary Society.

A peníze možná nedorazí nikdy, obává se John Logsdon, profesor zabývající se vesmírem na Univerzitě George Washingtona. "Tenhle program je pěkně uťápnuté dítě," řekl.

V současnosti NASA určila pět objektů, u nichž je pravděpodobnost zasažení Země vyšší než jedna k milionu a jež by způsobily rozsáhlé škody.

Nejvíce zaostřeno je nyní na 130 metrů široký objekt, který bude mít v roce 2048 šanci zhruba 1:3 000, že se trefí do Země, a na asteroid nazvaný Apophis, který je dvakrát tak velký a s pravděpodobností zhruba 1:43 000 může přistát na zemském povrchu v letech 2036, 2037 či 2069.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video