Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náš průvod snad policie ochrání, násilí nechceme, říká gay aktivista

  11:00aktualizováno  11:00
Šéfa akce Prague Pride, gay aktivistu Czeslawa Walka, překvapilo před chystaným pochodem hrdosti homosexuálů, jak negativně o gayích a lesbičkách mluví lidé ve vysokých pozicích. Česká veřejnost je podle něj sice většinou tolerantní, ale pokud prezident Václav Klaus kryje slova, že homosexuálové jsou devianti, může se to podle Walka snadno zlomit.

Ředitel festivalu Prague Pride Czeslaw Walek a gay aktivista Jiří Hromada na tiskové konferenci | foto: iDNES.cz

Neobáváte se nějakého násilného střetu při průvodu hrdosti, jak nazýváte sobotní průvod gayů a lesbiček v rámci Prague Pride? Cestu vám zřejmě budou chtít přehradit lidé z ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti. Nebojíte se, že se vás pokusí napadnout?
Věřím, že nás policie ochrání. Jsme s policií v kontaktu už dva měsíce. Věděli jsme, že průvod hrdosti přináší určitá bezpečnostní rizika a od začátku jsme to plánovali tak, aby bezpečnost účastníků pochodu byla zabezpečena. Jsem si jistý, že se nikomu nepodaří náš průvod přerušit. Nemám nic proti tomu, když někdo jiný bude vyjadřovat svůj názor - ať už pochod pro rodinu, nebo Dělnická strana sociální spravedlnosti. Myslím, že ale nikdo nebude chtít, aby se to zvrátilo k násilí.

O akci Prague Pride a průvodu se vede poměrně široká veřejná debata. Jak to ovlivní počet účastníků pochodu, máte nějaký zpřesněný odhad, kolik lidí centrem Prahy z náměstí Republiky na Střelecký ostrov půjde?
Neumím říci, kolik lidí přijde. Po minulém týdnu, kdy se debata tak rozjela, se může stát, že se někteří lidé vylekali, ale na druhou stranu možná jiní dorazí, aby podpořili myšlenku Prague Pride, nebo přijdou a budou protestovat proti tomu, co bylo řečeno na naši adresu. Původně jsme počítali s účasti 1500 lidí, dnes bychom mohli mluvit o třech tisících, ale třeba nakonec těch lidí přijde jen 200. To je trochu věštění z křišťálové koule.

Na jedné straně vás kritizovali lidé z Hradu, vicekancléř Petr Hájek o vás mluvil jako o deviantech, prezident Václav Klaus o homosexualismu, úředník ze školství Ladislav Bátora o tom, že spolu souvisí sexuální a politická orientace. Na druhou stranu se vás zastali velvyslanci třinácti západních zemí a primátor Bohuslav Svoboda má nad vaším pochodem záštitu. Co z té veřejné debaty vás nejvíce překvapilo?
Asi hlavně intenzita té debaty. O žhářském útoku na Romy se v novinách objevila noticka, jeden odstavec, ale celá stránka o Prague Pride. Nás to samozřejmě těší z pohledu PR, jakou naše akce dostala, ale z pohledu společenské naléhavosti jsou důležitější témata. Co mě opravdu překvapilo, je i to, že někteří lidé na tak vysokých pozicích jsou schopni označit nějakou skupinu lidí negativně, bez důsledků, co se stane. A ty důsledky už vidíte teď - bezpečnostní rizika.

Pokud je přes lajnu říkat o prezidentovi, že je homosexuál, tak pro nás je přes lajnu, že nám říkají devianti

Śéfredaktoru časopisu pro gaye Lui Jakub Starý označil v rozhovoru pro Instinkt Václava Klause za homosexuála, že to prostě poznal. Není to už přes čáru, použít takový argument proti svému kritikovi?
No, tak to asi nebyl první, kdo spekuluje o tom, jestli pan prezident je, nebo není homosexuál. To jsem slyšel už z několika zdrojů. Neumím říci, jestli je to už přespříliš nebo ne. Na jednu stranu prezident říká, že ctíme svobodu slova a chrání svého zaměstnance, který nás označuje za devianty, a říká že je to slovo hodnotově neutrální. Na druhou stranu prostě kdybychom měli oceňovat spekulace nějakého redaktora o sexuální orientaci pana prezidenta, tak to by mělo být zakázáno? Já fakticky nevím, kde je ta lajna a kdo ji má namalovat. Pokud by to mělo být příliš, tak já si myslím, že přes příliš je i to označit nás za devianty.

Je podle vás česká společnost většinově tolerantní k homosexuálům, nebo otevřeně či skrytě sympatizuje s těmi, kdo vás napadají?
Pořád si myslím, že většina české společnosti je vůči nám tolerantní, ale ta tolerance je křehká. Pokud někdo jako prezident přikryje slova o nás jako o deviantech, tak se to může úplně zvrátit.

V Česku je již několik let možné uzavírat registrované partnerství, ale tyto páry nemohou adoptovat děti. Budete se snažit tuto věc prosadit?
Prague Pride nemá politické ambice. Byli jsme sice označeni za homosexualisty, ale nevznášíme politické požadavky. Chceme dát platformu všem organizacím, které tu fungují. Jestli to navrhne někdo jiný, neumím říci. Diskriminace je v tom, že pokud jste homosexuál neregistrovaný, tak můžete adoptovat dítě, pokud jste registrovaný, nemůžete. Já si myslím, že celý ten zákon o registrovaném partnerství je špatný, ale to je můj subjektivní názor.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Land Rover Range Rover Sport 4,2...
Land Rover Range Rover Sport 4,2...

r.v. 2006, naj. 187 906 km, benzín
419 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz