Obezita bohatých zemí zatěžuje planetu více než přelidnění těch asijských. Ilustrační snímek

Obezita bohatých zemí zatěžuje planetu více než přelidnění těch asijských. Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Jako by přibyla miliarda lidí. Nárůst obezity zatěžuje naši planetu

  • 529
Přibývání obézních lidí by mohlo mít na světové zdroje nečekaný dopad. Kdyby všechny země světa měly v populaci takový poměr obézních a lidí s nadváhou jako nyní USA, rovnalo by se to přírůstku další miliardy obyvatel.

Uvádí se to ve studii zveřejněné v časopise BMC Public Health. Z jejích statistických údajů vyplývá, že ačkoli Severoameričané tvoří co do počtu jen šest procent světové populace, z kil spojených s obezitou na sobě nesou více než třetinu.

Autory výzkumu jsou vědci londýnské školy hygieny a tropické medicíny. Dospěli k závěru, že obyvatelstvo Země váží 287 milionů tun a z nich 15 milionů tun na sobě nesou osoby s nadváhou a 3,5 milionu tun lidé obézní.

Východiskem byly údaje Světové zdravotnické organizace. Podle jejích zdrojů je průměrná váha obyvatele Země 62 kilogramů, avšak s velkými regionálními rozdíly; zatímco průměrný Severoameričan váží 80,7 kilogramu, průměrný Asiat 57,7 kilogramu. Zatímco v Asii žije 61 procent populace, na obezitě se Asiaté podílí jenom ze 13 procent.

Jeden z autorů výzkumu Ian Roberts stanici BBC řekl, že "hovoří-li se o udržitelnosti zdrojů, lidé se okamžitě zaměří na počet obyvatel, avšak nejde přitom o to, kolik krků je třeba uživit, nýbrž o hmotnost obyvatel".

Jídlo pro všechny dobře živené Američany by uživilo 30 milionů

Součástí studie je tabulka srovnávající státy podle výskytu obezity. Na prvním místě jsou Spojené státy s 236 miliony obyvatel. Podle této tabulky by jídlo zkonzumované obézními Američany nebo Američany s nadváhou uživilo 30 milionů dalších lidí. Profesor Roberts říká, že kdyby zbytek světa Američany napodobil, mělo by to pro planetu dramatické důsledky.

Kdyby totiž každá země měla takové procento obézní populace jako USA, bylo by to totéž, jako kdyby na Zemi žila miliarda lidí navíc.

Na opačném konci tabulky jsou Eritrea a další africké a rovněž asijské státy. Vědci upozorňují, že není pravda, že hubenost obyvatelstva je vždy důsledek chudoby. Doporučují následovat příklad Japonců, kteří patří k národům štíhlých lidí, ale přitom mají vysokou životní úroveň.

Automobilismus na Blízkém východě

Některé ostatní země s vysoce obézní populací byly překvapením. Je mezi nimi totiž Kuvajt, Katar a hned za USA a Ruskem se umístil Egypt.

Vysoké procento arabských zemí v této skupině Roberts spojuje s automobilismem. "Jedním z nejvýznamnějších faktorů vysoké hmotnosti je počet automobilů na hlavu. Není proto překvapením, že je tam tolik arabských států. Tamní lidé jedí, ale málo se hýbou, protože všude jezdí autem," sdělil profesor.

Autoři studie doufají, že přinesli nový pohled na spotřebu planety. "Často poukazujeme na chudé Afričanky, které rodí příliš mnoho dětí, ale musíme se také zaměřit na obezitu. Je to totéž téma, totiž téma nejzazších možností naší planety," sdělil Roberts.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video