Národní park Šumava.

Národní park Šumava. | foto: Jan Černý, ČTK

Národní park propouští. Je to čistka v zájmu investorů, tvrdí vyhození

  • 23
Správa Národního parku Šumava se zbavuje 14 lidí. Nejvýrazněji se propouštění dotkne oddělení, které dohlíží na to, co investoři na území rezervace staví. Vyhození úředníci vše označují za záměr, aby prošly kontroverzní a černé stavby.

"Oslabuje se úsek ochrany krajiny, který posuzuje stavby a investiční záměry. V parku je šest stavebních úřadů a obtížně jsme stíhali jednání na všech z nich. Teď na to bude muset stačit jediný člověk," kritizoval odvolaný dlouholetý náměstek a šéf státní správy Tomáš Hlavatý.

"Stávalo se, že stavebník nám dal dokumentaci ke stavbě, které jsme dali souhlas, ale na stavební úřad předložil úplně jinou. Proto je potřeba, aby zástupce parku byl u všech jednání na stavebních úřadech," varoval Hlavatý.

Z jeho bývalého pracoviště odcházejí čtyři lidé, tedy třetina. Mezi nimi i architektka Eliška Priharová, která společně s Hlavatým nesouhlasila třeba s černými stavbami na Horské Kvildě a v Prášilech.

Odešla nejkvalitnější pracovnice, tvrdí nový vedoucí

Slova Hlavatého mohou vypadat jako kritika zhrzeného propuštěného úředníka. Ale nejsou. Potvrzuje je totiž i nový vedoucí státní správy Václav Braun. Přiznal, že si zatím neumí představit, jak budou jeho lidé v oslabení fungovat.

Obavu vyjádřil i v dopise řediteli parku Janu Stráskému. "Výkon státní správy se budu snažit zajistit. Při ztrátě více než třetiny pracovníků je to ale spíše plané heslo než reálná skutečnost. Situace povede k velkým problémům, jak zajistit výkon státní správy na požadované zákonné úrovni," napsal Braun a lobboval za své podřízené.

O architektce Priharové prohlásil, že odchází nejkvalitnější pracovník, jakého kdy správa parku měla. Sama Priharová tvrdí, že na správu parku bude nyní vyvíjen tlak, aby zlegalizovala stavby, které vyrostly několikanásobně větší než je povolili ochranáři.

 "Domnívám se, že mé propuštění souvisí s vyřizováním dodatečného povolení černých staveb," řekla.

Bývalý estébák udělal seznam propuštěných a pak byl vyhozen

Proč ředitel Stráský rozhodl o propuštění zrovna těchto zaměstnanců? MF DNES zjistila, že seznam vyhozených lidí sestavil personalista správy parku Jiří Milička, který byl dříve agentem Státní bezpečnosti (StB) - starším referentem dokumentačně operativní nelegální rozvědky.

Pro správu přitom pracoval jen tři měsíce a ředitel jej nyní také propustil. 

"Přísahám, že jsem to nevěděl," řekl Stráský o Mličkově minulosti spojené s komunistickou tajnou policií.

Stráským se s Mličkou znal už ze svého působení na ministerstvu průmyslu a obchodu a ministerstvu financí. Přesto, že Mlička  dostal padáka, Stráský propuštění dokončil podle jeho not.

"Musíme ušetřit každý rok deset procent mzdových prostředků. Náměstek Braun, který je postižen propuštěním nejvíce, se také nejvíce bránil. Ale došli jsme k závěru, že nám nic jiného nezbývá. Vyšli jsme z personálního auditu pana Miličky," komentuje ředitel správy parku Jan Stráský.

Ředitel tvrdí, že úředníkům státní správy pomohou s prací kolegové z chráněné krajinné oblasti. Zároveň přiznal, že do konce roku chystá ještě jedno propouštění. O práci přijde zhruba stejné množství lidí, jako nyní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video