Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Národní muzeum čeká oprava za čtyři miliardy, vznikne tunel i vyhlídka

  13:24aktualizováno  14:19
Rozsáhlou rekonstrukci historické budovy na Václavském náměstí odstartuje Národní muzeum v prosinci roku 2011. Opravy budou stát téměř čtyři miliardy korun. Vznikne vyhlídka v kopuli a tunel do bývalého Federálního shromáždění. Budova je v havarijním stavu, bez oprav by jí hrozilo zavření.

Budova muzea žádnou celkovou opravou za 119 let své existence neprošla. Čtyřletá rekonstrukce, která ji čeká, má národní kulturní památce prodloužit život a proměnit ji v moderní muzejní prostor. Muzeum se mimo jiné rozšíří do vedlejší budovy Federálního shromáždění.

"Budova nebyla od svého postavení významněji opravována, naopak zásadně a permanentně poškozována. Je v současnosti v havarijním stavu a pokud v brzké době nezačne její obnova, hrozí jí uzavření z bezpečnostních důvodů," zdůvodňuje rekonstrukci vedoucí oddělení vnějších vztahů Národního muzea Radka Schusterová.

NOVÁ BUDOVA

Po prohlídce historické budovy návštěvník sjede novými výtahy do druhého suterénu, odkud se spojovací chodbou s multimediálními efekty dostane do sousední nové budovy (bývalé Federální shromáždění). Zde bude pokračovat stálá expozice, budou se zde pořádat výstavy nebo například koncerty. Do budoucnosti se počítá s vybudováním 3D projekce. V nové budově bude k dispozici restaurace. Muzeum díky rekonstrukci rozšíří své výstavní prostory z 5 700 m2 na 11 300 m2 v obou budovách. Návštěvníci tak uvidí více sbírkových předmětů, které jsou doposud ukryty v depozitářích.

Pokud se nic nezkomplikuje, opravy by měly začít v prosinci 2011 a trvat do června 2015. Pro návštěvníky se historická budova definitivně uzavře už příští rok v červnu, aby mohli pracovníci muzea začít s odklízením expozic.

Celá rekonstrukce historické budovy vyjde na 3,807 miliardy, z toho většinu peněz spolknou stavební náklady, které Národní muzeum vyčíslilo na více než 3,6 miliardy korun. Peníze se našly ve zrušeném Fondu národního majetku a v investičních prostředcích státu.

Vlevo kavárna, vpravo exponáty

A jak by mělo muzeum po opravách vypadat? Návštěvníci už nebudou muset po cestě do muzea přecházet magistrálu. Cesta bude přeložena za budovu a k hlavnímu vchodu povede schodiště nebo rampa přes klidovou zónu. U vchodu je uvítají sochy přírodních věd a historie.

V suterénu vznikne zázemí pro návštěvníky. V levém zastřešeném nádvoří bude muzejní kavárna, obchod a dětský koutek. Prostor bude sloužit také pro koncerty a vernisáže. V pravém zastřešeném nádvoří plánují pracovníci Národního muzea stálou expozici se zavěšenými velkorozměrovými exponáty.

V prvním patře zůstane historický Pantheon, v druhém patře bude kromě stálé expozice také interaktivní centrum pro studenty a mládež. V kopuli vznikne vyhlídka na historické centrum Prahy a Hrad.

Vznikne nová interaktivní expozice

Souběžně s opravami chystají pracovníci muzea novou humanitně-přírodovědeckou expozici, která představí člověka a krajinu pomocí unikátních exponátů, multimédií a interaktivních prvků.

"Naším cílem je vyprávět velkolepý příběh lidských dějin a vzniku a vývoje naší planety, včetně toho, jak příroda ovlivňovala vývoj lidstva a jak lidstvo přírodu," vysvětlil ředitel Historického muzea NM Pavel Douša.

Projektanti pamatovali i na rodiny s malými dětmi a starší milovníky přírody a historie. V komplexu vznikne řada odpočinkových míst, přibudou také prostory pro práci se školními výpravami nebo odkládací prostory pro dětské kočárky. Budova bude plně bezbariérová.

Zmizí také "zákulisí" - tedy depozitáře a kanceláře, ze kterých se stanou výstavní prostory. Sbírkové předměty se odstěhují do areálu mimo Prahu. "Po rekonstrukci musí tato krásná muzejní budova co nejvíce sloužit veřejnosti a svým návštěvníkům," vzkázal generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

PROČ SE OPRAVUJE

Na konci druhé světové války budovu zasáhlo nejenom nacistické dělostřelecké bombardování, ale i německá letecká bomba, která vážně poničila střední trakt objektu, který byl v prvních dvou mírových letech opraven. Ke druhému vojenskému útoku došlo 21. srpna 1968, kdy ji vojáci ostřelovali ze sovětských kulometů. Oprava fasády po tomto útoku proběhla v letech 1970–1972. S touto etapou časově souvisely i rozsáhlé podzemní práce při stavbě metra. Podzemní odstřely narušily statiku nosných konstrukcí a bylo nutné část budovy stabilizovat.
Současný stav budovy je vážný a nevyhovuje jak návštěvnickému provozu, tak běžnému technickému a administrativnímu provozu. Vnější plášť budovy narušil enormní provoz na severojižní magistrále, na hlavním nádraží, v metru a vliv agresivního pražského ovzduší.

Zdroj: Národní muzeumHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz