Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Národní knihovna přepracuje projekt rekonstrukce Klementina

  17:37aktualizováno  17:37
Národní knihovna přepracuje projekt rekonstrukce Klementina. Vyslyší připomínky, které měl k plánované přestavbě magistrátní odbor kultury a památkové péče. Informovala o tom mluvčí Národní knihovny Barbora Stýblová.

Barokní areál Klementina potřebuje rekonstrukci. | foto: Rosťa Jančar, Rosťa Jančar,  Technet.cz

Projekt už knihovna předložila k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), po rozhodnutí projekt přepracovat proto magistrát v pondělí dosavadní posuzování pozastavil.

"Na základě stanoviska odboru kultury a památkové péče ... jsme se rozhodli záměr přepracovat tak, aby byl v souladu s uvedenými připomínkami," napsala Národní knihovna magistrátu. Přepracované řešení prý znamená změnu projektu, a tudíž je zbytečné v nynějším procesu posuzování vlivů na životní prostředí pokračovat.

Podle Stýblové ale Národní knihovna projekt nepřerušila. "V současné době se plně chystáme k první etapě revitalizace," uvedla Stýblová. Ta podle webových stránek NK zahrnuje východní část areálu, rekonstrukce zde čeká Zrcadlovou kapli a Barokní sál, krovy Astronomické a Hodinové věže a částečnou úpravu východního křídla uvolněného odchodem Národní technické knihovny.

Národní knihovna již vypsala výběrové řízení na firmu, která první část rekonstrukce uskuteční. S pracemi chce NK začít v listopadu.

Záměr, ze kterého nyní knihovna ustoupila, se nelíbil pražským památkářům. Odbor kultury a památkové péče ho ve svém posudku k rekonstrukci Klementina označil jako celek za neakceptovatelný. Nelíbí se mu zbourání haly služeb, zastřešení Hospodářského dvora nebo podzemní parkoviště pod Technickým nádvořím. - čtěte Památkáři nesouhlasí s rekonstrukcí Klementina, knihovnu může poškodit

"Předložený materiál předpokládá velmi razantní zásahy do kulturně historické podstaty národní kulturní památky Klementinum, které jsou jako celek zásadně nevhodné," napsal odbor památkové péče. Připustil pouze, že by bylo možné uvažovat o některých dílčích návrzích, pokud NK předloží konkrétní návrhy podložené potřebnými průzkumy.

Rekonstrukci a revitalizaci Klementina plánuje knihovna dlouho, chtěla ji však především skloubit se stavbou nové budovy, která měla řešit kapacitní problémy. Projekt nové budovy je především z politických důvodů zatím mrtev, knihovna se nyní soustředí na budování jiných prostorových kapacit.

Jedna z pěti variant opravy, které NK zvažovala, například navrhovala vybudovat na jednom z nádvoří depozitář.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz