Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krušní psi i Štít severu. Aktivista láká na domobranu s lidskou tváří

  19:29
Odpůrci politického systému v České republice a jejího zakotvení v západní civilizaci částečně mění strategii. Příklad v únoru založené Národní domobrany ukazuje, že snahu mobilizovat radikální stoupence střídá zaměření na širší vrstvy populace, které spíše uslyší na navenek poklidnější rétoriku.
Mezi vznikajícími skupinami „domobranců“ nechybí poetické názvy: Štít severu, Lužičtí vlci či Ostravští škorpioni.

Mezi vznikajícími skupinami „domobranců“ nechybí poetické názvy: Štít severu, Lužičtí vlci či Ostravští škorpioni. | foto: Profimedia.cz

Za soukromou iniciativou Národní domobrana stojí bývalý vojenský lékař Marek Obrtel, ambiciózní politička a podnikatelka Nela Lisková a František Krejča z ministrany Národní demokracie.

Před týdnem se na webu iniciativy začaly objevovat první jména založených skupin: nechybí například Krušní psi, Štít severu, Lužičtí vlci či Ostravští škorpioni.

Otázky bez odpovědí

Redakce iDNES.cz požádala Marka Obrtela o odpovědi na několik otázek týkajících se Národní domobrany. Šlo v nich o to, jak by Obrtel svými slovy popsal rozdíl mezi domobranou a jeho předešlým projektem Československých vojáků v záloze, dále například zda na širší vrstvy populace cílí záměrně.

Obrtel si nechal otázky zaslat e-mailem, nakonec na ně neodpověděl. Zdůvodnil to eliminací „rizika zkreslení či účelového krácení“. Uvedl, že informačním zdrojem je web skupiny. Na tom ale odpovědi na otázky iDNES.cz nejsou.

Marek Obrtel na snímku z roku 2008.

Tvůrci prezentace vsadili na uměřený vzhled, stránky jsou relativně přehledné, funkční a barevně sladěné. Byť to podle webdesignérů oslovených redakcí iDNES.cz není ani tak dokladem velkého úsilí, ale spojení volně stažitelné šablony a redakčního systému, které nenadchne ani neurazí.

“Lidskou tvář“ nabízí i obsahová složka, založená na pozitivním sdělení a deklarující apolitičnost iniciativy, která stojí na „principech svobody, lidské důstojnosti, aktivního občanství, dobrovolnosti, neziskovosti a zákonnosti“ a sdružuje členy „bez ohledu na rasovou a etnickou příslušnost, pohlaví, věk a politické přesvědčení“. Tvrdé odsudky „vnitřních nepřátel“, běžné pro velkou část tuzemské radikální politické a aktivistické scény, scházejí.

Armáda ani ministerstvo nemá s projektem nic společného

Decentní projev by mohl navozovat dojem, že domobrana, když už není státní institucí, má alespoň státní podporu či dobrozdání. Ale není tomu tak.

„Na všechny současné aktivity Marka Obrtela je nutné nahlížet výlučně jako na činnosti soukromé osoby, na které nemá armáda žádný vliv a ani se na nich nijak nepodílí,“ říká kategoricky mluvčí generálního štábu Jolana Fedorková. Obrtelovi, jenž odešel do zálohy jako podplukovník, totiž služební poměr skončil v roce 2006.

Výběr názvu tak využívá vzorce, který kdysi uplatnili například tvůrci portálu Parlamentní listy. Ten také nemá s parlamentem jako institucí spojitost, Sněmovna dokonce došla k závěru, že je třeba se od něj veřejně distancovat.

Kolik lidí se k Obrtelově domobraně hlásí, je těžké říci. Sama uvádí, že působí v 610 obcích (členové jsou z téměř 90 procent muži, zejména ve věku nad 35 let). Počet stoupenců není známý, horní hranice intervalu ale těžko přesáhne velikost facebookové komunity, která čítá zhruba sedm tisíc lidí.

Obrana iniciativu neřeší

Ministr obrany ani armáda velkou pozornost novému spolku Marka Obrtela nevěnují. Ministr Martin Stropnický připouští, že o Obrtelově projektu slyšel. „Stejně tak o jeho vyhraněných názorech ostře odsuzujících Alianci a naše spojenectví v rámci NATO. Nerozumím mu, o motivaci jeho kroku se lze jen dohadovat a upřímně řečeno nemyslím, že je tomu třeba přikládat nějaký větší význam,“ uvedl pro iDNES.cz.

Obrtel původně šéfoval proruské iniciativě Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO. Před uskupením varoval externí poradce náčelníka generálního štábu Ludvík Cimburek (dříve voják 601. skupiny speciálních sil, dnes důstojník Aktivní zálohy), ani on ale novou iniciativu nesleduje. „Pevně věřím - pro dobro jeho pacientů - že je výrazně lepší lékař, než vedoucí či mluvčí jakékoli skupiny či spolku,“ řekl o Obrtelovi pro iDNES.cz Cimburek.

Což je na poli antisystémových skupin obdobný počet jako v případě Přátel Ruska v České republice nebo poměrně radikálních Československých vojáků v záloze proti válce plánované velením NATO (více o ní zde), kteří plánovali tlačit na úřady i s blíže neupřesněným „využitím vojenských dovedností“.

Právě druhá zmíněná skupina byla Obrtelovým předešlým projektem, který zorganizoval poté, co na konci roku 2014 demonstrativně vrátil vyznamenání za službu v armádě a označil NATO za teroristickou organizaci (více zde).

Českoslovenští vojáci v záloze se nakonec fakticky rozpadli, což Obrtel vysvětloval vnitřními spory. Roli, byť těžko měřitelnou, mohla sehrát i úprava branné legislativy (více o ní zde) - armáda od července nabídne lidem účast na dobrovolných cvičeních.

Tím Obrtelovi „záložáci“ dostali konkurenci v očích případných zájemců, které by lákala hlavně možnost aspoň letmého seznámení s vojenským světem. Třeba i proto, že lidé i pod vlivem sociálních sítí a médií vyhodnocují bezpečnostní situaci jako radikální se zhoršující.

Odpor k migraci i antisemitismus

Stačí o trochu bližší zkoumání, aby se pod fasádou, prezentující domobranu navenek, zjevily vazby nejen na antiimigrační (což není překvapivé), ale také na antisemitské aktivisty a konspirační teoretiky.

Beze zbraní

„Domobranci“ mají podle brožury, kterou iniciativa vydala, působit v okolí svých bydlišť, rozeznatelní budou podle nášivky se lvem a zkříženými meči. Brožura jim ukládá se připravovat, učit se znát okolní terén, pořídit si vybavení a hlídkovat v okolí bydliště způsobem „vidět a nebýt viděn“. Brožura jim velí vykonávat hlídky beze zbraní.

Myšlenku domobrany totiž původně rozvíjela radikální malá neparlamentní strana Národní demokracie, v jejímž čele stojí publicista Adam B. Bartoš, známý sepisováním seznamů skutečných i domnělých Židů v české politice, spikleneckých teorií i tím, že loni vystoupil na demonstraci s oprátkou v ruce a pohrozil, že pokud vláda neizoluje Česko od uprchlíků, „začne konat“ (o jeho sobotním zadržení čtěte zde).

Bartoš s kolegou Ladislavem Zemánkem nedávno dostali podmínku za to, že u hrobu Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899 (podle antisemitské legendy Židem Hilsnerem z rituálních důvodů, o čemž ale v obžalobě ani rozsudku nebylo ani slovo, důkazy proti Hilsnerovi byly jen nepřímé) vyvěsili ceduli, vyzývající - nápadně podobně mrazivému sloganu nacistů - k „vyřešení židovské otázky“ (více zde).

Obrtel se myšlenky ujal a 17. listopadu 2015 za ni Bartošově straně děkoval. „Jsem jí vděčný za to, že přišla s myšlenkou vytváření domobrany na úrovni měst a obcí, o které si myslím, že je v této době naprosto zlomová. Aby tyto celky splnily to, co nám armáda ani policie nemůže dát, a to, aby se občané o svou bezpečnost dokázali postarat sami,“ řekl na demonstraci. Tehdy ještě mluvil za své „záložáky“, kteří podle něj měli projektu dodat „punc brannosti“.

„Chtěl bych za to ještě jednou předsedovi Národní demokracie poděkovat,“ řekl Obrtel a přidal náznak, že antisemitismus Národní demokracie vnímá vedle migrace jako podružnou otázku. Dodal totiž, že sympatizuje se všemi stranami, které to myslí dobře s lidmi dobré vůle. „V tomto smyslu i s Národní demokracií,“ řekl (záznam z demonstrace zde). Počátkem února se pak ND pochlubila že Obrtelovi domobranu předala.

Malá domů

Fotbalová terminologie by podobné předání mohla nazvat „malou domů“. Jeden ze tříčlenné rady Národní domobrany František Krejča je totiž šéfem českobudějovické pobočky Národní demokracie a její armádní komise.

A také člověk, který tvrdí, že migraci organizují „sionisticko-zednářské elity“, přičemž Česko podle něj dle pokynů USA záměrně upravilo zákony tak, aby zde migranti mohli vstupovat do armády, v českých uniformách napadnout Rusko a způsobit rozkol mezi Slovany.

Iniciativa funguje neformálně, což jí brání například zapojit se do politiky. Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová pro Deník Referendum uvedla, že v případě neformálních sdružení neexistuje cesta, jak takový spolek rozpustit.

„S tím se nedá nic dělat, ale v okamžiku, kdy by začali dělat akce, které by kolidovaly se zákonem - to znamená například, pokud by se snažili nějak preventivně zasahovat - bylo by to už v rozporu se zákonem a byli by stíhatelní. Ovšem jako jednotlivci,“ uvedla senátorka.

„Domobranci“ nejsou jediní, kdo vábí na lákavou fasádu

Národní domobrana není jediným projektem, který k líbivým frázím a láskyplným či vlasteneckým heslům nenápadně „přibaluje“ i radikální názory a případně i politické ambice svých čelných představitelů.

Podobně nenápadným projektem je například Řád strážců koruny a meče. Jeho facebooková stránka, plná nevinných citátů o životě, morálce a přátelství, „se líbí“ více než čtvrt milionu českých uživatelů této sítě (pro srovnání - na sociálních sítích nejsledovanější české strany, ANO a TOP 09, jsou těsně pod 100 tisíci).

„Řád“ je přitom přejmenovanou společností Karlsbad Casinos, která se v roce 2014 neúspěšně pokoušela získat oficiální status náboženské společnosti. Facebookový profil mezi chytlavá hesla o lásce a přátelství míchá i propagaci svého politického dvojčete - Řádu národa - které už přátelský háv odhazuje a svým čtenářům servíruje texty o „nenávisti a lži pravdoláskařů“, „zločinné sluníčkové ideologii“ či protiuprchlické hoaxy.

Další z obdobných projektů je Generace identity, byť v jejím případě není kamufláž za idealistické mládežnické evropské hnutí příliš důkladná. I u ní lze najít líbivá hesla o identitě, vlasti a tradicích či rozněžňující fotky matek s přivinutými miminky. Hlubší zkoumání ale odhalí, že se na její činnosti více či méně nápadně podílejí lidé s neonacistickou stopou.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  11:26

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  11:25

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  11:11

Přímý přenos Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Kdo je Matěj Ondřej Havel? Skaut a učitel dějepisu může nahradit Langšádlovou

26. dubna 2024  10:37

Za jeho životopis by se nemusel stydět ani Mirek Dušín z legendárních Rychlých šípů. Nástupcem...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...