Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Narodila se až druhá, přesto je malá Ema prvním občánkem Vysočiny

  12:42aktualizováno  12:42
Letošním prvním občánkem Vysočiny je Ema Hlízová, která se narodila v jihlavské porodnici čtyři hodiny a šest minut po silvestrovské půlnoci. První se přitom narodil Jorik Walter, jeho rodiče ale bydlí v Praze a tak mu titul prvního občánka nepatří.

Ema Hlízová je letošním prvním občánkem Kraje Vysočina (na snímku s hejtmanem Jiřím Běhounkem a vpravo primátorem Jihlavy Jaroslavem Vymazalem). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Porod byl takový, že už bych asi znovu rodit nešla. Ale péče v jihlavské porodnici byla vynikající," sdělila třicetiletá Alena, maminka malé Emy. Dceru porodila už po plánovaném termínu, první měla 23. a druhý 30. prosince.

Porodník ale rodičku pochválil. "Paní rodila už podruhé a krásně spontánně," řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice Aleš Roztočil.

"Za datum narození mi asi moc nepoděkuje"

Prvního občánka v pondělí přivítala delegace z krajského úřadu a coby prvního občánka města i primátor Jihlavy. Hejtman Jiří Běhounek dal mamince zlatý šperk se znamením zvěrokruhu i finanční dar deset tisíc korun.

Ema Hlízová je letošním prvním občánkem Kraje Vysočina.

Příliš výhod v titulu První občánek roku na Vysočině ale žena pro svou dceru jinak nevidí. "Až bude dcera velká, asi mi za datum narození 1.1. moc děkovat nebude. Ale je to určitě náš nejhezčí vánoční a novoroční dárek," dodala s úsměvem.

Peněžní dar však uvítala. "Peníze určitě použiju pro malou. V téhle době kdy vše hodně stojí," dodala žena, která byla půl roku vedená jako nezaměstnaná na úřadu práce. Dříve vedla v Jihlavě vlastní obchod s dětským oblečením.

Malá Ema už má podle maminky doma připravené veškeré pohodlí. Na malou sestřičku už se byl v porodnici podívat i její bratr Jakub. "Byl nadšený, tak uvidíme, jak se bude jako velký brácha starat," řekla maminka s úsměvem.

Jméno pro dceru vybírala rodina uvážlivě. "Vzali jsme si kalendář, zkoušeli různá jména k našemu příjmení a zalíbila se nám Ema," dodala maminka.

Žena "stihla " porodit těsně před půlnocí

V jihlavské porodnici se jen za první a část druhého lednového dne narodilo sedm dětí. "To je víc než je obvyklé, jinak vychází zhruba tři porody denně," dodal Roztočil.

Úplně prvním dítětem, které se na Nový rok narodilo na Vysočině, ale přece jen malá Ema nebyla. Předběhl ji Jorik Walter, jenž se narodil v havlíčkobrodské nemocnici. Na svět přišel deset minut před třetí hodinou ranní. Poct od kraje se ale nedočkal, jeho rodiče jsou totiž doma v Praze.

Vysočina ale mohla mít ještě úplně jiné mimino jako prvního občánka roku 2012. "Mohli jsme mít jedno z prvních letos narozených dětí v republice. Paní porodila jedenáct minut před půlnocí," sdělil Roztočil. V celé republice se v první minutě Nového roku narodilo hned šest dětí (více se dočtete zde).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude dnes trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až deset...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Najdete na iDNES.cz