Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náročné úkoly zvládneme

  16:49aktualizováno  16:49
Závěr letošního roku s sebou přináší významné změny a události, které souvisí s probíhající reformou našich ozbrojených sil a s plněním závazků České republiky v oblasti budování moderních vojenských kapacit.

Vedle aktuálního návrhu na vyslání 150 českých výsadkářů do operace ISAF v Afghánistánu stojí za pozornost i další skutečnosti: 1. prosince se mění organizační a velitelská struktura Armády České republiky a místo dosavadních velitelství vznikají dvě nová: Velitelství sil podpory a výcviku (se sídlem ve Staré Boleslavi) a Velitelství společných sil (se sídlem v Olomouci).

Toto posledně jmenované velitelství vzniklo sloučením dosavadních velitelství pozemních, vzdušných a specializovaných sil. Poté, co vláda schválila 12. listopadu přepracovanou Koncepci výstavby profesionální Armády České republiky, která byla upravena v důsledku omezení původně předpokládaných finančních zdrojů, tak dochází k dalšímu posunu směrem ke splnění cílů reformy.

Současně s naplňováním koncepce také dochází k úspěšnému plnění závazků České republiky v oblasti budování vojenských kapacit pro potřeby NATO.

Česká republika se v průběhu summitu NATO v Praze přihlásila k tzv. Pražskému závazku ke schopnostem (PCC), v němž státy NATO deklarovaly potřebu vybudovat za mezinárodní spolupráce takové vojenské kapacity, které budou odpovídat současné i předpokládané bezpečnostní situaci ve světě a umožní NATO aktivněji a efektivněji působit proti hrozbám a reagovat na převládající i potencionální druhy ohrožení.

Tento Pražský závazek ke schopnostem zavazuje členské státy ke zlepšování svých schopností v oblasti obrany proti chemickým, biologickým, radiologickým a nukleárním zbraním; zpravodajství, sledování a určování cílů; vzdušném průzkumu; systému velení, řízení a komunikaci; efektivity boje, včetně  munice s koncovým navedením, a potlačení nepřátelské protivzdušné obrany; strategické vzdušné a námořní přepravy; tankování za letu; a rozmístitelných jednotek bojové podpory a bojových zabezpečovacích jednotek atd.

Tato snaha zlepšit schopnosti NATO je koordinována s ohledem na využitelnost těchto kapacit Evropskou unií, která přijala podobný Evropský akční plánu schopností (ECAP).

Česká republika jako členský stát NATO a brzký člen Evropské unie úspěšně naplňuje své závazky a prvním konkrétním výsledkem jejího úsilí je vytvoření mnohonárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany NATO.

Jednotka dosahuje počátečních operačních schopností 1. prosince a je podřízena již zmíněnému novému velitelství v Olomouci a jejím garantem je Vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE). Není náhodou, že právě Česká republika byla pověřena výstavbou této specializované jednotky.

Armáda České republiky se může pochlubit dlouholetou tradicí v oblasti boje proti zbraním hromadného ničení, vynikajícími výsledky, kvalitou svých specialistů a zkušenostmi z opakovaného nasazení v Perském zálivu. Česká republika se proto přijala roli vedoucí země pro tuto oblast a byla pověřena ostatními spojenci k vytvoření této mezinárodní jednotky.

Na výstavbě praporu se vedle našich vojáků podílí také vojáci z dalších 12 států: Itálie, Polska, Španělska, USA, Velké Británie, Belgie, Kanady, Maďarska, Norska, Portugalska, Rumunska a Turecka. Celkem by v praporu mělo sloužit 400 až 500 vojáků. Česká republika se podílí celkem 267 profesionály ve struktuře velitelství praporu, rotami velení a logistiky a speciální protichemickou rotou vysoké pohotovosti.

Právě tato rota čítající 160 chemických specialistů z liberecké základny chemického vojska tvoří páteř jednotky.

V Liberci bude jednotka také sídlit po celý příští rok. Vojáci z ostatních zemí budou i nadále umístěni ve svých domovských posádkách, ale bude mezi nimi probíhat intenzivní koordinační činnost.

Zahraniční jednotky budou zastoupeny veliteli a nezbytnými specialisty, jinak budou cvičit na svých vlastních územích. V případě potřeby se prapor dá dohromady v místě nasazení.

V nadcházejících sedmi měsících čekají vojáky praporu dvě cvičení v Itálii a stmelovací výcvik. V březnu pak proběhne mobilizační cvičení ve státech, které přispěly do této jednotky a protichemické laboratoře budou cvičit společně na českém území.

Zahraniční vojáci se podílejí na průzkumné rotě, laboratořích, podpůrných týmech, dekontaminačních četách a ve společném poradním týmu, předurčeném pro nadřízené velitelství. Prvním velitelem jednotky byl jmenován Čech, major Vratislav Osvald.

Prapor, který  může být vyčleněn pro činnost pod přímým velením Vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě (SACEUR), nyní dosáhl počátečních operačních schopností. Do 1. července příštího roku by měl být plně připraven k nasazení až na 6 měsíců kdekoliv na světě během 5 až 30 dnů.

Začne operační pohotovost, která bude držena pod českým velením do 31. prosince 2004, kdy velení převezmou Němci.

Předpokládaným posláním jednotky je činnost v rámci Sil rychlé reakce NATO (NATO Response Force - NRF), zejména likvidace následků použití zbraní hromadného ničení a ochrana jednotek před jejich účinky, dále může být nasazena při likvidaci následků živelných pohrom, závažných průmyslových havárií, teroristických útoků apod.

Konkrétní operační úkoly jednotky zahrnují průzkum, detekci, monitorování a dekontaminaci.

Dohoda o vytvoření Sil rychlé reakce NATO je významným rozhodnutím pražského summitu. Tyto síly oficiálně zahájily činnost 15. října a plně operativní mají být v roce 2006, kdy by se jejich početní stav měl pohybovat okolo 20 000 vojáků. V tomtéž roce by měla dosáhnout počátečních operačních schopností i profesionální Armáda České republiky.

Budování Sil rychlé reakce NATO a dynamický vývoj v oblasti Evropské bezpečnostní a obranné politiky mají a nadále budou mít významný vliv na rozhodování o podobě a úkolech ozbrojených sil České republiky.

Zvládnutí náročného procesu transformace a profesionalizace a zároveň nutnost pružně reagovat na rozhodnutí v rámci NATO a Evropské unie jsou výzvou pro Českou republiku a její ozbrojené síly.

Probíhající změny a vytvoření mezinárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany v rámci NRF dokazují, že Česká republika je schopna náročné úkoly zvládat, dostát svým závazkům a významně přispívat ke zvyšování vojenských schopností aliance.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

Počítače do boje. NATO zařazuje kyberprostor do misí a operací

Cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields 2017 v Estonsku

Obrana před kybernetickými útoky, ale také schopnost ve světě počítačů udeřit budou nedílnou součástí všech vojenských...

Rusko porušuje smlouvu o raketách středního a kratšího doletu, tvrdí USA

Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení během vojenské přehlídky v...

Spojené státy znovu obvinily Rusko, že porušuje smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu z roku 1987. Šéf...Najdete na iDNES.cz