Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nařízení města svazují park

  9:21aktualizováno  9:21
Prostějov - Okolí říčky Hloučely v Prostějově - tradičního výletního místa dětí, rodin, cyklistů a také například pejskařů, svázala nyní radnice tvrdými nařízeními, za jejichž porušení hrozí velké pokuty. Radnice tvrdí, že vyhláška o pořádku a ochraně životního prostředí v biokoridoru vznikla kvůli stížnostem obyvatel, že se v lesoparku nedá být, neboť zde projíždějí koně, volně pobíhají psi a vandalové ničí přírodu. Pejskaři a chovatelé koní to ale popírají.

Psi jsou tak například v Prostějově omezeni již druhým, naprosto totožným zákazem. Volný pohyb zvířat na veřejném prostranství totiž zapovídá již několik let stará vyhláška o čistotě.

"Je to nesmysl. Hloučela je jediné místo poblíž Prostějova, kam se dá se psem vyběhnout. Agresivní nebo nezvládnutelná zvířata si nikdo nedovolí v místech, kam chodí lidé, pustit na volno. Na druhé straně platíme poplatky, tak proč bychom nemohli jít na Hloučelu. Vždycky to tak bylo a nikomu to nevadilo, až teď," povzdychl si jeden z pejskařů, který tvrdí, že nesmyslný zákaz nehodlá v žádném případě respektovat. Akorát si dá pozor, aby ho nepřistihli strážníci.

Nová vyhláška však nedrtí jen psy. Zakazuje například v lesoparku lámat suché větve, plašit zvěř a jakkoliv měnit tok říčky. To znamená, že dětem, které na Hloučelu často chodí na dobrodružné výpravy, lozí zde po stromech a stavějí hrázky, od nynějška hrozí až třicet tisíc korun pokuty.

"Jako malý kluk jsem zde prožil polovinu dětství. Hráli jsme si na indiány, jezdili na kolech a tak. Nevěřím, že radnice teď vydala vyhlášku s takovými pokutami," kroutil překvapeně hlavou František Bačík z Prostějova, který byl u říčky s dětmi.

Vyhláška zakazuje i jízdu na koni. S tím zase nesouhlasí Miloslav Zajíček, majitel stáje Cavalo, která zde úspěšně funguje. "Když přijedete do Prahy, do Brna nebo do Vídně, jsou tam stezky pro běžce, pro cyklisty a pro koně a nikomu to nevadí. Akorát Prostějov je v tomto zvláštní. Zákaz není správná cesta. Každý si samozřejmě hájí své zájmy, ale musíme se naučit navzájem se respektovat," navrhuje Zajíček.

Šéf Českého svazu ochránců přírody v Prostějově a městský zastupitel Petr Albrecht tvrdí, že vyhláška vznikla především kvůli stížnostem občanů. "Byly tam problémy kvůli tomu, že koně jezdí po cestách a že těch pejskařů je příliš mnoho a lidé se cítili ohroženi. Já osobně jsem spíš na straně rekreantů," vysvětlil Albrecht.

Také Jiří Koutný z oboru životního prostředí prostějovské radnice tvrdí, že připomínek od lidí již bylo mnoho. Narůstající frekvenci v lesoparku bylo proto podle něj nutné dát nějaký právní rámec. "Je to kvůli bezpečnosti lidí. Ještě před schválením vyhláška prošla všemi komisemi zastupitelstva," namítá Koutný.

Proč město zakazuje speciálně v lesoparku volný pohyb psů, když to již jedna vyhláška upravuje, Koutný vysvětlil: "Ta původní vyhláška byla dělána ještě podle starého zákona o obcích."

Pro pejskaře budou v návštěvním řádu lesoparku stanoveny dvě až tři místa, kde svá zvířata mohou pustit. Koně podle vyhlášky mohou jezdit pouze na cestách lemujících Hloučelu. "Bude to chtít zatnout zuby na obou stranách a začít jednat," přiznal Albrecht.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Najdete na iDNES.cz