Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náraz nemusel vůbec cítit, hájí piráta z D1 soudní znalec

  14:21aktualizováno  14:45
U soudu s Lubošem Lacinou, který v březnu vytlačil z D1 jiné auto, mluví znalci. Jeden z nich "piráta z D1" hájí. To, že se srazil s jiným autem a vytlačil ho tak mimo dálnici, prý vůbec nemusel cítit.

Soud s bývalým manažerem Lacinou začal ráno. Přítomní slyšeli výpověď jak Laciny, tak řidičky druhého auta a jejího spolujezdce. Zatímco Lacina popírá, že by chtěl mazdu vytlačit v plné rychlosti mimo dálnici, spolujezdec z druhého auta vypověděl, že Lacina na ně najel. Řidička i její spolujezdec se od karambolu bojí sednout za volant.

Lacinovi v případě odsouzení hrozí až 12 let vězení, hlavní líčení je naplánované do pondělka.

Po pauze na oběd soud pokračuje výslechem znalců. Miroslav Skácel, jehož posudek si objednala obhajoba, tvrdí, že Lacina si vůbec nemusel všimnout, že se jeho superb srazil s mazdou a poslal ji v kotrmelcích mimo dálnici.

"Pokud jde o náraz do nárazníků, které jsou z měkkých částí, pak nemusel pan Lacina opravdu nic cítit. V tomto bodě to tak může být," vypověděl před soudem Skácel, který dospěl k názoru, že se auta srazila právě zadní částí.

Na dotaz soudce Iva Zelinky, jak je možné, že řidička mazdy i její spolujezdec náraz cítili, znalec odpověděl, že to může být tím, že mazda byla staršího typu a měla tužší konstrukci.

Skácel také rozborem videa nehody a dalších dokumentů dospěl k názoru, že auta jedoucí za Lacinovým superbem nedodržovala bezpečnou vzdálenost, protože jela 20 až 25 metrů za ním. "Správně by to přitom mělo být třikrát tolik," míní znalec.

Nejspíš tak naznačuje, že Lacina mohl chtít zabočit proto, že se mu "do kufru" tlačila auta jedoucí za ním.

Auta nemusela havarovat, kdyby Lacina neodbočil

Po znalci Skácelovi vypovídal soudní znalec Aleš Vémola. Podotýká, že bylo nemožné určit, jak moc srážka se superbem mazdu poškodila, protože vytlačené auto přemety mimo dálnici úplně zdemolovaly.

"Řidič superbu vybočil velice náhle. Řidička měla na reakci čtyři desetiny sekundy. Pokud by nebylo zabočení škodovky tak razantní, nehoda se vůbec nemusela stát," přidal svůj názor druhý soudní znalec.

Ten věří výpovědi posádky mazdy, protože tomu odpovídá průběh nehody i stopy na autech.

Incident se stal na dálnici v březnu, zaznamenala ho dálniční kamera. Na začátku dubna si Lacina vyslechl obvinění z těžkého ublížení na zdraví, třebaže oba cestující v mazdě vyvázli jen s oděrkami.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

VIDEO: Po honičce kolem města museli řidiče z auta dolovat policisté

Řidič odmítal vystoupil, policisté museli obuškem prorazit okno.

Ve zběsilou honičku se proměnila běžná policejní kontrola řidiče volva ve Vysokém Mýtě. Po osmikilometrové jízdě se...

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

Najdete na iDNES.cz