Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náramky pro vězně provázejí pochyby, rozhodují o nich Němcovi lidé

  7:03aktualizováno  10:36
Dvoumiliardový tendr na systém domácího vězení provází podezření z manipulace. Pochybnosti vyvolává náhlá změna zadávací dokumentace i složení výběrové komise. Téměř polovina jejích členů má vazby na exministra Pavla Němce, který zakázku připravil. Opozice žádá zrušení soutěže.

Zakázku na vězeňské náramky provázejí pochybnosti. Jsou malou domů pro Němce? | foto: MF DNES

Podívej, Láďa dárek dostal, tak jsme mohli dát Mařeně ty cibule bez věnování, že to má od nás," vydává do telefonu pokyny Vladislav Větrovec, jedna z hlav Berkova konkurzního gangu. "Já jedu k tomu starožitníkovi pro ty hodinky," odpovídá mu komplic.

Psal se únor 2004 a členové gangu kolem soudce Berky se domlouvali na dárku pro svého "bráchu" – tehdejšího šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jana Mareše. Ten musel poté kvůli napojení na gang opustit NBÚ.

Tentýž Mareš je přitom dnes jedním ze třinácti expertů, kterým vláda svěřila zásadní úkol – vybrat firmu, která získá od státu dvoumiliardovou zakázku na provozování systému domácího vězení. Dalším je pak David Průša, kterého plzeňská právnická fakulta podezírá, že neoprávněně získal titul Mgr.

Tendr provází podezření, že je ušitý na míru předem vybranému zájemci. "Vyzývám pana premiéra, aby vláda miliardový tendr zrušila. A to pro hluboké pochybnosti o jeho transparentnosti," prohlásil včera šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Nejasnou roli v pozadí zakázky hraje především exministr spravedlnosti Pavel Němec. Advokátní kancelář, kterou spoluvlastní, radila ministerstvu spravedlnosti se zaváděním nového alternativního trestu domácího vězení. Podílela se také na přípravě zmíněného tendru na elektronické náramky, které mají kontrolovat odsouzené.

TV Nova i Lidové noviny uvedly, že kancelář Němec, Bláha, Navrátilová přepracovala zadávací dokumentaci v neprospěch státu. Němec i ministerstvo to popírají. "Naše advokátní kancelář by nikdy nenavrhla klientovi nic, co by pro něj nebylo výhodné. Nikdy tak nepostupovala, nepostupuje a postupovat nebude. Ač jsou odborné argumenty jasně na naší straně, nemohu s ohledem na zákonnou povinnost mlčenlivosti advokáta věc podrobněji rozvádět," říká Pavel Němec.

Kamarádi z ministerstva

MF DNES nyní získala seznam třinácti členů komise, která rozhoduje o tom, kdo dvoumiliardovou zakázku získá. Hned šest členů komise, tedy téměř polovina, má vazby na Němce či jeho okolí. Například Antonín Liberda dělal Němcovi náměstka na ministerstvu spravedlnosti. Jiří Šlachta byl v té době v resortu vedoucím oddělení autoprovozu a Michael Mrzkoš ředitelem investičního odboru.

Další členové komise mají vazby na plzeňská práva a bývalého proděkana Milana Kindla. Oba do komise nominoval ministr obrany Martin Barták. David Průša je podezřelým absolventem plzeňských práv. Jan Mareš alias "Mařena" byl usvědčen ze styků s Berkovým gangem, který měl blízko ke Kindlovi.

Dokládá to rozhovor Vladislava Větrovce s Janem Harangozzem z ledna 2004. Harangozzo je podezřelým Kindlovým studentem, fakultu vystudoval za dva měsíce.

"Kindl už mně začal tykat a já říkám: A teďko, pane děkane, mám prosbičku. Minule jsme se tady bavili o mým příteli (Harangozzovi) – máme problém, není dodělanej ročník, chybí zkouška ze životního prostředí. A on tak na mě kouká a říká: Pane kolego, vždyť to není potřeba," říkal Větrovec do telefonu.

Kindl, hlavní aktér skandálu s rozdáváním titulů, se dobře zná s Pavlem Němcem – oba jsou nyní obchodními partnery. Ministerstvo spravedlnosti i zmínění členové komise však tvrdí, že je zaručena jejich nestrannost.

"S výjimkou dvou mají všichni členové komise buď podanou žádost, nebo již jsou prověřeni NKÚ na stupeň tajné," tvrdí mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke. Hodnotící komise se podle ní skládá z odborníků.

"Za dobu, kterou jsem zastával funkci poslance či ministra, jsem se setkal s celou řadou lidí, podobně jako ostatní bývalí ministři. Takový spekulativní seznam můžete uplést na každého. Z uvedeného seznamu jsem kdy vůbec jednal jen s Antonínem Liberdou, nicméně jsem ho neviděl několik let, a to zhruba od doby, kdy jsem opustil funkci ministra. S ostatními lidmi v seznamu jsem nejednal nikdy," brání se exministr.

"Ani je osobně neznám, pominu-li, že například Jana Mareše jsem asi někdy potkal na vládě stejně jako všichni tehdy sloužící ministři. Navíc jsem na sestavení komise neměl žádný vliv, ani nevím, kdo všechno jsou její členové. Je proto zcela vyloučené, že bych členy komise nějak ovlivňoval nebo se o to snažil či to plánoval," dodal Němec.

Kdo rozhoduje o tendru na náramky

Antonín Liberda
Ředitel odboru hospodářské správy na ministerstvu zdravotnictví a
bývalý náměstek ministerstva spravedlnosti v době, kdy v křesle ministra seděl Pavel Němec. Je podepsán pod smlouvou mezi ministerstvem spravedlnosti a advokátem Bláhou, který je dnes Němcovým partnerem v advokátní kanceláři.

Jiří Šlachta
Zástupce ředitele odboru hospodářské správy na ministerstvu zdravotnictví a bývalý vedoucí oddělení autoprovozu na ministerstvu spravedlnosti v době, kdy v křesle ministra seděl Pavel Němec. Nyní jeden z nejbližších spolupracovníků Antonína Liberdy, bývalého Němcova náměstka.

Michael Mrzkoš
Ředitel správy Městského soudu v Praze a dřívější ředitel investičního odboru ministerstva spravedlnosti za ministrování Pavla Němce.

Tomáš Líbal
Náměstek generálního ředitele Vězeňské služby a pravá ruka ředitele Vězeňské služby Luďka Kuly, kterého do funkce jmenoval Němec. Právě Líbal má na starosti ekonomiku, podepisuje Němcovy statisícové faktury za právní poradenství.

David Průša
Bezpečnostní ředitel a zástupce ředitele Kabinetu ministra obrany.
Podezřelý absolvent plzeňských práv, je na seznamu absolventů magisterského oboru, s nimiž škola zahájí řízení o odebrání diplomu. Titul Mgr. získal za proděkana Milana Kindla, Němcova obchodního partnera. S Kindlem se dobře zná, pracoval v kanceláři jednoho z blízkých plzeňských učitelů.

Jan Mareš
Ředitel sekce legislativní a zástupce ředitele Kabinetu ministra obrany. Musel opustit post šéfa NBÚ poté, co se provalily jeho kontakty na takzvaný Berkův gang. Mareš, ve skupině přezdívaný "Mařena", sice obviněn nebyl, ale ukázalo se, že od lidí z Berkovy skupiny přijal starožitné hodinky za desítky tisíc korun. Berkovci byli zároveň úzce propojeni s proděkanem Milanem Kindlem, Němcovým obchodním partnerem.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz