Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náprava taxislužby se úřadu nedaří

  10:57aktualizováno  10:57
Praha - Snaha magistrátu zaručit klientům taxislužby, že nebudou okradeni, se zatím míjí účinkem. Systém několika pronajatých štaflů, které dal úřad k dispozici čtyřem vybraným firmám na tříměsíční zkušební dobu, totiž ve většině případů nefunguje. Přitom právě od tohoto systému si magistrát sliboval nápravu: nájemcům ve smlouvách mimo jiné stanovil, že musí zaručit cestujícím nepředražování jízdného.

Pokud úředníci zjistí, že tuto povinnost firmy nesplnily, mohou jim nájemní smlouvu vypovědět. "Na štaflech nám ale parkuje, kdo si usmyslí. Naši taxikáři se na ně pak nedostanou a zákazníci tam nabízenou službu nenaleznou," upozornil Jiří Suchan, jednatel radiodispečinku City Taxi.

"Máme pronajaté štafly v Holešovicích. Tím, že nám je protiprávně obsazují řidiči, si tam taxikáři dosud téměř nic nevydělali," řekl Petr Vyčítal, jednatel radiodispečinku Sedop. "Policie i strážníci přitom tvrdí, že auta neoprávněně parkující na štaflech odtáhnout nemohou, protože to nelze považovat za překážku v silničním provozu," dodal Vyčítal.

"Víme o tom, že taxikáři mají problémy s parkováním jiných řidičů. Policie skutečně tvrdí, že je odtahovat nemohou," reagoval ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček.

"Nechali jsme si ale zpracovat právní výklad zákona na ministerstvu dopravy a podle něj policisté mohou nechat odtáhnout parkující automobily i z taxikářských štaflů," uvedl Zajíček s tím, že strážníkům dá tuto pravomoc až novela zákona o městské policii. Ta začne platit od ledna.

Taxikáři se odmítají podřídit kontrole
Většina taxikářů se odmítá přihlásit do úředníky kontrolovaného systému volných stanovišť, která jsou v majetku města. Ze čtyř a půl tisíce taxikářů jich však dosud reagovalo pouze čtyřicet. "Odmítají to, protože je po městě ještě dost míst, kde mohou nabrat klienta i mimo městské štafly," tvrdí Pavel Pavlát, předseda Cechu taxi Praha.

Magistrát se rozhodl, že stanoviště, z nichž mnohá jsou přímo v centru města, umožní využívat pouze těm, kteří budou mít v pořádku veškeré doklady a za posledního půl roku nebyli potrestáni například za předražení jízdného. Když to prokážou, dostanou samolepku, která je oprávní k parkování na městských stanovištích.

"Prokázání bezúhonnosti je pro mnohé překážkou. Mnozí taxikáři ale odmítají nabídku i proto, že musí souhlasit s uveřejněním osobních údajů na internetové stránce magistrátu," tvrdí taxikář Radim Havlík.

Město má k dispozici na sto sedmdesát stanovišť. Prvních šestadvacet dává od pondělí k dispozici přihlášeným taxikářům. Ve stejný den se na dalších asi deseti štaflech rozjíždí paralelní systém, který je založen na jejich pronájmu vybraným správcovským firmám. Ty mají nasmlouvány taxikáře, kteří budou místa obsluhovat.

"Záměrem naším i magistrátu je, aby se na těchto stanovištích nemusel zákazník bát, že bude okraden," uvedl Jiří Kvasnička, jednatel správcovské firmy AAA Radiotaxi, která patří k největším ve městě.

Zkušenosti z provozu volných i pronajatých stanovišť vyhodnotí magistrát za tři měsíce. "Systém, který se osvědčí, zavedeme i na zbývajících štaflech. Je ale možné, že zachováme oba," uvedl mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Pokuty pro taxikáře dosahují milionu
Pokuty za více než 12,3 milionu korun uložil od dubna magistrátní odbor dopravy třiapadesáti pražským taxikářům, kteří při kontrolách porušili předpisy. Někteří řidiči se odvolali k ministerstvu dopravy. Pravomocných je zatím 18 rozhodnutí, postihy představují celkem 3,5 milionu korun.

Úředníci provedli od dubna do konce října 371 kontrolních jízd. Zjistili 132 případů předražení a také 169 přestupků, kdy taxikáři porušili jiné předpisy. Například nezapnuli taxametr nebo vydávali stvrzenky s nepravdivými údaji.

Za předražení jízdného či jiné porušení cenových předpisů vyměřil magistrátní odbor daní 76 pokut za téměř 30 tisíc korun. Živnostenské úřady městských částí odebraly šestnácti taxikářům koncesi.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz