Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Náprava škod po bouřích potrvá dny

  16:40aktualizováno  16:40
Uklízení škod po nedělních bouřích potrvá nejméně několik dní. Hasiči vyjížděli k 155 případům. Na Olomoucku mají plné ruce práce sklenáři, kroupy o velikosti pingpongových míčků rozbily stovky oken. Silnice a ulice mnoha měst na Pardubicku, jižní Moravě a Olomoucku jsou zasypané listím a větvemi.

Hasiči likvidovali nejčastěji vyvrácené stromy, poškozené střechy, sloupy vedení vysokého napětí a veřejného osvětlení, čerpali vodu ze zatopených sklepů.

Ve třech krajích se na odstraňování škod podílelo 12 profesionálních a 60 dobrovolných hasičských jednotek.

V neděli měli hasiči nejvíce práce v Jihomoravském kraji, kde museli k 64 případům. Na Pardubicku byla jejich pomoc potřeba dvaačtyřicetkrát a v Olomouckém kraji zasahovali téměř padesátkrát.

Už od časného rána obyvatelé a zemědělci z Olomoucka hlásí pojišťovnám škody, které napáchalo nedělní krupobití. Telefony bez přestání drnčí i v olomouckých sklenářstvích a s poškozenými automobily přijíždějí lidé i do místních autoservisů. Škody zjišťují i zemědělci, ovocnáři, správci toků a lesníci.

Pardubicko: Kraj se vzpamatovává z orkánu
Jižní Morava: Vítr vyracel stromy

Nad Olomouckem se přehnalo krupobití

Sklenáři jsou na roztrhání
Olomoučtí sklenáři a rámaři nepamatují, že by byl o jejich práci tak obrovský zájem jako ráno. Poté, co v neděli vpodvečer rozbily tisíce oken a výloh obrovské kroupy, nestačí ve sklenářství brát telefony.

Olomoucké sklenářství Bubeníček přijalo do jedenácti hodin přes 500 zakázek na opravu oken. "I když budeme dělat každý den do večera, těžko to tento týden všechno stihneme. První lidé nám volali již v šest ráno a nápor ještě neskončil," uvedl Tomáš Bubeníček.

Sklenáři tvrdí, že takový fofr už dlouho nezažili. "Náš mistr tvrdí, že něco podobného nepamatuje 35 let," dodal Bubeníček.

Do autoservisu Hlaváček v Olomouci lidé přivezli od rána dvě desítky aut s pomačkanou a poškábanou karoserií či rozbitými okny. V průběhu dne jich zřejmě ještě přibude.

Pracovníci Povodí Moravy odstraňují z Třebůvky a některých dalších toků spadlé stromy, které vytvořily v řece bariéry. Hasiči popadané stromy odklidili už v noci a dopoledne už kvůli průtrži nikde nezasahovali. 

Pojišťovny sepisují škody

Česká pojišťovna odhaduje škody způsobené přívalovými dešti, vichřicí a krupobitím asi na 300 milionů korun.

Nejvíce bylo postiženo Pardubicko, Hradecko a Olomoucko. Jen v těchto oblastech bylo nahlášeno přes 5000 pojistných událostí na majetku občanů a podnikatelských subjektů.

Další stovky škod jsou hlášeny také ze středních Čech, především z okolí Kolína, Nymburka a Poděbrad.

Na Olomoucku způsobilo krupobití poškození automobilů, do pondělí bylo zazanmenala Česká pojišťovna přes 200 případů, pojistné plnění se odhaduje na více než 50 milionů korun.

Pojišťovně České spořitelny hlásili klienti jen během pondělního dopoledne rozbitá okna, poškozené střechy a škody na autech zhruba za dvě stě tisíc korun.

Dalších asi dvacet škod nahlásily větší podniky z Olomouce, město Olomouc škody odhadlo asi na 600 tisíc korun. Lidé ovšem nahlašují další události a tak pracovníci pojišťoven čekají, že konečné číslo bude ještě vyšší.

Zemědělci přišli o část úrody
Zemědělci ze Slavonína vyvezli ráno z kravína asi třiceticentimetrovou vrstvu bláta, které sem zanesla voda z pole. Pěstitelé z nedalekého Hněvotína dopadli ještě hůř, protože jim krubobití poškodilo velkou část úrody.

"Řepka je pobitá, obilí polehlé, chmel i cukrovka mají potrhané listy," uvedl předseda Josef Dofek. Zemědělci se snaží zachránit, co se dá - uvazují například chmel, který jim spadl z konstrukce.

Vítr a kroupy servaly i velkou část listů v olomouckých parcích. V lesích tolik škod nenapáchaly, u Litovle však lesákům utloukly sazenice ve školce. "Volal hajný, že je to tam moc špatné. Asi z toho už nic nebude," postěžoval si ředitel Správy lesů města Olomouce Roman Šimek.

Rozsah škody zjišťují rovněž ovocnáři. "Ani nás to bohužel neminulo. Přesné škody teprve zjišťujeme. Zatím na mnoha místech vidíme potrhané listy a potlučené plody," uvedl Dušan Sedláček, který má na starosti sady ve Veleboři na Zábřežsku.

Škod se obává i společnost Romza Nedvězí, která se specializuje na pěstování cibule. "Prší, do pole se nedá vyjet a tak ani nevíme, jak to vypadá. Když jsem však viděl v okolí pomlácenou řepku, moc naděje si nedělám," řekl skepticky spolumajitel Karel Gregor.

Zelináři však měli potíže s nedělními živly i přímo ve svém areálu. Silný vítr roztlačil odstavenou vlečku, která najela do brány a rozbila ji.

Při nápravě škod si budou muset zemědělci vystačit sami. Pomoc ze strany státu se nepřipravuje. "Zatím jsme neprovedli žádné šetření, ale podle našich informací nedošlo ke škodám většího rozsahu, které by ospravedlňovaly zásah státu," řekl iDNES Hugo Roldan z tiskového oddělení ministerstva zemědělství.

Nad Olomouckem se přehnalo krupobití
Olomouc a nejbližší okolí zasáhla v neděli bouře s krupobitím. Pracovníci hydrometeorologické stanice v Luké na Olomoucku prohlásili, že kroupy velké jak pinpongové míčky ještě neviděli.

Obyvatelé Olomouce si okna překrývají igelitem, aby se ochránili před dalším deštěm, který město od rána sužuje. Kroupy také poškodily stovky automobilů a prudký vítr srazil několik stromů. Ulice jsou pokryty vrstvami větví a listí, které krupobití porazilo.

Škola přišla o plechovou střechu
Radnice Osic na Královéhradecku stále nezná přesný rozsah škod, které v pátek na místní základní škole zanechala větrná smršť. Bouře nejprve servala ze školy plechovou střechu, zkázu pak dokonala průtrž mračen. Ačkoli v noci zase pršelo, dalším výrazným škodám zabránila provizorně natlučená lepenka na střeše školy.

Starosta Osic Stanislav Bydžovský předběžně odhaduje škodu na poničené škole na milion korun. "Nevíme, jak jsou poničené některé přístroje, zatím je necháme vyschnout," uvedl starosta.

Starosta je přesvědčen, že do začátku nového školního roku bude škola opravena. Zhruba 160 osických školáků se páteční řádění přírodních živlů nijak nedotkne. Kvůli dříve plánovaným opravám na staré části školy mají totiž již od pondělí 17. června mimořádné prázdniny.

Zástupci pojišťovny dorazili do Osic už v sobotu. Bouře polámala hodně stromů, ze střech soukromých domů odnesla několik tašek.

Vichřice v pátek způsobila v Královéhradeckém kraji také výpadky elektřiny. Hlavní příčinou poruch byly stromy a větve popadané do vedení. Během soboty se montérům podařilo dodávky elektřiny v Královéhradeckém kraji obnovit.

Bouřka, která se přehnala nad Litoměřickem, s sebou přinesla i kroupy. Podle předsedy ZD Klapý Otakara Šaška (vlevo) zničily polovinu úrody obilí, řepy a brambor. (21. června 2002)

Polámané stromy po nedělní bouři v Brně v Mariánském údolí. (23.6.2002)

Hasič odklízí strom, který v Brně spadl při nedělní bouři na osobní auto. (23.6.2002)

Bouře v neděli polámala větve stromů na mnoha místech Pardubického kraje. Vítr místy dosáhl až rychlosti orkánu. (23.6.2002)

Vyvrácený strom po páteční bouři u Kladrub nad Labem na Pardubicku. (24.6.2002)

Dřevorubec odklízí větve, které při víkendové bouři "zaplavily" silnice na Pardubicku. (24.6.2002)

Stovky stromů nevydržely nápor větru, který se o víkendu přehnal Pardubickem. Meteorologové místy naměřili až orkán. (24.6.2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz