Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Napětí mezi Indií a Pákistánem trvá

  11:58aktualizováno  11:58
Summit Jihoasijského sdružení pro oblastní spolupráci v nepálském Káthmandú, na kterém si formálně podali ruce nejvyšší představitelé Pákistánu a Indie, nesnížil ani nezvýšil napětí mezi oběma znepřátelenými zeměmi. "Vztahy se nezlepšily, ale také nezhoršily," řekl pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. Summit byl poznamenán střelbou v oblasti Kašmíru, který opět napnul vztahy mezi oběma zeměmi.

Dvojí podání ruky s indickým premiérem Atalem Bihárím Vádžpéjím charakterizoval Mušaraf jako "neformální kontakt". "Očekáváme, že by se tyto kontakty mohly v budoucnu stát formálními," podotkl prezident. Potvrdil však, že rozhovory mezi čtyřma očima s Vádžpéjím na summitu neměl.

Vádžpéjí ale pro indická média označil potřesení ruky s Mušarafem za pouhou "výměnu zdvořilostí". "Nic významnějšího se neprojednávalo," řekl Vádžpejí a k možnosti dalších kontaktů se nevyjádřil.

Nepálský premiér Šér Bahádur Dauba nicméně vyjádřil přesvědčení, že summit pomohl poněkud uvolnit napětí. "Oba vůdcové přijeli do Káthmándú, potřásli si rukama a pomohli zmenšit napětí v regionu," prohlásil Dauba po skončení summitu.

SUMMIT V NEPÁLU

* Summit Jihoasijského sdružení pro oblastní spolupráci byl odložen o den odložen kvůli pákistánskému prezidentovi Parvízovi Mušarafovi, jenž pro špatné počasí přeložil odlet z Pekingu.
* Účastníci summitu z Bangladéše, Bhútánu, Indie, Malediv, Nepálu, Pákistánu a Srí Lanky poukazovali na to, že boj proti terorismu a gerilám odčerpává jejich rozvojovým zemím prostředky potřebné v jiných sférách. Zdůraznili i potřebu společného postupu.
* Země během vrcholné schůzky podepsaly úmluvu o boji proti nezákonnému obchodu se ženami a dětmi a prostituci.
* Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf vyzval všechny země na summitu k míru v jižní Asii jako podmínce pokroku. "Jestliže nenastane trvalý mír, pokrok bude jen velmi malý. Potřebujeme si vzájemně ukázat upřímnost pro větší dobro jihoasijského regionu," prohlásil Mušaraf v závěrečném projevu.

Po podání ruky se však indický premiér podle nepálských zdrojů bez udání důvodů nezúčastnil následující neformální schůzky vedoucích delegací. Podle televizní stanice CNN se naopak sešli k jednání ministři zahraničních věcí obou zemí. Indie však vzápětí popřela, že by se uskutečnila nějaká separátní jednání obou ministrů.

Summit v nepálské metropoli byl poznamenán předchozím rozmístěním velkého počtu vojáků podél hraniční linie mezi Pákistánem a Indií v oblasti Kašmíru, o nějž obě země v minulosti vedly už dvě války. Oba státy patří k jaderným mocnostem a vyvolaly ve světě obavy z možného válečného konfliktu.

Za poslední den zahynulo nejméně 30 lidí. Naposledy v indickém svazovém státě Džammú a Kašmír u pákistánské hranice vybuchl náklad výbušnin a min poté, co vojáci vykládali trhaviny z nákladního auta. Jedna z min explodovala a vyvolala výbuch i celého nákladu. O život přišlo 14 vojáků a tři civilisté, kteří jeli v traktoru kolem nákladního auta.

Mušaraf nabídl Indii přátelství
Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf potřásl rukou indickému premiérovi Atalu Bihárímu Vádžpéjímu a nabídl mu, aby mezi jejich znesvářenými zeměmi zavládlo přátelství.

Mušaraf nejprve pronesl krátkou řeč k účastníkům summitu a posléze přistoupil k povstavšímu Vádžéjímu a se sotva patrným úsměvem mu potřásl rukou. "Nabízím ruku opravdového a upřímného přátelství indickému premiérovi Vádžpéjímu," řekl Mušaraf z pódia. "Společně nastupme v jižní Asii cestu míru, souladu a pokroku," pravil.

Členy islámských milicí, kteří podnikají ozbrojené útoky v indické části Kašmíru, Mušaraf opět označil za bojovníky za svobodu. Indie je však považuje za teroristy a žádá Pákistán, aby se řídil rezolucí OSN, která zakazuje jakoukoli podporu teroristickým skupinám.

DÁLE ČTĚTE

Indie a Pákistán se vzájemně omezují

Pákistánci zemřeli na hranici s Indií

Vádžpéjí vyzval k potírání terorismu
Indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí dal najevo uspokojení, že si mohl potřást rukou s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem, a vyzval k ukončení "bezmyšlenkovitého násilí".

Vádžpéjí ve svém vystoupení vyzval k potírání terorismu "ve světovém měřítku". Příklad Afghánistánu podle jeho slov dokazuje, že podpora terorismu vytváří jen hrůzy, a s narážkou na sousední Pákistán uvedl, že i Indie je už po dvě desetiletí terčem mezinárodního terorismu.

"Za předchozí mírové rozhovory s Pákistánem byla Indie 'odměněna' jen novou sérií teroristických útoků (v Kašmíru)," řekl Vádžpéjí a vyzval pákistánskou vládu, aby "důsledněji zasahovala proti teroristům". 

Blair: Spor vyřeší politika a ne teror
Británie podporuje požadavek Indie o udělení stálého členství v Radě bezpečnosti OSN. "Indie je nyní přirozený uchazeč o křeslo stálého člena Rady bezpečnosti. Budeme s vámi spolupracovat na dosažení tohoto cíle," řekl britský premiér Tony Blair. Indie se o stálé členství v Radě bezpečnosti OSN uchází v rámci připravované reformy světové organizace.

Blair dále prohlásil, že pouze absolutní odmítnutí terorismu může umožnit zahájení opravdového dialogu mezi Indií a Pákistánem o Kašmíru. "Jedno je jasné: pouze politika a nikoli teror může vyřešit problémy jako je kašmírský," řekl Blair v indickém Bengalúru, kde se zastavil na své cestě po indickém subkontinentu.

Z Kašmíru se opět ozývala střelba
Krátce před zahájením summitu se v Kašmíru odehrály ozbrojené incidenty. V jeho jižní části se v sobotu ráno ozvala intenzivní střelba z minometů, která přicházela z Pákistánu. Indická armáda střelbu opětovala a za poslední den zabila na různých místech Kašmíru nejméně 13 povstalců.

"Nejméně tři obce byly zasaženy z druhé strany hranice," řekl představitel úřadu hlavního správce v Púnči Manžit Kaur. "Střelba byla intenzivní a situace je napjatá," řekl.

Mezi Indií a Pákistánem vládne značné napětí od sebevražedného útoku na indický parlament v polovině prosince, z něhož Indie obviňuje islámské komando z Pákistánu. Pákistán teroristický útok odsoudil. Podrobnosti najdete ZDE.
 
Obě země soustředily na hranicích značné množství vojsk a vyvolaly velké znepokojení mezinárodního společenství. Podél pákistánsko-indické hranice se celý minulý týden střílelo, hlavně v oblasti rozděleného Kašmíru.

SPOR O KAŠMÍR

Indie a Pákistán spolu vedly od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947 už tři války. Příčinou dvou z nich bylo území Kašmíru. Na pokraji čtvrté se ocitly v roce 1999, rok poté, co se po sérii pokusů zařadily mezi jaderné mocnosti. Tehdy stovky těžce ozbrojených extremistů překročily hranici z Pákistánu do severní části indického Kašmíru a vyprovokovaly rozsáhlou vojenskou ofenzívu Dillí.

Od roku 1989 bojuje za samostatnost Kašmíru nebo jeho připojení k Pákistánu desítka islámských separatistických hnutí. Islámábád neustále odmítá obviňování Indie, že muslimské separatisty na svém území cvičí a vyzbrojuje. Prohlašuje, že jeho podpora je pouze morální a politická. 

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf v Káthmándú na Jihoasijského sdružení pro oblastní spolupráci potřásl rukou indickému premiérovi Atalu Bihárímu Vádžpéjímu. (5. ledna 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze, naznačila výpověď

Donald Trump

Zakladatel firmy Fusion GPS Glenn Simpson při své výpovědi ve výboru amerického Kongresu naznačil, že při obchodování...

Británie vyhlásila válku osamělosti, povede ji speciální ministryně

Ilustrační snímek

Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila válku epidemii osamělosti. Bojem proti tomuto celospolečenskému fenoménu...

Najdete na iDNES.cz