Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Většina Čechů cítí napjaté vztahy s cizinci, ovlivňuje je uprchlická krize

  • 146
Dvě třetiny lidí označují napětí mezi Čechy a cizinci jako velmi nebo poměrně silné. Je to výrazně vyšší podíl než v předchozích letech, kdy podobně vnímala vztahy s cizinci zhruba polovina veřejnosti. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Situace podle ní souvisí s uprchlickou krizí.

„Dvoutřetinová většina občanů považuje napětí mezi Čechy a cizinci v naší zemi za silné. Tento podíl ukazuje na významnou změnu ve veřejném mínění, v předchozích letech byla česká veřejnost rozdělena do dvou vyrovnaných táborů,“ shrnuje výsledky průzkumu v aktuální zprávě STEM.

Za velmi silné označilo napětí mezi Čechy a cizinci 23 procent dotázaných, 44 procent ho pak vidí jako poměrně silné. Častěji se takto vyjadřují lidé mladší, s nižším vzděláním a příznivci levice. Ovšem podíl těch, kteří napětí mezi Čechy a cizinci označují za silné, se v podobné míře zvýšil ve všech sociodemografických skupinách.

„Můžeme tedy sledovat, jak situace v Evropě v souvislosti s uprchlickou krizí a teroristickými útoky v evropských městech ovlivňuje i veřejné mínění v naší zemi. Důsledky jsou patrné nejen v reflexi napětí mezi Čechy a cizinci, ale v nižší vstřícnosti k cizím etnikům v naší společnosti,“ uvedl STEM.

Výsledky průzkumu agentury STEM o napětí ve společnosti z března 2016
Výsledky průzkumu agentury STEM o napětí ve společnosti z března 2016

Třípětinová většina lidí dále vnímá napětí mezi vedení podniků a zaměstnanci a také mezi bohatými a chudými. Silné napětí mezi lidmi s různými politickými názory pak registruje 55 procent Čechů, mezi mladými a starými lidmi 38 procent a mezi městem a venkovem 27 procent dotázaných.

„Kromě uvedené změny v postojích k napětí mezi Čechy a cizinci se hodnocení rozporů mezi různými skupinami od posledního průzkumu před třemi lety významně nezměnilo. Údaje z předchozích průzkumů pouze naznačují trend mírně se snižujícího podílu lidí, kteří za silné považují napětí mezi bohatými a chudými,“ dodala agentura.

Průzkum se uskutečnil od 16. do 23. března a zúčastnilo se ho 1050 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video